pred 5 mesiacmi

Jadrová inflácia v eurozóne spomaľuje

Shutterstock_2071399217

Jadrová inflácia v eurozóne sa prvýkrát za posledných 10 mesiacov znížila, čo podporilo argumenty, že Európska centrálna banka koncom tohto týždňa zvoľní tempo zvyšovania úrokových sadzieb

Absolútna správa:

Spotrebiteľské ceny bez započítania položiek ako sú náklady na pohonné hmoty a potraviny v apríli vzrástli o 5,6 % oproti predchádzajúcemu roku, čo je menej ako marcový rekordný nárast o 5,7 %. Celková miera inflácie pritom vzrástla na 7 %, čo je o niečo viac, ako očakávali analytici, ktorí predpokladali 6,9 %. Výsledky správy by vo štvrtok mohli ešte viac ovplyvniť priebeh rokovania o tom, o koľko by ECB mala zvýšiť úrokové sadzby. Konsenzus očakáva zvýšenie o 25 bázických bodov a ekonómovia a investori sa domnievajú, že tvorcovia politiky sa rozhodnú pre menšiu z dvoch možností zvýšenia sadzieb. Od minulého leta totiž už prijali opatrenia na sprísnenie sadzieb o 350 bázických bodov, aby potlačili najsilnejší inflačný šok v histórii eurozóny. Viceprezident Luis de Guindos minulý týždeň uviedol, že "akýkoľvek konflikt medzi mzdami, ziskami a verejným sektorom by bol mimoriadne škodlivý" a mohol by vyvolať reakciu centrálnej banky. Členka Výkonnej rady Isabel Schnabelová varovala, že pretrvávajúce tlaky na jadrovú infláciu a silná dynamika rastu cien potravín znamenajú, že je ešte príliš skoro vyhlasovať víťazstvo nad infláciou. Podľa nej predstavitelia potrebujú vidieť nielen bod obratu, ale aj trvalý pokles, ktorý nám dá istotu, že dochádza k tomu, že ich opatrenia začínajú fungovať.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Centrálna banka Austrálie (Reserve Bank of Australia) v máji neočakávane zvýšila úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 3,85 % napriek tomu, že v apríli ju ponechala na úrovni 3,6 %. Banka tak za posledný rok zvýšila sadzby už po jedenásty raz, čím sa vymyká trhovým prognózam o pozastavení a posunula náklady na požičiavanie si na najvyššiu úroveň od apríla 2012. Spotrebiteľská dôvera vo Švajčiarsku dosiahla v druhom štvrťroku 2023 hodnotu -29,7, čo je len malá zmena oproti hodnote -30,1 v predchádzajúcom štvrťroku a výrazne pod jej dlhodobým priemerom. Počet voľných pracovných miest v Spojených štátoch v marci 2023 klesol o 384 000 na 9,6 milióna, čo je najnižšia úroveň od apríla 2021 a pod očakávaniami trhu na úrovni 9,775 milióna. V priebehu mesiaca sa počet voľných pracovných miest znížil v doprave, skladníctve a verejných službách.

Prečítané: 492x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 19 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.