pred 2 rokmi

Japonské HDP tvrdo zaplatí za Covid-19

shutterstock_256670641

Veľkosť reálneho HDP Japonska sa znížila na najnižšiu hodnotu od roku 2011.

Absolútna správa:

Japonsko bolo zasiahnuté najväčším hospodárskym poklesom v druhom štvrťroku, spôsobenej COVID-19, ktorá vyprázdnila nákupné strediská a potlačila dopyt po automobiloch a iných vývozoch. Tretí za sebou nasledujúci kvartálny pokles spôsobil, že veľkosť reálneho hrubého domáceho produktu (HDP) klesla na desaťročnú úroveň, čím sa odstránili výhody, ktoré priniesol koncom roka 2012 stimulačný režim „Abenomics“ premiéra Shinzo Abeho. "Veľký pokles možno vysvetliť poklesom spotreby a vývozu. Očakávam, že v júli až septembri bude rast pozitívny. Z globálneho hľadiska je však oživenie všade okrem Číny pomalé, “ uviedol Takeshi Minami, hlavný ekonóm Výskumného ústavu Norinchukin.  Tretia najväčšia ekonomika na svete sa znížila v apríli až júni anualizovane o  27,8%, čo predstavuje najvyšší pokles od sprístupnenia porovnateľných údajov v roku 1980. Veľkosť reálneho HDP Japonska sa znížila na 485 biliónov jenov, čo je najnižšia hodnota od roku 2011, keď Japonsko stále trpelo dvoma desaťročiami deflácie a ekonomickej stagnácie. Súkromná spotreba v Japonsku zaznamenala rekordných 8,2%, pretože opatrenia na zamedzenie šírenia vírusu držali spotrebiteľov doma. Zahraničný dopyt - alebo vývoz mínus dovoz - zredukoval rekordných 3,0 percentuálneho bodu z HDP, pretože zámorské zásielky klesli o 18,5%, pričom vývozy automobilov boli obzvlášť tvrdo zasiahnuté. Kapitálové výdavky sa v druhom štvrťroku znížili o 1,5%, čo je menej ako predpokladaný pokles o 4,2%, keďže solídne investície do softvérového sektoru sa podieľali na slabých výdavkoch v iných odvetviach. Minister hospodárstva Yasutoshi Nishimura pripustil, že údaje o HDP boli „dosť prísne“, ale poukázali na niektoré svetlé miesta, ako napríklad nedávny nárast spotreby.

Investori zarobili na:

Spoločnosti L Brands Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 8,44 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -64,91 %). L Brands, Inc. predáva dámske odevy a kozmetické výrobky. Spoločnosť ponúka rôzne výrobky vrátane dámskeho oblečenia, dámskeho spodného prádla, kozmetických výrobkov a výrobkov osobnej starostlivosti, domácich vôní a ďalších súvisiacich výrobkov a doplnkov. Spoločnosť L Brands poskytuje služby zákazníkom v USA, Kanade a Veľkej Británii prostredníctvom špecializovaných maloobchodných predajní, webových stránok a katalógov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Singapurský minister financií predstavil ďalšie opatrenia na podporu hospodárstva vo výške 5,8 miliárd dolárov, na zmiernenie následkov pandémie COVID-19 pre podniky a ich pracovníkov. Ostrovný štát, jedna z najotvorenejších ekonomík na svete, už minula takmer 73 miliárd dolárov  v rámci štyroch finančných plánov zameraných na kompenzáciu dopadu vírusu.  Produkcia surovej ocele u svetového výrobcu ocele č. 3 sa v apríli až júni znížila o 31% oproti predchádzajúcemu roku na 18 miliónov ton, podľa Japonskej federácie železníc, pričom objednávky klasickej ocele od výrobcov automobilov klesli o 58% na 920 000 ton, čo predstavuje najnižšiu štvrťročnú úroveň od roku 1971.Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,35 %, Hang Seng +0,65 %, Nikkei 225: -0,83 %.

Index domácich financií vo Veľkej Británii od dátovej spoločnosti IHS Markit v auguste klesol na 40,8 z úrovne 41,5, čo bolo ťahané nadol najväčším poklesom istoty pracovných miest od roku 2011. Napriek tomu, že v druhom štvrťroku 2020 sa ekonomická produkcia znížila o historických 20%, oficiálna miera nezamestnanosti sa nezvýšila z predpandemickej úrovne 3,9%.  Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,02%, CAC 40 +0,18 %, DAX +0,15 %.

Administratíva Trumpa dnes oznámila, že bude ďalej sprísňovať obmedzenia týkajúce sa spoločnosti Huawei Technologies Co, ktorej cieľom je obmedziť prístup k komerčne dostupným čipom. Spoločnosť Apple Inc uviedla, že rozšírila program, ktorý poskytuje diely a školenia nezávislým opravovniam na pokrytie počítačov Mac. Spoločnosť Apple minulý mesiac zaznamenala nárast štvrťročných tržieb v Macu o 21,6% na 7 miliárd dolárov, pretože mnoho zamestnancov prešlo na prácu z domu. Podľa výskumnej spoločnosti IDC jej trhový podiel vzrástol v druhom štvrťroku na 7,3% z 6,3% v predchádzajúcom roku. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -0,30 %, S&P 500 +0,36 %, NASDAQ +1,01 %.

Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1183x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2152413597
pred 23 hodinami

Fed zvýšil sadzby o 25 bázických bodov

Shutterstock_1549048322 (1)
pred dňom

Ceny domov vo februári klesli prvýkrát za 11 rokov

Shutterstock_1945377157 (6)
pred 2 dňami

Oslabený bankový systém

Shutterstock_2124593126 (2)
pred 5 dňami

Credit Suisse opäť témou dňa

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.