pred 3 mesiacmi

Klesajúce európske akcie a sviatok v USA

Shutterstock_2306920791 (1)

Americké trhy sú zatvorené pre sviatok Juneteenth a európske akcie čelia poklesom.

Absolútna správa

Americké akciové a dlhopisové trhy sú v pondelok zatvorené pre sviatok. Európske akcie v pondelok klesli, pretože obavy o svetovú ekonomiku a vývoj sadzieb oslabili silu prudkej rally v druhom štvrťroku. Poklesy v Európe sa rozšírili do všetkých odvetví okrem bánk a energetických spoločností. Medzi najväčšími individuálnymi pohybmi sa spoločnosť Sartorius AG prepadla o 15 % po tom, ako spoločnosť vydala väčšie varovanie pred upadajúcim ziskom, než sa očakávalo. Index S&P 500 práve zavŕšil piaty týždeň rastu v rade a v súčasnosti je vyššie ako v deň, keď Federálny rezervný systém začal svoju kampaň s navyšovaním úrokových sadzieb. Čínske technologické spoločnosti klesli, pričom Alibaba Group Holding Ltd., JD.com Inc. a Baidu Inc. sa prepadli o viac ako 3 % a stiahli technologický index Hang Seng až o 2,9 % nižšie. Investori boli pripravení na to, že čínsky kabinet po piatkovom zasadnutí možno oznámi nové stimuly, ale ten nezverejnil žiadne konkrétne návrhy. Nedostatok hmatateľných dôkazov o podpore zvyšuje obavy zo spomaľovania ekonomiky a znervózňuje investorov, ktorí minulý týždeň v nádeji na rozsiahly balík opatrení tlačili čínske akcie vyššie.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Index spotrebiteľskej dôvery v Turecku klesol v júni 2023 na 85,1 bodu, čo je najnižšia hodnota od marca, z 91,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Výrazne sa zhoršili očakávania týkajúce sa celkovej hospodárskej situácie v nasledujúcich 12 mesiacoch (92,7 oproti 100,5 v máji), finančnej situácie domácností (85,8 oproti 94) a nákupov tovarov dlhodobej spotreby (93 oproti 99,1).

David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 286x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 19 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.