pred mesiacom

Mierna nervozita pred zajtrajšími ostro sledovanými dátami

Shutterstock (1)

Index S&P 500 zaznamenal iba malú zmenu, keďže sa investori pripravujú na zajtrajšie vyhlásenie inflačných dát z USA.

Absolútna správa:

Akcie, dlhopisy a dolár zaznamenali malé pohyby, pretože investori sa pripravujú na zajtrajšie vyhlásenie inflačných dát z USA, ktoré načrtnú ďalšie kroky americkej centrálnej banky. Predpokladá sa, že za mesiac júl medziročne vzrástla inflácia meraná pomocou indexu CPI o 3,3 %, pričom by išlo o prvé zrýchlenie rastu inflácie od júna 2022. Rast jadrovej inflácie by sa mal zmierniť medziročne na 4,7 %. Nárast ceny zemného plynu v Európe a nárast ceny ropy na 9-mesačné maximum zvýšili obavy z ďalších inflačných tlakov, ktoré by mohli sťažiť centrálnym bankám cestu k znovunastoleniu cenovej stability. Index S&P 500 sa pohyboval okolo hodnoty 4 500, keďže akcie energetických spoločností rástli, zatiaľ čo veľké technologické spoločnosti dosahovali slabšie výsledky. Výnosy amerických dlhopisov s 10-ročnou splatnosťou sa pohybovali okolo 4 % pred ďalšou ostro sledovanou aukciou dlhopisov. Akcie spoločnosti Carvana vzrástli po zvýšení výhľadu zisku spoločnosti, keďže predajca ojazdených automobilov uviedol, že dynamika, ktorú zaznamenal začiatkom roka sa prenesie aj do tretieho štvrťroka. Penn Entertainment vzrástla po tom, čo Walt Disney ESPN podpísala dlhodobú exkluzívnu zmluvu s prevádzkovateľom kasína, licenciu na športové stávky a prehĺbenie mediálnej spolupráce so spoločnosťou. Spoločnosť Roblox klesla po zverejnení denného počtu aktívnych používateľov a odohraných hodín, ktoré zaostali za očakávaniami analytikov. Akcie spoločnosti Lyft klesli, keďže spoločnosť vykázala najpomalší rast príjmov za posledné dva roky.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Spotrebiteľské ceny v Číne v júli medziročne klesli o 0,3 %, čo je prvý pokles od februára 2021, v porovnaní so stabilným údajom v júni a trhovým odhadom poklesu o 0,4 %. Náklady na potraviny klesli o 1,7 % po tom, ako v predchádzajúcich 15 mesiacoch rástli v dôsledku prudkého poklesu cien bravčového mäsa. Čínsky štatistický úrad uviedol, že pokles CPI bude len dočasný a predpokladá sa, že inflácia sa bude postupne zvyšovať.. Jadrové spotrebiteľské ceny, ktoré nezahŕňajú ceny potravín a energií, sa po júnovom náraste o 0,4 % medziročne zvýšili o 0,8 %, najviac od januára. Na mesačnej báze spotrebiteľské ceny nečakane vzrástli o 0,2 %, čím prekonali prognózy poklesu o 0,1 % a zaznamenali prvý rast za posledných 6 mesiacov.

EU: Miera nezamestnanosti v Portugalsku klesla v druhom štvrťroku 2023 na 6,1 % zo 7,2 % v predchádzajúcom období. Počet nezamestnaných osôb sa znížil o 55,8 tisíc na 380,3 tisíc a počet zamestnaných osôb sa zvýšil o 54,7 tisíc na 4 979,4 tisíc. Miera nezamestnanosti mladých ľudí, ktorá meria uchádzačov o zamestnanie vo veku 16 až 24 rokov, klesla na 17,2 % z 19,6 % v predchádzajúcom štvrťroku.

USA: Priemerná zmluvná úroková sadzba pre 30-ročné hypotéky s fixnou sadzbou a zodpovedajúcim zostatkom úveru (726 200 USD alebo menej) v USA v prvom týždni augusta 2023 vyskočila o 16 bázických bodov na 7,09 %, čo predstavuje návrat na vysoké úrovne. Priemerná sadzba pre úvery typu jumbo dosiahla 7,04 % a sadzba pre úvery FHA, ktoré uprednostňujú dlžníci s nižšími príjmami, dosiahla 7,02 %, čo je najvyššia hodnota od roku 2002. Výnosové sadzby štátnych pokladníc minulý týždeň vzrástli a sadzby hypotekárnych úverov ich nasledovali v dôsledku kombinácie oznámenia ministerstva financií o financovaní a zníženia ratingu amerického štátneho dlhu.

Prečítané: 344x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 19 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.