pred 9 mesiacmi

Mierne horšie inflačné dáta z USA

Shutterstock (2)

Inflačné dáta za minulý mesiac poukázali na rastúcu celkovú infláciu, no piaty mesiac po sebe klesajúcu jadrovú infláciu.

Absolútna správa:

Index S&P 500 vzrástol po inflačných dátach z USA. Megacaps sa vyvíjali zmiešane, pričom šéfovia piatich z desiatich najväčších amerických spoločností sa objavili na zasadnutí Senátu za zatvorenými dverami, ktoré malo formovať spôsob, akým bude umelá inteligencia regulovaná.  Apple klesol, keďže Čína upozornila na bezpečnostné problémy s iPhonmi. American Airlines Group viedla straty v odvetví po tom, čo znížila svoj výhľad zisku v dôsledku skokového nárastu cien leteckého paliva. Dlho očakávaná prvá verejná emisia spoločnosti Arm Holdings sa má uskutočniť dnes. Dvojročné výnosy štátnych pokladničných poukážok sa pohybovali na úrovni takmer 5 %. Swapy viazané na najbližšie dve politické zasadnutia Fedu naďalej oceňovali malú pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb na budúci týždeň - a približne 50 % pravdepodobnosť, že k nemu dôjde v novembri. Ropa WTI klesla o 0,1 % na 88,75 USD za barel.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Ceny výrobcov v Japonsku v auguste 2023 medziročne vzrástli o 3,2 %, čím sa spomalili z júlového rastu o 3,4 % a zaznamenali najnižšiu hodnotu od marca 2021. Najnovší údaj zároveň znamenal ôsmy po sebe nasledujúci mesiac spomalenia rastu výrobnej inflácie v prostredí zmierňujúcich sa globálnych cenových tlakov. Na mesačnej báze sa ceny výrobcov v auguste zvýšili o 0,3 %, čo predstavuje zrýchlenie oproti júlovému nárastu o 0,1 %.

EU: Britská ekonomika sa v júli 2023 medzimesačne zmenšila o 0,5 %, čo je zatiaľ najväčší pokles v tomto roku a vďaka čomu sa zvrátil júnový rast o 0,5 %. Údaje boli horšie, ako trhové prognózy, ktoré predpokladali pokles o 0,2 %. Sektor služieb poklesol o 0,5 % (oproti 0,2 % v júni) a k poklesu prispel najmä pokles v odvetví zdravotníckych činností pre ľudí o 3,4 % po tom, ako štrajky v NHS viedli k rušeniu termínov a procedúr. Ďalším najväčším prispievateľom bol pokles o 3,4 % v odvetví počítačového programovania, poradenstva a súvisiacich činností. Obchodný deficit Spojeného kráľovstva sa v júli 2023 znížil na 3,446 mld. GBP zo 4,787 mld. GBP v predchádzajúcom mesiaci, keďže vývoz vzrástol o 1,8 % z júnového ročného minima a dovoz klesol o 0,2 % na najnižšiu úroveň od februára 2022.

USA: Ročná miera inflácie v USA sa v auguste druhý mesiac po sebe zvýšila z júlových 3,2 % na 3,7 %, čo je nad trhovými prognózami 3,6 %. Ceny ropy v predchádzajúcich dvoch mesiacoch rástli, čo spolu s bázickými efektmi z minulého roka posunulo infláciu vyššie. Jadrová inflácia sa však v súlade s očakávaniami trhu spomalila už piaty mesiac na 4,3 %. Priemerná úroková sadzba pre 30-ročné hypotéky s fixnou sadzbou a zodpovedajúcim zostatkom úveru (726 200 USD alebo menej) v USA v týždni končiacom 8. septembra 2023 vzrástla o 6 bázických bodov na 7,27 % po poklese o 10 bázických bodov v predchádzajúcom týždni. Náklady na požičiavanie tak zostávajú blízko úrovne 7,31 % dosiahnutej v auguste 2023, ktorá bola najvyššia od decembra 2000.

Prečítané: 758x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2179500897
pred dňom

Štvrťročné výkazy: Delta Air Lines sklamala, PepsiCo so zmiešanými výsledkami a WD-40 Company rastie o 11 %

Shutterstock_2143309325 no mnyman
pred 2 dňami

TSMC a Tesla s pozitívnym vývojom, kým Volkswagen a LegalZoom znižujú predpovede

Shutterstock_1931146130 no mnyman
pred 3 dňami

Boeing a BP v ohnisku: Znovu problémy s lietadlami a varovanie pred znehodnoteniami

Shutterstock_1796825677 no mnyman
pred 4 dňami

Paramount sa spája so Skydance, Shell očakáva straty a Boeing čelí pokute za podvod

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.