pred rokom

Najvýraznejší rast ekonomiky od roku 1995

original_1736400599

Veľký pokles z druhého kvartálu vystriedal prudký rast v treťom kvartáli. Čo nás bude čakať v poslednom kvartáli tohto roka?

Absolútna správa:

Ekonomika Európskej únie sa v treťom štvrťroku čiastočne zotavila z koronavírusového prepadu, hrubý domáci produkt sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zvýšil o 12,1 %.V prvom rýchlom odhade to dnes oznámil európsky štatistický úrad Eurostat. Podobne v krajinách eurozóny ekonomika vzrástla o 12,7 %. V oboch prípadoch je to rekordný rast, respektíve najvýraznejší od roku 1995, kedy sa tento údaj začal sledovať. V druhom štvrťroku sa ekonomika EÚ prepadla kvôli dopadom koronavírusu o 11,4 %. V eurozóne sa HDP znížilo o 11,8 %.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Mohawk., ktorej akcie vzrástli počas obchodného dňa o vyše 10 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: - 47,49 %). Dôvodom prudkého rastu boli výsledky za tretí kvartál boli lepšie výsledky než sa očakávalo. Spoločnosť predáva širokú škálu podlahových krytín.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ministerstvo zahraničia USA sa rozhodlo vydať do Japonska dvoch Američanov, ktorí čelia obvineniam z toho, že vlani pomohli uniknúť z krajiny bývalému šéfovi automobilky Nissan, Carlosovi Ghosn. Toho japonské úrady stíhajú kvôli podozrením z finančných zločinov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 - 1,63 %, Hang Seng -1,95 %, Nikkei 225 - 1,52 %.

Miera nezamestnanosti  v eurozóne v septembri stagnovala na 8,3% v súlade s odhadom trhu, po revízii dát za augusta. Štáty Európskej únie posilní koordináciu covidového testovanie a trasovacích aplikácií. Po dnešnej videokonferencií prezidentov a premiérov krajín Európskej únie venovanej spoločnému postupu proti pandémii covidu-19 to vyhlásil predseda Európskej rady Charles Michel. Lídri sa podľa neho zhodli na tom, že by Európska komisia mala zabezpečiť spravodlivú distribúciu vakcín, až budú k dispozícii. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uistila, že všetky krajiny dostanú vakcíny v rovnaký čas. Ich rozdeľovanie by podľa nej mohlo reálne začať v apríli. Spoločnosť Total dosiahla v 3. kvartáli očistený zisk 848 miliónov USD, vysoko nad očakávaním podľa konsenzu Blomberg 478 miliónov USD. Nemecké maloobchodné tržby v septembri medzimesačne poklesli o 2,2%, odhad trhu bol pokles o 0,8%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,06 %, CAC 40 +0,54 %, DAX -0,36 %.

Jadrový index výdavkov na osobnú spotrebu v USA v septembri medziročne  vzrástol o 1,5%, odhad trhu bol pritom rast o 1,7%. Výsledková sezóna v USA je v plnom prúde. Výsledky zverejnili už aj technologický giganti ako Alphabet, Apple, Facebook alebo Amazon. Väčšina z nich prekonala očakávania. Najviac prekvapil Alphabet naopak Apple sklamal slabším predajom iPhonov. Boeing pripravuje emisiu dlhopisov v celkovom objeme 4,9 miliárd USD, z výťažku chce splatiť predchádzajúce dlh. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones - 1,14 %, S&P 500 -1,65 %, NASDAQ - 2,85 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 675x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1566823240 (1)
pred 13 hodinami

Americké akcie predlžujú poklesy

shutterstock_1465275569
pred dňom

Globálny akciový trh v červených číslach

shutterstock_1643463436
pred 2 dňami

Walmart odhalil plány na vytvorenie kryptomeny a NFT

shutterstock_1700360854
pred 5 dňami

Európska energetická kríza sa zhoršuje

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.