pred 2 rokmi

Napätie na trhoch eskaluje

shutterstock_374583430

Akciové trhy zažili počas dnešného dňa pokles, zatiaľ čo obchodníci hľadali istotu na trhu s dlhopismi v rámci obáv z geopolitických rizík a ekonomických dopadov sprísňovania menovej politiky.

Absolútna správa:

Akciové trhy zažili počas dnešného dňa pokles, zatiaľ čo obchodníci hľadali istotu na trhu s dlhopismi v rámci obáv z geopolitických rizík a ekonomických dopadov sprísňovania menovej politiky. Väčšina hlavných skupín indexu S&P 500 klesla, zatiaľ čo technologický index Nasdaq 100 klesal počas obchodného dňa o viac ako 2 %. Výrobca čipov Nvidia Corp. zaznamenal straty po tom, čo jeho najnovší výhľad neurobil dobrý dojem na investorov. Cena akcií výrobcu elektrických vozidiel Tesla Inc. klesla po tom, čo sa spoločnosť posunula na koniec najnovšieho každoročného hodnotenia automobilových značiek Consumer Reports. 10-ročné výnosy štátnych dlhopisov Spojených štátov klesli pod 2 %, zatiaľ čo zlato, japonský jen a švajčiarsky frank posilnili. Ropa klesla napriek hrozbe ekonomických sankcií, ktoré by mohli narušiť globálne dodávky. V súvislosti s geopolitickým napätím americký minister zahraničných vecí Antony Blinken navrhol stretnutie so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom, ktoré by sa malo uskutočniť v Európe na budúci týždeň, keďže napätie stúplo v súvislosti so zoskupovaním vojenských síl Moskvy v blízkosti Ukrajiny, pričom prezident Joe Biden vo štvrtok varoval, že pravdepodobnosť invázie je stále veľmi vysoká. Avšak Rusko vo svojej oficiálnej odpovedi na bezpečnostné návrhy z Washingtonu povedalo USA, že neplánuje zaútočiť.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Newmont Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,40 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 83,06 %). Newmont Corporation získava, skúma a rozvíja minerálne vlastnosti. Spoločnosť vyrába a predáva zlato, meď, striebro, zinok a olovo. Newmont slúži zákazníkom po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Turecká centrálna banka ponechala kľúčovú jednotýždňovú repo sadzbu na svojom februárovom zasadnutí na stabilnej úrovni 14 % s odvolaním sa na rastúce geopolitické riziká a opätovný argument, že nedávny nárast cien nie je podporený ekonomickými fundamentmi. Prebytok bežného účtu Singapuru vzrástol vo štvrtom štvrťroku 2021 na 25,72 miliardy SGD zo 17,57 miliardy SGD v rovnakom období roku 2020, pričom prebytok účtu tovarov sa zvýšil na 43,08 miliardy SGD z 36,17 miliardy SGD v predchádzajúcom roku. Objednávky strojov v súkromnom sektore v Japonsku, s výnimkou nestálych objednávok pre lode a od energetických spoločností, vzrástli v decembri 2021 na sezónne upravenej báze o 3,6 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,24 %, Hang Seng +0,30 %, Nikkei 225 -0,83 %.

Obchodný prebytok Talianska sa v decembri 2021 znížil na 1,103 miliardy EUR zo 6,789 miliardy EUR v zodpovedajúcom mesiaci predchádzajúceho roka. Bol to najnižší prebytok v roku 2021. Spotrebiteľská inflácia v Írsku sa v januári 2022 medziročne znížila na 5 % z 5,5 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je prvé zníženie inflácie od februára 2021. Obchodný prebytok Švajčiarska sa v januári 2022 zúžil na 2,2 miliardy CHF z nadol revidovaných 3,7 miliardy CHF v predchádzajúcom mesiaci. Bol to najmenší obchodný prebytok od februára 2020 v dôsledku slabnúceho globálneho dopytu v dôsledku oživenia COVID-19 v niektorých krajinách. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,58 %, CAC 40 -0,26 %, DAX -0,67 %.

Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom sa 12. februára zvýšil o 23-tisíc na 248-tisíc v porovnaní s očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 219-tisíc. Bol to prvý vzostup za 3 týždne, pričom k skoku najviac prispeli štáty Missouri, Ohio a Kentucky. Stavebné povolenia v Spojených štátoch vzrástli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 0,7 % na sezónne upravenú ročnú mieru 1,899 milióna v januári 2022, čo je najviac od mája 2006 a nad očakávania trhu, ktoré boli na úrovni 1,760 milióna. Philadelphia Fed Manufacturing Index v USA klesol vo februári 2022 na 16 bodov z 23,2 bodu v januári a minul trhové očakávania, ktoré boli nadstavené na úrovni 20 bodov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,78 %, S&P 500 -2,12 %, NASDAQ -2,88 %.

Prečítané: 879x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 8 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.