pred 5 mesiacmi

Narušenie dohody medzi USA a Saudskou Arábiou zvyšuje inflačný tlak Fedu

FXP

Posilnený OPEC+ na čele so Saudskou Arábiou a Moskvou rozhoduje o cenách ropy, čím zvyšuje infláciu a zvyšuje riziko recesie.

Absolútna správa:                                           

Len pred tromi rokmi, keď sa ropní giganti OPEC+ rozišli, USA zohrali úlohu mierového hráča. Ropné spojenectvo medzi Saudskou Arábiou a Ruskom má potenciál spôsobiť americkému hospodárstvu - a dokonca aj kampani prezidenta Joea Bidena za znovuzvolenie - rôzne problémy. Tohtoročné rozhodnutie OPEC+ znížiť ťažbu ropy, už po druhýkrát od Bidenovho letu do Saudskej Arábie v lete minulého roka, keď sa snažil o jej zvýšenie, môže byť len začiatkom. Toto oznámenie z 2. apríla zvýšilo ceny ropy približne o 5 USD za barel. Z vlastných prognóz OPEC vyplýva, že škrty ešte v tomto roku prehĺbia nedostatok dodávok. To znamená, že inflácia bude vyššia a riziko recesie je väčšie, ako by inak bolo - pretože spotrebiteľom, ktorí míňajú viac na energie, zostane menej peňazí na iné veci. Saudská Arábia potrebuje ceny ropy na úrovni 50 - 55 USD za barel, aby mohla financovať svoj dovoz a kompenzovať odliv finančných prostriedkov. Vo svete meniacich sa geopolitických spojenectiev sa Saudská Arábia odpútava od Washingtonu. Saudská Arábia určuje úroveň ťažby ropy v koordinácii s Ruskom. Keď chceli zmierniť napätie s regionálnym rivalom Iránom, obrátili sa na Čínu, aby sprostredkovala dohodu - pričom USA zostali mimo hry. Inými slovami, vplyv Západu na ropný kartel je najnižší za posledné desaťročia. USA považujú znižovanie produkcie za nevhodné vzhľadom na pretrvávajúce výkyvy na trhu, ale počkajú, aké opatrenia OPEC+ nakoniec prijme, povedal hovorca.

Investori zarobili na:

Spoločnosti SolarEdge Technologies Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,70 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 466,39 %). Spoločnosť SolarEdge Technologies Inc. poskytuje riešenia na optimalizáciu solárnej energie a fotovoltaické monitorovanie. Spoločnosť ponúka optimalizátory, invertory, monitorovacie zariadenia, nástroje a príslušenstvo na získavanie energie, konverziu a efektivitu. SolarEdge Technologies slúži zákazníkom po celom svete. Spoločnosť sa špecializuje na proteíny, cytokíny, rastové faktory, imunoanalýzy a malé molekuly.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Vývoz z Číny v marci 2023 nečakane vzrástol o 14,8 % oproti predchádzajúcemu roku na osemmesačné maximum 315,59 mld. USD, čím sa prudko odrazil od 6,8 % poklesu v januári až februári a prekonal konsenzus trhu, ktorý predpokladal 7 % pokles. Dovoz do Číny sa v marci 2023 medziročne znížil o 1,4 % na 227,4 miliardy USD, čo bolo pod očakávaniami trhu, ktorý predpokladal pokles o 5 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,69 %, Hang Seng +0,17 %, Nikkei 225 +0,26 %.

Britská ekonomika sa vo februári 2023 zastavila po januárovom raste o 0,4 %, ktorý bol revidovaný smerom nahor a zaostal za prognózami rastu o 0,1 %. Priemyselná výroba v eurozóne vo februári 2023 vzrástla oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,5 %, čo predstavuje druhý mesiac rastu za sebou a prekonáva očakávania trhu, ktorý predpokladal rast o 1,0 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,67 %, CAC 40 +1,13 %, DAX +0,16 %.

Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom sa 8. apríla zvýšil o 11 tisíc na 239 tisíc, čím prekonal očakávania trhu v hodnote 232 tisíc žiadostí. Základné ceny výrobcov v Spojených štátoch, ktoré nezahŕňajú náklady na potraviny a energie, sa v marci 2023 medzimesačne znížili o 0,1 % po revidovanom zvýšení o 0,2 % vo februári a v porovnaní s trhovými prognózami o 0,3 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,14 %, S&P 500 +1,32 %, NASDAQ +1,99 %.

Prečítané: 297x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 18 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.