pred 4 mesiacmi

Nastane agresívnejší prístup Fedu pri zvyšovaná sadzieb?

shutterstock_1312278152

Z 272 spoločností v indexe S&P 500, ktoré oznámili výsledky, 82 % splnilo alebo prekonalo odhady, pričom zisk bol o 8,8 % vyššie ako plánované úrovne

Absolútna správa:

Správa o zamestnanosti v USA, ktorej výsledky príjemne prekvapili, prispela k zvýšenému očakávaniu, že nastane prísnejšia menová politika. Európsky index Stoxx 600 medzitým klesol, pretože odhady ohľadom zvýšenia sadzieb znížili chuť investorov riskovať. Zamestnávatelia v USA minulý mesiac vytvorili viac pracovných miest, ako sa predpokladalo, a to aj napriek prudkému nárastu infekcií Covid-19 a s ním súvisiacemu zatváraniu podnikov. Mzdy v USA boli vyššie, ako všetci ekonómovia očakávali pričom priemerný hodinový zárobok tiež medzimesačne vzrástol o 0,7 % a prekonal tak očakávania. Bol to volatilný týždeň na trhoch, pretože investori boli otrasení slabými hospodárskymi výsledkami amerických technologických gigantov vrátane vlastníka Facebooku Meta Platforms Inc., ktorý vo štvrtok zbavil trhovej hodnoty viac ako 250 miliárd dolárov. Pozitívne zisky od Amazonu však pomohli zdvihnúť sentiment, pričom technologická spoločnosť pridali k svojej trhovej kapitalizácii viac ako 150 miliárd dolárov. Investori s poklesom dúfali, že silnejšia výsledková sezóna udrží akcie atraktívne a zvrátia niektoré obavy z prísnejšej menovej politiky vzhľadom na vyššiu infláciu. Napriek tomu sa naďalej objavujú známky zakoreneného cenového tlaku, pretože najnovšie údaje ukázali, že ceny benzínu v USA vzrástli na najvyššie hodnoty za viac ako sedem rokov. Ropa rástla na nové sedemročné maximum, pričom banky vrátane Goldman Sachs Group Inc. predpovedajú, že Brent dosiahne 100 dolárov za barel.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Amazon.com, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,54 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +272,22 %). Spoločnosť Amazon.com, Inc. je online predajca, ktorý ponúka široký sortiment produktov. Produkty spoločnosti zahŕňajú knihy, hudbu, počítače, elektroniku a mnohé ďalšie produkty. Amazon ponúka personalizované nákupné služby, platby kreditnou kartou cez web a priamu dopravu zákazníkom. Amazon tiež prevádzkuje cloudovú platformu, ktorá ponúka služby globálne.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Spotrebiteľské ceny v Južnej Kórei vzrástli v januári 2022 o 3,6 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, pričom sa spomalili z 3,7 % nárastu v predchádzajúcom mesiaci, ale boli vyššie, ako trhové očakávania, ktoré počítali s poklesom na úroveň 3,3 %. Najnovšie číslo zostalo blízko desaťročného maxima 3,8 % zaznamenaného v novembri 2021, keďže vyššie ceny ropy a iných surovín, ako aj poľnohospodárskych tovarov neustále zvyšovali inflačný tlak. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,21 %, Hang Seng +3,24 %, Nikkei 225 +0,73 %.

Maloobchodné tržby v eurozóne sa v poslednom mesiaci roku 2021 medzimesačne prepadli o 3 %, čo je najväčší pokles za osem mesiacov a oveľa horší ako boli trhové prognózy, ktoré počítali s prepadom len o 0,5 %. Tento prepad nastal ako dôsledok šírenia variantu omikron a zavedenia obmedzení súvisiacich s pandémiou. Maloobchodné tržby s nepotravinárskymi výrobkami klesli o 5,2 % a tržby za potraviny, nápoje a tabak o 0,3 %. Naproti tomu predaj pohonných hmôt pre autá mierne vzrástol o 0,1 %. Spomedzi najväčších ekonomík bloku sa predaj znížil o 5,5 % v Nemecku, 0,2 % vo Francúzsku a 5,7 % v Španielsku. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,31 %, CAC 40 -0,77 %, DAX -1,75 %.

Miera nezamestnanosti v USA v januári 2022 mierne vzrástla na 4,0 %, čo sa v porovnaní s novým decembrovým minimom pandémie zmenilo len málo a hodnota bola nad trhovými prognózami, ktoré počítali s nárastom na 3,9 %.Medziročne miera nezamestnanosti klesla o 2,4 percentuálneho bodu a počet nezamestnaných sa znížil o 3,7 milióna. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,07 %, S&P 500 +0,48 %, NASDAQ +1,58 %.  

Prečítané: 491x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_630478085
pred 10 hodinami

Horšie výsledky spotrebiteľskej dôvery dnes otočili trh.

shutterstock_2166457233
pred dňom

Akcie dnes v miernej korekcií

shutterstock_210281686
pred 4 dňami

Akcie majú za sebou najlepší týždeň za posledný mesiac

shutterstock_1832846329
pred 5 dňami

Horšie makro výsledky v Európe a USA dnes vytvárali predajný tlak

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.