V utorok americké akcie výraznejšie posilnili z dôvodu negatívneho vývoja na trhu práce a taktiež negatívneho pohľadu spotrebiteľov na vývoj ekonomiky, keďže tieto signály budú odrádzať centrálnu banku aby zvýšila úrokové sadzby.
V utorok americké akcie výraznejšie posilnili z dôvodu negatívneho vývoja na trhu práce a taktiež negatívneho pohľadu spotrebiteľov na vývoj ekonomiky, keďže tieto signály budú odrádzať centrálnu banku aby zvýšila úrokové sadzby.
Absolútna správa:
Akcie vzrástli, zatiaľ čo výnosy dlhopisov klesli po tom, čo ekonomické správy podporili špekulácie, že Federálny rezervný systém bude môcť v septembri pozastaviť zvyšovanie úrokových sadzieb. V ďalšom obchodnom dni poznačenom nízkym objemom obchodov prekonal index S&P 500 úroveň 4 450. Technologicky náročný index Nasdaq 100 stúpol o viac ako 1 %. Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov, ktoré sú citlivejšie na blížiace sa politické kroky, klesli o 15 bázických bodov na 4,9 %. Dolár poklesol oproti väčšine mien na rozvinutých trhoch, neskôr však časť straty vymazal. Počet nových pracovných miest v USA stúpol v júli menej ako sa očakávalo, na 8,83 milióna – čo je viac ako dvojročné minimum – čo je vnímané ako dezinflačný tlak, ktorá pomôže obmedziť tendencie na rast cien. Samostatná správa ukázala väčší než odhadovaný pokles spotrebiteľskej dôvery pri neistých hospodárskych vyhliadkach a pretrvávajúcich obavách z inflácie. Oba tieto faktory prispeli k zníženiu pravdepodobnosti na zvýšenie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou v septembri. Regionálne banky zostali vyššie aj po tom, čo americké regulačné orgány predstavili návrh na posilnenie dohľadu nad stredne veľkými veriteľmi a vyžadujú, aby boli lepšie pripravení na potenciálne zlyhania. Množstvo čínskych akcií kótovaných v USA sa zvýšilo, keď agentúra Bloomberg News informovala, že najväčšie národné banky sa pripravujú na zníženie úrokových sadzieb na existujúce hypotéky a vklady, čo sú najnovšie štátom nasmerované opatrenia na podporu rastu druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Spoločnosť Best Buy uviedla, že bolestivý pokles predaja spotrebnej elektroniky a domácich spotrebičov začína vykazovať známky zmierňovania.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Miera nezamestnanosti v Japonsku v júli 2023 nečakane vzrástla na 2,7 % z 2,5 % v júni, oproti prognózam na úrovni 2,5 %. Išlo o najvyššiu mieru nezamestnanosti za predchádzajúce štyri mesiace, keďže počet nezamestnaných sa v júli oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 110-tisíc na 1,84 milióna.
EU: Dôvera spotrebiteľov na september v Nemecku podľa inštitútu GfK klesla na -25,5 oproti číslam z augusta na úrovni -24,6, čím netrafila trhovú predpoveď -24,3. Dosiahla najnižšiu hodnotu od mája, keďže na sentiment naďalej negatívne pôsobí pretrvávajúca vysoká inflácia. Maďarská národná banka znížila aj na svojom augustovom zasadnutí svoju jednodňovú depozitnú sadzbu o 100 bázických bodov na 14,0 %, v súlade s očakávaniami trhu.
USA: Počet novovytvorených pracovných miest v USA klesol v júli o 338 000 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na 8,827 milióna, čím dosiahol najnižšiu úroveň od marca 2021 a dostal sa pod trhový konsenzus 9,465 milióna. Dôvera spotrebiteľov v USA v auguste podľa inštitútu CB výrazne klesla na 106,1 oproti júlovým 116, a pozitívnom očakávaní trhu na úrovni 117 bodov.
Prečítané: 691x
V aktuálnom prostredí svetových trhov sledujú investori významné udalosti, ktoré by mohli mať dopad na ekonomické perspektívy a investičné prístupy. V pondelok došlo k poklesu futures na americké akciové indexy, čo nasledovalo po zverejnení priaznivých mzdových údajov z predchádzajúceho týždňa a zmeny v odhadoch recesie, pričom nasledujúce dni prinesú ďalšie dôležité indikátory.
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.