pred mesiacom

Negatívny trh práce posilnil akcie

shutterstock_1995000644

V utorok americké akcie výraznejšie posilnili z dôvodu negatívneho vývoja na trhu práce a taktiež negatívneho pohľadu spotrebiteľov na vývoj ekonomiky, keďže tieto signály budú odrádzať centrálnu banku aby zvýšila úrokové sadzby.

Absolútna správa:

Akcie vzrástli, zatiaľ čo výnosy dlhopisov klesli po tom, čo ekonomické správy podporili špekulácie, že Federálny rezervný systém bude môcť v septembri pozastaviť zvyšovanie úrokových sadzieb. V ďalšom obchodnom dni poznačenom nízkym objemom obchodov prekonal index S&P 500 úroveň 4 450. Technologicky náročný index Nasdaq 100 stúpol o viac ako 1 %. Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov, ktoré sú citlivejšie na blížiace sa politické kroky, klesli o 15 bázických bodov na 4,9 %. Dolár poklesol oproti väčšine mien na rozvinutých trhoch, neskôr však časť straty vymazal. Počet nových pracovných miest v USA stúpol v júli menej ako sa očakávalo, na 8,83 milióna – čo je viac ako dvojročné minimum – čo je vnímané ako dezinflačný tlak, ktorá pomôže obmedziť tendencie na rast cien. Samostatná správa ukázala väčší než odhadovaný pokles spotrebiteľskej dôvery pri neistých hospodárskych vyhliadkach a pretrvávajúcich obavách z inflácie. Oba tieto faktory prispeli k zníženiu pravdepodobnosti na zvýšenie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou v septembri. Regionálne banky zostali vyššie aj po tom, čo americké regulačné orgány predstavili návrh na posilnenie dohľadu nad stredne veľkými veriteľmi a vyžadujú, aby boli lepšie pripravení na potenciálne zlyhania. Množstvo čínskych akcií kótovaných v USA sa zvýšilo, keď agentúra Bloomberg News informovala, že najväčšie národné banky sa pripravujú na zníženie úrokových sadzieb na existujúce hypotéky a vklady, čo sú najnovšie štátom nasmerované opatrenia na podporu rastu druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Spoločnosť Best Buy uviedla, že bolestivý pokles predaja spotrebnej elektroniky a domácich spotrebičov začína vykazovať známky zmierňovania.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Miera nezamestnanosti v Japonsku v júli 2023 nečakane vzrástla na 2,7 % z 2,5 % v júni, oproti prognózam na úrovni 2,5 %. Išlo o najvyššiu mieru nezamestnanosti za predchádzajúce štyri mesiace, keďže počet nezamestnaných sa v júli oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 110-tisíc na 1,84 milióna.

EU: Dôvera spotrebiteľov na september v Nemecku podľa inštitútu GfK klesla na -25,5 oproti číslam z augusta na úrovni -24,6, čím netrafila trhovú predpoveď -24,3. Dosiahla najnižšiu hodnotu od mája, keďže na sentiment naďalej negatívne pôsobí pretrvávajúca vysoká inflácia. Maďarská národná banka znížila aj na svojom augustovom zasadnutí svoju jednodňovú depozitnú sadzbu o 100 bázických bodov na 14,0 %, v súlade s očakávaniami trhu.

USA: Počet novovytvorených pracovných miest v USA klesol v júli o 338 000 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na 8,827 milióna, čím dosiahol najnižšiu úroveň od marca 2021 a dostal sa pod trhový konsenzus 9,465 milióna. Dôvera spotrebiteľov v USA v auguste podľa inštitútu CB výrazne klesla na 106,1 oproti júlovým 116, a pozitívnom očakávaní trhu na úrovni 117 bodov.

Prečítané: 251x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 19 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.