pred 11 mesiacmi

Nejasné pohyby na trhoch

Shutterstock_2247894203 fx

Akcie v USA klesli a dlhopisy vzrástli, keďže posledná séria ekonomických údajov zaostala za očakávaniami a investori zarátali očakávané zvýšenie úrokových sadzieb FEDom o 0,25 % na budúci týždeň.

Absolútna správa

Index S&P 500 sa takmer nezmenil a výnosy 10-ročných dlhopisov klesli po tom, čo údaje o priemyselnej výrobe a maloobchodných tržbách nedosiahli odhady, a navyše sa pridali zmiešané výsledky spoločností Bank of America a Morgan Stanley. Bank of America dosiahla prekvapujúci zisk zo svojich hlavných činností na Wall Street, zatiaľ čo Morgan Stanley zaznamenala spomalenie v oblasti obchodovania a investičného bankovníctva. Známky spomaľujúcej sa inflácie a zlepšujúci sa hospodársky obraz viedli investorov k odhadom nižšieho nárastu jednodňovej úrokovej sadzby v USA. Štvrťročné odhady však ukázali očakávania ďalších dvoch zvýšení o štvrť percentuálneho bodu v tomto roku tak, aby sa miera inflácie dostala do súladu s cieľom FEDu. Hlavný ekonóm spoločnosti LPL Financial Jeffrey Roach povedal, že nadbytočné úspory spotrebiteľov v posledných mesiacoch podporili maloobchodnú aktivitu, ale spotrebitelia tieto nadbytočné rezervy rýchlo vyčerpávajú a na udržanie si štandardu začínajú využívať úvery. V Európe akcie posilnili a dlhopisy vzrástli po tom, čo člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky Klaas Knot povedal, že sprísňovanie menovej politiky po zasadnutí budúci týždeň nie je ničím zaručené, čo naznačuje, že politici by mohli čoskoro pozastaviť zvyšovanie úrokových sadzieb. Výnosy 10-ročných nemeckých dlhopisov klesli až o 8 bázických bodov na 2,4 %, čo predstavuje dvojtýždňové minimum. Portfólio manažér spoločnosti Axa Investment Managers, Gilles Guibout, povedal, že momentálny trend je poháňaný ustupujúcou infláciou, a tým, že investori živia nádej, že sadzby v USA klesnú skôr ako sa očakáva a Čína spustí stimulačný balíček na posilnenie spotreby. Kurz dolára sa takmer nezmenil, zlato a ropa vzrástla.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Bahrajnská ekonomika v prvom štvrťroku 2023 medziročne vzrástla o 2 % a pripisuje si tak už ôsmy štvrťrok rastu po sebe. K expanzii prispel najmä 3,5-percentný nárast v neropnom sektore, najmä v sektore dopravy a komunikácií (11,2 %), nehnuteľností a obchodných činností (5,3 %), finančných korporácií (4,9 %) a hotelov a reštaurácií (4,3 %). Naopak, ropný sektor klesol o 5,9 %, najmä v dôsledku zníženia ťažby ropy spôsobeného sezónnou údržbou.

EU: Stavebná produkcia v Taliansku sa v máji 2023 oproti predchádzajúcemu roku znížila o 6,5 %, čo predstavuje štvrtý mesiac poklesu za sebou a najvýraznejšie tempo za posledné tri roky po 6,3-% poklese v apríli. Výsledok bol v súlade so znepokojivým výhľadom pre developerov v celej Európe, keďže agresívna monetárna politika ECB znižuje dopyt po nových nehnuteľnostiach a brzdí stavebnú aktivitu. Na sezónne upravenej mesačnej báze stavebná produkcia klesla o 0,7 %, čím sa zmiernil jej prepad o 3,9 % v predchádzajúcom období.

USA: Maloobchodné tržby v USA v júni 2023 medzimesačne vzrástli o 0,2 % po májovom náraste o 0,5 %, ktorý však zaostal za prognózami rastu o 0,5 %. Zvýšili sa tržby v maloobchode s rozličným tovarom (2 %), , s nábytkom (1,4 %), s elektronikou a spotrebičmi (1,1 %), s odevmi (0,6 %), u predajcov motorových vozidiel a súčiastok (0,3 %) a v stravovacích službách a pohostinstvách (0,1 %). Na druhej strane pokles zaznamenali tržby na čerpacích staniciach (-1,4 %); v predajniach stavebných materiálov a záhradnej techniky (-1,2 %); v predajniach športových potrieb, hobby potrieb, hudobnín a kníh (-1 %); v predajniach potravín a nápojov (-0,7 %); v predajniach so zdravou výživou a osobnou starostlivosťou (-0,1 %) a v predajniach so zmiešaným tovarom (-0,1 %). Tzv. jadrové maloobchodné tržby, ktoré nezahŕňajú predaj automobilov, benzínu, stavebných materiálov a stravovacích služieb, vzrástli o 0,6 %. Tieto údaje však nie sú očistené o infláciu.

Prečítané: 727x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2179500897
pred dňom

Štvrťročné výkazy: Delta Air Lines sklamala, PepsiCo so zmiešanými výsledkami a WD-40 Company rastie o 11 %

Shutterstock_2143309325 no mnyman
pred 2 dňami

TSMC a Tesla s pozitívnym vývojom, kým Volkswagen a LegalZoom znižujú predpovede

Shutterstock_1931146130 no mnyman
pred 3 dňami

Boeing a BP v ohnisku: Znovu problémy s lietadlami a varovanie pred znehodnoteniami

Shutterstock_1796825677 no mnyman
pred 4 dňami

Paramount sa spája so Skydance, Shell očakáva straty a Boeing čelí pokute za podvod

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.