Minister hospodárstva uvádza problémy s dodávkami a rastúce ceny energií. Ak sa dodávateľské reťazce stabilizujú, v budúcom roku dôjde k expanzii nad 4 %.
Minister hospodárstva uvádza problémy s dodávkami a rastúce ceny energií. Ak sa dodávateľské reťazce stabilizujú, v budúcom roku dôjde k expanzii nad 4 %.
Absolútna správa:
Nemecko očakáva, že hospodársky rast bude v tomto roku výrazne slabší, než sa predpokladalo, pretože pretrvávajúce účinky pandémie a stlačenie ponuky bránia oživeniu najväčšej európskej ekonomiky. Zníženie výhľadu na rok 2021 na 2,6 % – v porovnaní s predikciou 3,5 % zverejnenou na konci apríla – odráža nedostatok niektorých surovín a rastúce ceny energií, najmä plynu, uviedol v stredu minister hospodárstva Peter Altmaier v rozhovore pre televíziu ARD. Vláda očakáva, že „boom“ nadobudne účinnosť až v budúcom roku a zvýšila svoju prognózu rastu HDP na rok 2022 nad 4 % z 3,6 %, dodal Altmaier. „Predpokladom je, že stabilizujeme medzinárodné dodávateľské reťazce a napríklad zabezpečíme, aby sa vyrábalo viac čipov, ktoré sú zabudované v takmer každom zariadení, najmä v automobiloch,“ povedal Altmaier. Nemecko má v posledných mesiacoch problémy s udržaním tempa rastu, pričom jeho hospodárstvo s vysokou produkciou a závislé od exportu je vystavené najmä prerušeniam dodávok. Miera dôvery podnikov a investorov neustále klesá a prieskumy naznačujú, že slabosť sa šíri aj do sektora služieb, keďže rastúce ceny energií narúšajú dôveru spotrebiteľov a obmedzujú výdavky. Ministerstvo financií očakávalo pre rok 2021 deficit vo výške 9 %, ale teraz vidí deficit na úrovni približne 7,25 % hrubého domáceho produktu, informovali noviny Handelsblatt s odvolaním sa na dokument zaslaný Európskej komisii. Očakáva sa, že v budúcom roku sa deficit zníži na 3,25 % HDP.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Enphase Energy Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 24,65 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +19 736,70 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti boli hospodárske výsledky za Q3 21, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 1,80 % a zisk na akciu až o 26,79 %. Enphase Energy Inc. vyrába riešenia solárnej energie. Spoločnosť ponúka riešenia na zvýšenie produktivity a spoľahlivosti solárnych modulov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Zakladateľ Evergrande zinkasoval pred krízou miliardy na dividendách. Hui Ka Yan dostal od roku 2009 výplaty vo výške viac ako 7 miliárd dolárov. Peking vyzval magnáta, aby pomohol zaplatiť dlh Evergrande. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,31 %, Hang Seng -1,57 %, Nikkei 225 -0,03 %.
Európske akciové trhy mierne klesli, index STOXX 600 sa ale drží neďaleko maxím z tohtoročného augusta. Dole ich stiahli akcie ťažiarov po správach, že intervencia čínskej vlády schladila ceny kovov. Udelenie povolenia plynovodu Nord Stream 2, aby mohol dodávať plyn do Nemecka, neohrozí dodávky do EÚ. Uviedlo to dnes nemecké ministerstvo hospodárstva. Odstránilo tak veľkú prekážku pre spustenie sporného plynovodu. Banky v krajinách Európskej únie budú musieť do roku 2030 zvýšiť svoj kapitál v priemere o zhruba osem percent, čo by sa malo v praxi týkať najmä desatiny najväčších bánk. Vyplýva to z návrhu nových kapitálových požiadaviek na fungovanie bankového trhu, ktorý dnes predstavila Európska komisia. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,07 %, CAC 40 -0,19 %, DAX -0,33 %.
Kanadská centrálna banka dnes ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,25 % v súlade s očakávaniami. Zásoby ropy v USA vzrástli predchádzajúci týždeň o 4,267 mil. barelov, pričom sa očakával rast iba o 1,914 mil. barelov. Alphabet v 3Q dosiahol tržby 53,62 mld. USD, medziročne o 41 % viac. Microsoft v Q1 FY22 dosiahol tržby 45,3 mld. USD, čím prekonal očakávania analytikov o 3,14 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,74 %, S&P 500 -0,51 %, NASDAQ +0,12 %.
Prečítané: 957x
V aktuálnom prostredí svetových trhov sledujú investori významné udalosti, ktoré by mohli mať dopad na ekonomické perspektívy a investičné prístupy. V pondelok došlo k poklesu futures na americké akciové indexy, čo nasledovalo po zverejnení priaznivých mzdových údajov z predchádzajúceho týždňa a zmeny v odhadoch recesie, pričom nasledujúce dni prinesú ďalšie dôležité indikátory.
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.