pred 2 mesiacmi

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock_2088084514

Eurozóna dosiahla najnižšiu úroveň nezamestnanosti v histórii v čase rekordného poklesu výrobnej aktivity.

Absolútna správa:

V pondelok sa obnovil globálny výpredaj dlhopisov, pričom výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov sa priblížili k nedávnym maximám, keďže investori čakali na prejav šéfa Federálneho rezervného systému Jeroma Powella, aby naznačil smerovanie úrokových sadzieb. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov vzrástli až o 10 bázických bodov na 4,67 %, zatiaľ čo 30-ročné výnosy poskočili o 9 bodov na 4,79 %. Index S&P 500 klesol, zatiaľ čo Nasdaq 100 vzrástol. Dohoda zákonodarcov počas víkendu vyhnúť sa zastaveniu činnosti vlády poskytla akciám len krátky oddych keďže pozornosť trhov sa rýchlo presunula späť na úrokové sadzby, najmä preto, že rastúce ceny ropy ohrozujú pokles inflácie. Rast ropy bol v pondelok na ústupe, pričom cena ropy WTI klesla pod 90 USD za barel, po tom, čo zaznamenala najrýchlejší kvartálny rast cien od marca 2022. Dolár vzrástol voči ostatným významným menám po tom, čo zažil najlepší štvrťrok za posledný rok. Voči jenu nakrátko dosiahol ročné maximum po tom, čo Bank of Japan uviedla, že uskutoční ďalšiu nákupnú operáciu. Ceny zlata klesli na sedemmesačné minimá, čím sa predĺžil minulotýždňový pokles o 4 %, pod tlakom rastúcich výnosov dlhopisov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: PMI výrobného sektora au Jibun Bank Japan bol v septembri 2023 revidovaný mierne nadol na 48,5 bodu z predbežnej hodnoty 48,6 bodu a po konečnej hodnote 49,6 bodu v auguste. Išlo o štvrtý mesiac poklesu aktivity v továrňach v rade a najstrmšie tempo poklesu od februára, keďže produkcia klesla najviac za posledné 3 mesiace. Aj nové objednávky klesli najvýraznejším tempom za posledných 7 mesiacov; zatiaľ čo vývozné objednávky zostali slabé v dôsledku nižšieho exportu do Číny.

EU: Index cien domov v Spojenom kráľovstve v septembri medziročne klesol o 5,3 %, čo je rovnaké tempo ako v predchádzajúcom. Ceny domov naďalej klesali najrýchlejším tempom od polovice roka 2009. HCOB PMI vo výrobnom sektore eurozóny bol v septembri potvrdený na úrovni 43,4 bodu, čo je oproti predchádzajúcemu mesiacu 43,5 bodu len malá zmena. Tento údaj signalizoval pätnásty po sebe nasledujúci mesiac poklesu v priemyselnom sektore, keďže prílev nových objednávok klesal najhorším tempom v 26-ročnej histórii prieskumu a úroveň produkcie sa znižovala rýchlo. Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v auguste klesla na 6,4 %, čo je najnižšia hodnota v histórii, z júlových 6,5 %. Počet nezamestnaných sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 107 tisíc na 10,856 milióna. Spomedzi najväčších ekonomík eurozóny bola najnižšia miera nezamestnanosti zaznamenaná v Nemecku (3 %), zatiaľ čo najvyššia v Španielsku (11,5 %), Taliansku (7,3 %) a Francúzsku (7,3 %). Medzitým sa miera nezamestnanosti mladých ľudí, ktorá meria uchádzačov o zamestnanie mladších ako 25 rokov, v auguste znížila na historické minimum 13,8 % z júlových 13,9 %. Rok predtým bola miera nezamestnanosti vyššia a dosahovala 6,7 %.

USA: Index PMI ISM vo výrobnom sektore vzrástol v septembri na 49 bodov zo 47,6 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo je výrazne nad očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 47,8 bodu, a odráža tak najpomalší pokles vo výrobnom sektore USA za posledných desať mesiacov. Napriek zmierneniu spomalenia údaje stále poukazovali na takmer ročný po sebe idúci mesačný pokles aktivity amerických tovární, čo podčiarkuje vplyv vyšších nákladov na pôžičky od FEDu v tomto sektore. Napriek tomu, že nové objednávky klesali už trinásty mesiac, klesali výrazne pomalším tempom, keďže vyvíjajúce sa prostredie dodávateľského reťazca nútilo zákazníkov prijímať viac projektov. Následne sa výroba odrazila od augustovej stagnácie a vzrástla najviac od júla 2022, k čomu prispelo aj rýchle vyčerpanie nevybavených objednávok. Zamestnanosť bola tiež solídna a odrazila sa od 3 období poklesu. Pokles cien sa medzitým znížil už piaty mesiac po sebe, čo zvýšilo nádej na väčšie marže výrobcov.

Prečítané: 289x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX Pro
pred dňom

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 2 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 3 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

FX pro
pred 4 dňami

Výnosy dlhopisov klesajú

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.