pred 3 mesiacmi

Nižšia miera inflácie dostala trh do zelených čísel

shutterstock_1762573805

Index S&P 500 sa dostal na najvyššiu hodnotu od mája po nečakanom poklese inflácie.

Absolútna správa:

Akcie dnes vzrástli a dolár zaznamenal pokles, keďže údaje o inflácii príjemne prekvapili trh a tým podnietili očakávania, že Federálny rezervný systém by mohol spomaliť tempo zvyšovania sadzieb. Obchodníci dnes pohli trhom, pričom index S&P 500 sa dostal na najvyššiu hodnotu od mája. Index volatility Cboe klesol pod 20, čo je úroveň, ktorá bola naposledy zaznamenaná v apríli. Dolár klesol najviac od vypuknutia pandémie, zatiaľ čo dvojročné sadzby štátnej pokladnice v jednom momente klesli takmer o 20 bázických bodov na 3,07 %. Trhu sužovanému obavami zo snahy Fedu skrotiť závratne vysokú infláciu priniesol júlový index spotrebiteľských cien úľavu. Swapy teraz naznačujú, že pohyb o 50 bázických bodov je pravdepodobnejší v septembri ako opakované zvýšenie o 75 bázických bodov, ktoré sa úradníci rozhodli implementovať na svojich predchádzajúcich dvoch stretnutiach. Ceny potravín v USA v júli vzrástli najviac od roku 1979, čím udržiavajú životné náklady bolestivo vysoké, aj keď nižšie ceny benzínu poskytli spotrebiteľom určitú úľavu. Predstavitelia Fedu uviedli, že chcú vidieť mesiace dôkazov o tom, že sa ceny ochladzujú, najmä pri jadrovej inflácií. Americká centrálna banka bude pravdepodobne pokračovať vo zvyšovaní sadzieb aj v budúcom roku, aby znížila „neprijateľne vysokú“ infláciu, povedal po údajoch CPI prezident chicagského Fedu Charles Evans.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Norwegian Cruise Line Holdings Ltd., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,07 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -78,14 %). Norwegian Cruise Line Holdings Ltd. prevádzkuje flotilu osobných výletných lodí. Spoločnosť ponúka celý rad výletných trás a tematických plavieb, ako aj svoje služby predáva prostredníctvom rôznych distribučných kanálov vrátane maloobchodných a cestovných kancelárií, medzinárodného a motivačného predaja a priameho predaja pre spotrebiteľov. Norwegian Cruise Line Holdings slúži zákazníkom po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie v Číne vzrástla v júli 2022 na 2,7 % z 2,5 % v júni a v porovnaní s prognózami trhu príjemne prekvapila, pretože tie boli až na úrovni 2,9 %.  Išlo o najrýchlejší rast spotrebiteľských cien od júla 2020, najmä v dôsledku prudkého nárastu cien potravín. Ceny potravín vzrástli o 6,3 %, najviac za 22 mesiacov. Medzitým sa výrazne spomalila nepotravinová inflácia. Čína si na tento rok stanovila cieľ CPI na úrovni približne 3 %, rovnako ako v roku 2021. Na mesačnej báze vzrástli spotrebiteľské ceny v júli o 0,5 %, čo je najviac za päť mesiacov, čo zodpovedá konsenzu trhu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +-1,12 %, Hang Seng -1,96 %, Nikkei 225 -0,65 %.

Ročná miera inflácie v Nemecku bola v júli 2022 potvrdená na úrovni 7,5 %, pričom sa druhý mesiac po sebe spomalila zo 7,6 % v júni, keďže balík úľav a zľava na palivo mali od júna mierny vplyv na celkovú mieru inflácie. Toto číslo zostalo na takmer 40-ročnom maxime najmä v dôsledku vyšších cien energií, čo odráža vplyv ruskej invázie na Ukrajinu. Výrazne vzrástli ceny energetických produktov, najmä vykurovacieho oleja, motorových palív a zemného plynu. CPI, harmonizovaný v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami, medziročne vzrástol o 8,5 % a medzimesačne vzrástol o 0,8 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,91 %, CAC 40 +0,52 %, DAX +1,23 %.

Ročná miera inflácie v USA sa v júli 2022 spomalila viac, než sa očakávalo, na 8,5 % z viac ako 40-ročného maxima 9,1 %, ktoré bolo dosiahnuté v júni. Ročná miera jadrovej inflácie v USA bola v júli 2022 na šesťmesačnom minime 5,9 %, nezmenená v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a pod trhovými prognózami 6,1 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,63 %, S&P 500 +2,13 %, NASDAQ +2,89 %.

Prečítané: 344x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_189185666 (1)
pred dňom

Nezamestnanosť v USA a Kanade sa stále drží na nízkych úrovniach

shutterstock_306271739 (7)
pred 2 dňami

Index S&P 500 sa pohybuje okolo kľúčovej hodnoty

Shutterstock_2154920811 (2)
pred 3 dňami

Inflácia v eurozóne v novembri 2022 klesá

Shutterstock_376748761 (1)
pred 4 dňami

Akcie pred zajtrajším prejavom Jeroma Powella klesali

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.