pred rokom

Nové údaje nezamestnanosti

ForexPro

Akcie zmiešané po stále príliš silných pracovných miestach v USA. Očakávanie vyšších sadzieb posilňuje stávky na sprísnenie menovej politiky na celom svete, keďže centrálne banky sa snažia obmedziť infláciu.

Absolútna správa

Akcie v USA sa po údajoch o zamestnanosti vyvíjali zmiešane zostali dostatočne vysoké na to, aby potlačili špekulácie, že Federálny rezervný systém ponechá úrokové sadzby tento mesiac nezmenené. Údaje ukázali, že trh práce je stále odolný, ale menej silný, ako naznačovala štvrtková správa o mzdách v súkromnom sektore. Akýkoľvek pokrok rizikových aktív bol rýchlejší ako sa predpokladal rast miezd, čo naznačuje, že inflácia zostáva zvýšená. Z podnikových správ spoločnosť Levi Strauss prudko klesla po tom, ako znížila svoj výhľad na tento rok. Spoločnosť Barratt Developments bola medzi vlastníkmi domov v Spojenom kráľovstve, ktorí sa obchodovali nižšie po tom, čo Halifax uviedol, že domy ceny klesajú najrýchlejším ročným tempom od roku 2011. Analytici sa zhodli na tom, že rast počtu pracovných miest sa spomalil, ale zostáva príliš silný na to, aby ospravedlnil predĺženú pauzu Fedu. Obchodníci zvýšili stávky na ďalšie zvyšovanie sadzieb po tom, ako štvrtkové údaje výskumného inštitútu ADP ukázali, že americké spoločnosti v júni vytvorili najviac pracovných miest za viac ako rok. Akcie po silnom prvom polroku v júli strácali pôdu pod nohami, keďže jastrabí postoj centrálnych bánk od USA po Spojené kráľovstvo tlmí nádeje na mäkké pristátie globálnej ekonomiky. Technologické akcie boli jedným z najhorúcejších obchodov vďaka rozruchu okolo umelej inteligencie, ale stratégovia Bank of America uviedli, že investori, ktorí sa vrhli na tento sektor, riskovali, že ich výpredaj vyvolaný úrokovými sadzbami zaskočí.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA:  Výdavky domácností v Japonsku v máji 2023 medziročne reálne klesli o 4,0 % v porovnaní s konsenzom trhu, ktorý predpokladal pokles o 2,4 %, a po 4,4-% poklese v predchádzajúcom mesiaci. V tomto roku išlo už o štvrtý pokles osobných výdavkov v podmienkach intenzívnych nákladových tlakov.

EU: Miera nezamestnanosti vo Švajčiarsku bola v júni 2023 na úrovni 1,9 % bez sezónneho očistenia, teda rovnaká ako v predchádzajúcom mesiaci a mierne vyššia ako trhové prognózy na úrovni 1,8 %. Počet nezamestnaných sa znížil o 2 977 osôb alebo o 3,4 % na 85 099 osôb. Priemyselná výroba v Nemecku v máji 2023 nečakane medzimesačne klesla o 0,2 %, čím sa odchýlila od trhového konsenzu, ktorý predpokladal nezmenený údaj, a nasledovala po aprílovom náraste o 0,3 %.

USA: Miera nezamestnanosti v USA v júni 2023 mierne klesla na 3,6 %, čo je menej ako májové sedemmesačné maximum 3,7 % a v súlade s očakávaniami trhu. Od marca 2022 sa miera nezamestnanosti pohybovala v rozmedzí od 3,4 % do 3,7 %, čo poukazuje na trvalo napätý trh práce a umožňuje Federálnemu rezervnému systému flexibilne pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb ako prostriedku boja proti inflácii. V júni 2023 pribudlo v americkej ekonomike 209 tisíc pracovných miest, čo bolo po májovej revízii smerom nadol 306 tisíc a pod trhovými prognózami 225 tisíc. Ide o najnižší údaj od decembra 2020, ktorý však zostáva viac ako dvojnásobkom 70 - 100 tisíc pracovných miest mesačne potrebných na udržanie kroku s rastom populácie v produktívnom veku.

Prečítané: 683x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2179500897
pred dňom

Štvrťročné výkazy: Delta Air Lines sklamala, PepsiCo so zmiešanými výsledkami a WD-40 Company rastie o 11 %

Shutterstock_2143309325 no mnyman
pred 2 dňami

TSMC a Tesla s pozitívnym vývojom, kým Volkswagen a LegalZoom znižujú predpovede

Shutterstock_1931146130 no mnyman
pred 3 dňami

Boeing a BP v ohnisku: Znovu problémy s lietadlami a varovanie pred znehodnoteniami

Shutterstock_1796825677 no mnyman
pred 4 dňami

Paramount sa spája so Skydance, Shell očakáva straty a Boeing čelí pokute za podvod

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.