pred 2 rokmi

Nový variant koronavírusu spôsobuje strach zo spomalenia ekonomického oživenia

shutterstock_227529106 (3)

Americké akcie zaznamenávali počas dnešného obchodovania pokles, pretože na trhu prevážil strach zo zavádzania reštrikcií kvôli novému omikrónovému variantu. Dôvodom obáv je, že zamedzenie šíreniu nového koronavírusového variantu spôsobí veľké ekonomické náklady a stým spojené spomalenie ekonomického rastu.  

Absolútna správa:

Americké akcie zaznamenávali počas dnešného obchodovania pokles, pretože na trhu prevážil strach zo zavádzania reštrikcií kvôli novému omikrónovému variantu, čo prevážilo nad optimizmom ohľadom účinnosti vakcín. S&P 500 aj Nasdaq 100 ustúpili a ukončili trojdňovú rally, keďže straty v spotrebiteľských akciách a akciách nehnuteľností viedli trh nižšie. Dôvodom obáv je, že zamedzenie šíreniu nového korona variantu spôsobí veľké ekonomické náklady a stým spojené spomalenie ekonomického rastu. Nové usmernenia týkajúce sa práce z domu v Spojenom kráľovstve by podľa Bloomberg Economics mohli stáť ekonomiku krajiny 2 miliardy libier mesačne. Štúdia zistila, že omikrón je v počiatočných štádiách 4,2-krát viac prenosný než delta variant. Globálna akciová rally čelí ďalším potenciálnym hrozbám v súvislosti s číslami spotrebiteľskej inflácie v USA, ktoré budú zverejnené v piatok a taktiež stretnutiu Federálneho rezervného systému na budúci týždeň, ktoré môže poskytnúť indikácie o tempe znižovania nákupu aktív a zvyšovania úrokových sadzieb. Dolár počas dnešného dňa posilnil po tom, čo správa ukázala, že žiadosti o štátne dávky v nezamestnanosti v USA klesli na najnižšiu úroveň od roku 1969.

Investori zarobili na:

Spoločnosti CVS Health Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,74% (výkonnosť za posledných 5 rokov: +21,44 %). CVS Health Corporation je integrovaný poskytovateľ lekárenskej zdravotnej starostlivosti. Ponuka Spoločnosti zahŕňa služby manažmentu výhod pre lekárne, zásielkový predaj, maloobchodné a špeciálne lekárne, programy manažmentu chorôb a maloobchodné kliniky.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonské inštitúcie zredukovali držbu zahraničných dlhopisov, aby hľadali vyššie výnosy a zúžili nesúlad svojich aktív a pasív. Index spotrebiteľskej dôvery Thajskej obchodnej komory vzrástol v novembri 2021 na sedemmesačné maximum 44,9 bodu zo 43,9 bodu pred mesiacom, pričom napreduje už tretí mesiac po sebe a to v dôsledku zlepšujúcej sa situácie COVID-19 v Thajsku a opätovného otvorenia krajiny. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,66 %, Hang Seng +1,08 %, Nikkei 225 -0,47 %.

Prebytok obchodnej bilancie v Nemecku prudko klesol na 12,8 miliardy EUR v októbri 2021 z 19,7 miliardy EUR v predchádzajúcom roku. Dovoz vyskočil o 17,3 % na rekordnú výšku 108,5 miliardy EUR. Miera inflácie spotrebiteľských cien v Írsku vzrástla v novembri 2021 medziročne na 5,3 % z 5,1 % v predchádzajúcom mesiaci. Bola to najvyššia hodnota od júna 2001. Hlavný tlak na rast spôsobila doprava v dôsledku vyšších cien vozidiel, leteniek a nárastu nákladov na služby súvisiace s vybavením osobnej dopravy. Európske ceny plynu zostali blízko 100 EUR za megawatthodinu, blízko k úrovniam, ktoré neboli zaznamenané od 14. októbra, podporené obavami z dodávok a napätia s Ruskom. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,59 %, CAC 40 -0,09 %, DAX -0,30 %.

Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol o 43 tisíc v porovnaní s predchádzajúcim obdobím na 184 tisíc v týždni končiacom sa 4. decembra, čo je najnižšia úroveň od začiatku septembra 1969 a pod očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 215 tisíc, keďže dopyt po pracovnej sile je aj naďalej silný. Veľkoobchodné zásoby v USA vzrástli v októbri 2021 medzimesačne o rekordných 2,3 % na 759,4 miliardy USD, čo je o niečo viac, ako sa pôvodne odhadovalo. Dolárový index vo štvrtok po ústupe v predchádzajúcej obchodnej relácii mierne vzrástol na 96,3 bodu, keďže sa znovu objavujú obavy z vplyvu omikronu na globálnu ekonomiku. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,00 %, S&P 500 -0,72 %, NASDAQ -1,71 %.  

Prečítané: 1112x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred dňom

Vplyv finančných výsledkov a regulačných prekážok na akcie

Shutterstock_no
pred 2 dňami

Nvidia a Hargreaves Lansdown zaznamenávajú rast, kým Live Nation čelí prepadom

FP (3)
pred 3 dňami

Komodity v poklese a očakávanie hospodárskych výsledkov Nvidie

FX pro
pred 4 dňami

Ceny komodít klesajú, zatiaľ čo kryptomeny zaznamenávajú rast

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.