pred 2 mesiacmi

Obmedzí OPEC+ navyšovanie ťažby?

shutterstock_1719908836

Sotva týždeň po tom, čo Biely dom vyzval OPEC+ na rýchlejšie zvýšenie produkcie ropy, by mohla skupina zvažovať úplne inú cestu.

Absolútna správa:

Sotva týždeň po tom, čo Biely dom vyzval OPEC+ na rýchlejšie zvýšenie produkcie ropy, by mohla skupina zvažovať úplne inú cestu. Vzhľadom na to, že ceny ropy klesajú na najnižšie hodnoty za tri mesiace a oživujúca sa pandémia narúša dopyt, spoločnosť Citigroup Inc. a konzultant Energy Aspects Ltd. tvrdia, že kartel by mohol pozastaviť svoje ďalšie plánované zvýšenie produkcie. Skupina 23 krajín vedená Saudskou Arábiou sa má stretnúť 1. septembra. Vedúci komoditného výskumu Citigroup Ed Morse sa vyjadril, že predpoklad čínskeho rastu sa spomaľuje a spôsobuje nervozitu na globálnych ropných trhoch. Taktiež sa vyjadril, že ak by sa OPEC+ stretol dnes takmer určite by sa rozhodol prerušiť navyšovanie ťažby na najmenej jeden mesiac. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej partneri oživili obrovské množstvo dodávok ropy, ktoré počas pandémie stlmili, v mesačnom množstve 400 000 barelov denne. Avšak sentiment na ropnom trhu sa za posledný mesiac obrátil. Variant delty Covid-19 sa šíri po celom svete, vrátane dvoch najväčších ekonomík, Číny a USA, čo zastavilo cenový nárast ropy.   

Investori zarobili na:

Spoločnosti Bath & Body Works Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,21 % (výkonnosť za posledné 5 rokov: +0,96 %). Spoločnosť Bath & Body Works Inc. vyrába výrobky osobnej starostlivosti. Spoločnosť ponúka vône, darčeky, starostlivosť o telo a kúpeľ. Spoločnosť Bath & Body Works slúži zákazníkom po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie v Hongkongu vyskočila v júli 2021 na 3,7 % z 0,7 % v predchádzajúcom mesiaci. Je to najvyššia miera inflácie od augusta 2016. Indonézska banka ponechala svoju kľúčovú 7-dňovú reverznú mieru spätného odkupu na rekordnom minime 3,5 %, ako sa očakávalo, vzhľadom na nízky výhľad inflácie. Sadzby jednodňových vkladov a jednodňových sterilizačných obchodov sa taktiež nezmenili a zostali na 2,75 % a 4,25 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,66 %, Hang Seng -2,13 %, Nikkei 225 -1,10 %.

Volkswagen bude možno musieť ďalej znižovať výrobu kvôli problémom s dodávkami polovodičov. Očakáva však, že sa situácia do konca roka zlepší a výpadky výroby chce v druhom polroku čo najrýchlejšie dohnať. Európske akcie vo štvrtok zaznamenali najväčšiu dennú stratu za mesiac. Jedným z dôvodov bolo, že klesajúce ceny komodít ťahali nadol akcie ťažiarenských spoločností.  Slovensko vykázalo v júni 2021 deficit bežného účtu 35 miliónov EUR v porovnaní s prebytkom 417,3 milióna EUR v zodpovedajúcom mesiaci predchádzajúceho roka. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,54 %, CAC 40 -2,43 %, DAX -1,25 %.

Počet Američanov, ktorí podávajú nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, sa už štvrté obdobie za sebou znížil na nové pandemické minimum 348 tisíc v týždni končiacom sa 14. augusta. Čo je pod očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 363 tisíc a signalizuje pokračujúce oživenie trhu práce v Spojených štátoch amerických. Americký internetový predajca Amazon chce v Spojených štátoch otvoriť niekoľko veľkých maloobchodných predajní, ktoré budú fungovať ako obchodné domy. Ukazovateľ budúcej americkej ekonomickej aktivity sa v júli zvýšil, čo naznačuje, že ekonomika sa naďalej zotavuje z recesie spôsobenej pandémiou koronavírusu aj napriek opätovnému nárastu prípadov podporovaných variantom Delta. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,19 %, S&P 500 +0,13 %, NASDAQ +0,11 %.

Prečítané: 288x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_2040704237
pred 14 hodinami

Podľa Powella je Fed na ceste k taperingu a inflácia spomalí

shutterstock_618852455
pred dňom

USA a európske krajiny dosiahli dohodu o ukončení sporu o digitálne dane

shutterstock_1882432147
pred 2 dňami

Bitcoin dosiahol nové historické maximum

shutterstock_1877604430
pred 3 dňami

Tisíce nezaočkovaných pracovníkov v USA čelia potenciálnej strate zamestnania

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.