pred 10 mesiacmi

Očakávania globálneho výhľadu

Shutterstock_339540326 (2)

Americké akcie v stredu nasledovali akcie v Európe a Ázii, ktoré klesli v dôsledku rastúceho pesimizmu v súvislosti s globálnym výhľadom.

Absolútna správa:

Index S&P 500 klesol o 0,8 %, keďže rokovania o dlhovom limite sa dostali do novej slepej uličky. Vyjednávači sa stále rozchádzajú v kľúčových otázkach, čo zvyšuje riziko platobnej neschopnosti USA a následnej recesie. V Európe sa index Stoxx 600 tiež prepadol najviac za posledné dva mesiace, keďže inflácia v Spojenom kráľovstve bola vyššia, ako sa očakávalo. V Ázii čínsky index CSI 300 vymazal všetky svoje tohtoročné zisky, keďže k pretrvávajúcim obavám o rast sa pridali slabší jüan a problémy developerov s dlhmi. Akcie luxusných spoločností vrátane LVMH a majiteľa Gucci, spoločnosti Kering SA, zaznamenali ďalšie straty. Výrobca čipov Analog Devices Inc. klesol po slabom výhľade v súvislosti s ekonomickou neistotou. A Citigroup Inc. klesla po tom, ako upustila od plánov predať svoju mexickú jednotku Banamex. Výnosy krátkodobých štátnych dlhopisov v stredu naďalej rástli, pričom investori požadovali vyššie prémie za americký dlh s najvyšším rizikom nesplatenia, ak sa politici nebudú schopní dohodnúť. Ministerka financií Janet Yellenová uviedla, že USA pravdepodobne začnú chýbať v splácaní dlhu už 1. júna. Výnosy cenných papierov so splatnosťou 6. júna sa tak v stredu posunuli nad 6,1 %, zatiaľ čo výnosy cenných papierov so splatnosťou 30. mája sa pohybujú okolo 3 %. Očakáva sa, že neskôr počas dňa sa zverejní zápisnica z májového zasadnutia FOMC Federálneho rezervného systému, ktorá odhalí obavy o úverové podmienky, čo môže americkú centrálnu banku podnietiť k pozastaveniu zvyšovania úrokových sadzieb v júni. Tvorcovia politiky sa pohybujú na tenkej hranici a snažia sa, aby zvyšovaním sadzieb nevrhli ekonomiku do recesie, keďže sa snažia obmedziť infláciu. Ekonómovia však predpokladajú recesiu v USA bez ohľadu na to, či dôjde k nesplácaniu amerického dlhu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Index nálady výrobcov v Japonsku Tankan agentúry Reuters vzrástol v máji 2023 z -3 v apríli na +6, čím sa prvýkrát v tomto roku dostal do kladných čísel, keďže ekonomika sa zotavuje zo spomalenia spôsobeného COVID. Pozitívne čítanie mesačného prieskumu, ktorý predchádza štvrťročnej správe Tankan japonskej centrálnej banky, naznačilo, že počet firiem, ktoré považujú podnikateľské podmienky za dobré, bol vyšší ako počet firiem, ktoré ich považujú za zlé. Zo správy tiež vyplynulo, že nálada výrobcov by sa mala v nasledujúcich troch mesiacoch ďalej zvyšovať, zatiaľ čo nálada v sektore služieb sa zhoršila len mierne. Automobilový priemysel a ropné rafinérie patrili medzi najspokojnejšie odvetvia, keďže sa zmiernili poruchy dodávok. Globálne protivetry a zvýšená úroveň inflácie medzitým naďalej tlmili spotrebu, čo škodilo nálade.

EU: Inflácia spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve v apríli 2023 medziročne klesla na 8,7 %, čo je najnižšia hodnota od marca 2022, a to v dôsledku prudkého spomalenia rastu cien elektriny a plynu. Napriek tomu miera inflácie prekonala trhové očakávania na úrovni 8,2 % a zostala výrazne nad cieľom Bank of England na úrovni 2,0 %. Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko klesol v máji 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,7 bodu na 91,7 bodu, čo je menej ako 14-mesačné maximum v predchádzajúcom mesiaci a zaostáva za trhovými očakávaniami na úrovni 93,0 bodu. Znamenalo to zároveň prvý mesačný pokles indexu od októbra minulého roka, a to v dôsledku výrazného zhoršenia očakávaní priemyslu a pravdepodobne aj výrazne nižšieho počtu nových objednávok v dôsledku nedávneho zvýšenia úrokových sadzieb a pretrvávajúcej vysokej inflácie. Očakávania na najbližšie mesiace boli pesimistickejšie (88,6 oproti 91,7 v apríli) a mierne negatívnejšie boli aj hodnotenia súčasnej situácie zo strany firiem (94,8 oproti 95,1).

US: Zásoby ropy v USA sa v týždni končiacom 19. mája 2023 znížili o 12,456 mil. barelov, čo je najviac od novembra 2022 a v porovnaní s trhovými očakávaniami o 0,775 mil. barelov, ukázali údaje zo správy EIA o stave zásob ropy. Aj zásoby benzínu klesli o 2,053 mil. barelov, čo bolo viac ako prognózy čerpania o 1,051 mil. barelov a zásoby destilátov, ktoré zahŕňajú naftu a vykurovací olej, sa znížili o 0,562 mil. barelov v porovnaní s konsenzom rastu o 0,385 mil. barelov. Na druhej strane zásoby ropy v dodávkovom uzle Cushing v Oklahome vzrástli o 1,762 mil. barelov, čo je najviac od konca januára.

Prečítané: 511x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP
pred 6 hodinami

Ekonomický prehľad: Apple rozširuje svoje investície v Ázii, zatiaľ čo napätie medzi USA a Čínou stúpa

Shutterstock_2321155147
pred dňom

Adidas a Alcoa posilnili a zlato je stále na svojich maximách

FX pro
pred 2 dňami

Trhy v červenom: Hlavné indexy klesajú, zlato sa blíži k maximám

Shutterstock_2268092903
pred 3 dňami

Geopolitické napätie formuje trhy: Ceny ropy a zlata reagujú, dolár si udržuje stabilitu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.