pred 4 mesiacmi

Očakávania úrokových sadzieb

Shutterstock_2122531559 (2)

Akcie vzrástli v dôsledku špekulácií, že vedúci predstavitelia Washingtonu sa blížia k dohode o zvýšení dlhového stropu a zabráneniu platobnej neschopnosti. Obchodníci tiež čakajú na signály o vývoji úrokových sadzieb od predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella.

Index S&P 500 sa vyšplhal nad ostro sledovanú úroveň 4 200 a zároveň smeroval k najlepšiemu týždňu od marca. Podľa údajov spoločnosti Goldman Sachs Group Inc. sa má skončiť platnosť derivátových kontraktov viazaných na akcie a indexy v hodnote približne 1,7 bilióna USD. Nemecký index DAX smeroval k historickému maximu, ropa mala ukončiť najlepší týždeň od polovice apríla a Nikkei 225 uzavrel na 33-ročnom maxime, keďže dynamika sa preniesla z Wall Street. Desaťročné štátne dlhopisy klesali šiesty deň po sebe, pričom výnosy vzrástli na 3,7 %. Trh sa vyšplhal na múr obáv vďaka tým, ktorí na Wall Street, ktorí predpovedali, že banková kríza a kríza dlhového stropu by mohli zhoršiť ich všeobecne očakávanú blížiacu sa recesiu. Stále by mohli mať pravdu, aspoň čo sa týka recesie. Obavy z oboch kríz sa však rýchlo zmierňujú. Prezident Joe Biden vyzval rokovateľov, aby sa naďalej usilovali o dohodu o limite dlhu po tom, ako predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy naznačil, že obe strany môžu dosiahnuť dohodu už tento víkend, aby sa vyhli katastrofálnej platobnej neschopnosti USA. Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu v posledných 14 mesiacoch agresívne zvyšoval sadzby s cieľom bojovať proti inflácii a v máji prvýkrát od roku 2007 zvýšil cieľovú hodnotu svojej základnej sadzby nad 5 %. Tvorcovia politiky teraz diskutujú o tom, či by mali na zasadnutí 13. až 14. júna sadzby opäť zvýšiť, alebo si ponechať viac času na posúdenie toho, ako zvyšovanie sadzieb vplýva na ekonomiku.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie v Japonsku v apríli 2023 vzrástla na 3,5 % z marcového šesťmesačného minima 3,2 %, keďže ceny potravín sa zvýšili najviac od augusta. Jadrová inflácia sa v apríli zvýšila na 3-mesačné maximum 3,4 % z 3,1 % v predchádzajúcich dvoch mesiacoch, čím sa zhodovala s trhovými projekciami a zároveň sa už 13. mesiac udržala nad 2-% cieľom Bank of Japan.

Indikátor spotrebiteľskej dôvery GfK v Spojenom kráľovstve v máji 2023 vzrástol na -27 z -30 v apríli a zlepšil sa už štvrtý mesiac po sebe, keďže britské domácnosti sú napriek pretrvávajúcej inflácii optimistickejšie, pokiaľ ide o ekonomiku a ich financie. Májový údaj bol zároveň najvyšší za posledných 15 mesiacov a zhodoval sa s konsenzuálnou prognózou. Meranie GfK týkajúce sa toho, ako spotrebitelia vnímajú ekonomiku v nasledujúcich 12 mesiacoch, pocitov týkajúcich sa ich osobných financií a ochoty uskutočňovať drahé nákupy, vzrástlo, zatiaľ čo ukazovateľ zámerov sporiť sa nezmenil. Joe Staton, riaditeľ pre klientsku stratégiu spoločnosti GfK, povedal: "Celková trajektória v tomto roku je pozitívna a môže odrážať lepšiu základnú finančnú situáciu v Spojenom kráľovstve, ako by si mnohí mysleli. Všetci sa však musia držať pevne, pretože z týchto ťažkých časov by sa ešte stále mohlo vychádzať kolmo.

Federálny rezervný systém na svojom májovom zasadnutí zvýšil úrokovú sadzbu federálnych fondov o 25 bázických bodov do pásma 5 % - 5,25 %, čo bolo desiate zvýšenie a náklady na prijaté úvery sa dostali na najvyššiu úroveň od septembra 2007. Rozhodnutie bolo v súlade s očakávaniami trhu. Centrálna banka zároveň signalizovala, že cyklus sprísňovania sadzieb možno ukončila, keď z vyhlásenia vypustila vetu poukazujúcu na potrebu ďalšieho sprísňovania politiky. Napriek tomu tvorcovia menovej politiky dodali, že pri určovaní rozsahu, v akom môže byť ďalšie sprísňovanie menovej politiky vhodné, budú brať do úvahy kumulatívne sprísňovanie menovej politiky, oneskorenie, s akým menová politika ovplyvňuje hospodársku aktivitu a infláciu, a hospodársky a finančný vývoj. Predstavitelia tiež poznamenali, že hoci je bankový systém USA zdravý a odolný, prísnejšie podmienky poskytovania úverov domácnostiam a podnikom budú pravdepodobne vplývať na hospodársku aktivitu, nábor zamestnancov a infláciu a rozsah týchto účinkov zostáva neistý.

Prečítané: 455x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 18 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.