pred 10 mesiacmi

Opatrný rast amerických akcií

Shutterstock_1675069237 forex

Americké akcie v pondelok opatrne rástli v dôsledku spomalenia zotavovania čínskej ekonomiky, ktorej hrubý domáci produkt rástol pomalšie než sa očakávalo.

Absolútna správa

Hrubý domáci produkt Číny v druhom štvrťroku rástol pomalšie než sa očakávalo, a to o 6,3 %, čo zvyšuje riziká pre celosvetovú ekonomiku, ktorá je závislá na čínskych výdavkoch. Index S&P 500 začal pondelok len miernym rastom, čo spôsobilo menšie sklamanie po historických ziskoch na burze minulý týždeň. Spoločnosť Activision Blizzard vzrástla po tom, čo vo Veľkej Británii začalo dlho očakávané antimonopolné prerokovanie súvislosti s jej akvizíciou spoločnosťou Microsoft. Spoločnosť Ford Motor zaznamenala pokles v dôsledku nutnosti znížiť cenu elektrickej verzie svojho modelu F-150. Medzitým klesli ceny ropy a zlata, pričom dolár posilnel voči hlavným konkurentom. Janett Yellen tvrdí, že ekonomika mnohých krajín (najmä krajín v Ázií, ale aj USA) závisí na vývoji Číny. Analytici sa istý čas domnievali, že  rast čínskej ekonomiky po opadnutí protipandemických opatrení by mohol ťahať celosvetové hospodárstvo, no momentálne svoje predpovede už zmierňujú. Hlavný stratég spoločnosti HSBC Asset Managment, Joe Little, povedal, že údaje o  inflácii v USA zverejnené minulý týždeň podporili nádej, že bol dosiahnutý bod zlomu v inflačnom cykle a posilnili očakávania postupného poklesu úrokových sadzieb. Ďalším bodom tlaku pre trhy budú zisky spoločností, ktoré budú reportované v priebehu nasledujúcich pár týždňov. Očakáva sa, že spoločnosti z indexu S&P 500 zaznamenajú v druhom štvrťroku pokles ziskov o 9%, čo by z neho urobilo najhoršie obdobie od roku 2020, podľa údajov zozbieraných spoločnosťou Bloomberg Intelligence. V Európe by to mohlo byť ešte horšie, pričom sa očakáva 12% prepad. Na komoditných trhoch klesli ceny futures na ropu, keď investori zvažovali sklamanie z čínskych údajov a obnovenie dodávok z Líbye v kontexte známok utiahnutia trhu. Naopak, ceny futures na pšenicu stúpli potom, čo Rusko ukončilo obchodnú dohodu o vývoze obilia, ohrozujúc kľúčovú obchodnú trasu z Ukrajiny, jedného z najväčších svetových vývozcov obilia a rastlinného oleja.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Čínska ekonomika v 2. štvrťroku 2023 medziročne vzrástla o 6,3 %, čo predstavuje rýchlejší rast v porovnaní so 4,5 % zaznamenanými v 1. štvrťroku, ale zaostáva za trhovými odhadmi na úrovni 7,3 %. Najnovšie údaje boli skreslené nízkou porovnávacou základňou z minulého roka, keď v Šanghaji a ďalších veľkých mestách platili prísne lockdowny. Počas prvého polroka ekonomika vzrástla o 5,5 %. Čína si na tento rok stanovila cieľ rastu HDP na úrovni približne 5 %, po expanzii o 3 % v roku 2022. Peking bol opatrný pri zavádzaní výrazných stimulačných opatrení, najmä vzhľadom na prudký nárast dlhu miestnych samospráv. V samotnom júni predstavovali ekonomické ukazovatele zmiešaný obraz: maloobchodné tržby rástli oveľa miernejším tempom, zatiaľ čo rast priemyselnej produkcie sa zrýchlil. Miera nezamestnanosti v mestách zostala nezmenená na úrovni 5,2 %, ale nezamestnanosť mladých ľudí dosiahla nové maximum 21,3 %.

EU: Ročná miera inflácie v Taliansku v júni 2023 klesla na 14-mesačné minimum 6,4 %, čo bolo v súlade s pôvodnými odhadmi a po 7,6 % v predchádzajúcom mesiaci, ukázali konečné údaje. Pokles bol do veľkej miery spôsobený efektom bázického roka, keďže náklady na energie ustúpili z maximálnych hodnôt z júna 2022 spôsobených ruskou inváziou na Ukrajinu. Výrazne sa spomalil rast CPI neregulovaných energií (8,4 % oproti 20,3 % v máji), spracovaných potravín (11,5 % oproti 13,2 %) a služieb súvisiacich s dopravou (4,7 % oproti 5,6 %). Na druhej strane spotrebiteľské ceny naďalej rástli v prípade nespracovaných potravín (9,4 % oproti 8,8 %).

USA: Výrobný index New York Empire State v júli 2023 klesol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 5,5 bodu na +1,1 bodu, ale prekonal očakávania trhu na úrovni -4,3 bodu. Najnovšie čítanie naznačilo, že podnikateľská aktivita v štáte New York sa ustálila, aj keď nové objednávky sa zvýšili a dodávky sa rozšírili. Dodacie lehoty sa skrátili a zásoby naďalej klesali. Úroveň zamestnanosti sa zvýšila a pokiaľ ide o ceny, rast vstupných a predajných nákladov sa naďalej zmierňoval. Plánované zvyšovanie kapitálových výdavkov bolo naďalej slabé.

Prečítané: 673x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 9 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.