pred rokom

Optimizmus pri obchodovaní

Shutterstock_2195158653 (2)

Biely dom a republikáni v Kongrese sa v piatok snažia sfinalizovať dohodu o zvýšení dlhového stropu americkej vlády vo výške 31,4 bilióna dolárov na dva roky a zároveň obmedziť výdavky na všetko okrem armády a veteránov.

Futures na americké akcie kolísali, keďže silné ekonomické údaje zvýšili možnosť ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb, čím sa čiastočne znížil optimizmus v súvislosti s potenciálnou dohodou o limite dlhu. Kontrakty na index S&P 500 sa obchodovali bez zmeny, zatiaľ čo technologický Nasdaq 100 stratil časť ziskov. Výnosy štátnych pokladničných poukážok po zverejnení údajov vzrástli, čím zvrátili predchádzajúci pokles. Správa o spotrebiteľských výdavkoch vykreslila obraz odolnej ekonomiky, čo by mohlo byť impulzom pre stávky, že Federálny rezervný systém má pred sebou ešte dlhú cestu k návratu inflácie k svojmu cieľu. Cenový index výdavkov na osobnú spotrebu, jeden z preferovaných ukazovateľov inflácie Fedu, v apríli vzrástol rýchlejšie, ako sa očakávalo, o 0,4 %. Nachádzame sa na veľmi váhavom trhu. Dlhový strop je faktorom, ktorý zvyšuje nervozitu, ale trh neočakáva, že sa nenájde žiadne riešenie. Vo Washingtone vyjednávači republikánov a Bieleho domu v posledných dňoch zmenšili rozdiely v rozhovoroch a podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou sa približujú k dohode o zvýšení limitu dlhu a obmedzení federálnych výdavkov na dva roky. Dohodnuté detaily sú však predbežné a konečná dohoda ešte nie je uzavretá, uviedli títo ľudia. Spoločnosť Marvell Technology Inc. vzrástla v predburzovom obchodovaní po tom, ako výrobca čipov predpovedal veľký nárast príjmov z technológií umelej inteligencie. Spoločnosť Gap Inc. vzrástla o 13 % po tom, ako vykázala lepšie výsledky, než sa očakávalo. Európske akcie tiež rástli, pričom výrobcovia čipov vrátane ASML Holding NV rástli už druhý deň. Spoločnosť Glencore Plc si polepšila o 2,5 % po správe, že jej jednotka Viterra rokuje o fúzii so spoločnosťou Bunge Ltd., jedným z najväčších svetových obchodníkov s obilninami. Britská libra posilnila po tom, ako silné údaje o maloobchodných tržbách v Spojenom kráľovstve podporili očakávania, že úrokové sadzby sa budú naďalej zvyšovať.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Maloobchodné tržby v Austrálii sa v apríli 2023 nezmenili a dosiahli 35,3 miliardy AUD po marcovom náraste o 0,4 %, ako ukázali rýchle údaje. Najnovší výsledok prišiel po raste v predchádzajúcich troch mesiacoch, keďže zvýšenie výdavkov na zimné oblečenie v reakcii na chladnejšie a vlhšie počasie vykompenzovalo menšie výdavky na diskrečné tovary v reakcii na tlak na životné náklady a rastúce úrokové sadzby. V jednotlivých štátoch a teritóriách boli zaznamenané zmiešané výsledky so štyrmi poklesmi a tromi nárastmi, zatiaľ čo Severné teritórium zostalo nezmenené.

EU: Objem maloobchodných tržieb v Spojenom kráľovstve sa v apríli 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 0,5 %, čím sa čiastočne zotavil z marcového poklesu o 1,2 % a prekonal očakávania trhu, ktorý predpokladal rast o 0,3 %. V obchodoch s nepotravinárskym tovarom došlo k výraznému oživeniu, keď tržby vzrástli o 1,0 %, a to vďaka silným tržbám v oblasti hodiniek a šperkov a športového vybavenia. Nasledoval výrazný pokles o 1,8 % v marci, ktorý sa pripisuje najmä nepriaznivým poveternostným podmienkam, ktoré negatívne ovplyvnili tržby v tomto období. Podobne aj obchod s potravinami vzrástol o 0,7 %, čím sa zotavil z 0,8 % poklesu v predchádzajúcom mesiaci. Odolnosť preukázal aj sektor internetového maloobchodu, ktorý zaznamenal nárast obchodu o 0,2 %. S neúspechom sa však stretol predaj pohonných hmôt, ktorý napriek súčasnému poklesu cien pohonných hmôt klesol o 2,2 %. V porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi do apríla 2023 vzrástol maloobchodný predaj o 0,8 %, čo je najvyššie tempo od augusta 2021.

US: Ceny výdavkov na osobnú spotrebu v USA v apríli vzrástli viac, ako sa očakávalo, čo posilnilo stávky, že Federálny rezervný systém sa bude držať svojho jastrabieho postoja a ponechá sadzby na dlhšie obdobie na vysokej úrovni. Jadrové PCE, ktoré nezahŕňajú potraviny a energie, sa v apríli 2023 medzimesačne zvýšili o 0,4 %, čo je nad očakávaniami trhu, ktorý predpokladal nárast o 0,3 %. Nové objednávky amerických priemyselných tovarov dlhodobej spotreby vzrástli v apríli 2023 o 1,1 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, po vzostupne revidovanom 3,3-percentnom raste v marci a ľahko prekonali trhové očakávania poklesu o 1,0 %. Osobné výdavky v Spojených štátoch v apríli 2023 vzrástli o 0,8 % medzimesačne, čo je najviac za posledné tri mesiace a výrazne nad trhovými prognózami 0,4-% prírastku, čo je znakom toho, že spotrebiteľské výdavky zostávajú robustné, podporené vyššími mzdami a napätou situáciou na trhu práce.

Prečítané: 716x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 8 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.