pred 8 mesiacmi

Oslabený bankový systém

Shutterstock_1945377157 (6)

FED a ostatné centrálne banky stoja pred ťažkou voľbou – udržiavať vysoké sadzby s cieľom kontrolovať infláciu alebo uvoľniť menovú politiku s cieľom stabilizovať finančné trhy.

Absolútna správa:

Problémy bankového systému sa možno ešte neskončili. Krach banky Silicon Valley Bank poukázal na úrokové riziko spojené s nákupom dlhodobých cenných papierov financovaných krátkodobými vkladmi a na náchylnosť na nedostatok likvidity. Banky na celom svete čelia poklesu vkladov klientov (v USA sa predpokladá pokles až o 6 %) a stratám z držby cenných papierov. Strata z držby bankových dlhopisov vo výške 10 % by v prípade realizácie znížila kapitál akcionárov bánk približne o 25 %. Faktom je, že vyššie sadzby a straty z cenných papierov výrazne oslabili globálny bankový systém. To všetko spôsobí, že Federálny rezervný systém a ostatné centrálne banky sa ocitnú v pasci medzi potrebou udržiavať vysoké sadzby na kontrolu inflácie a tlakom na uvoľnenie menovej politiky s cieľom zabrániť finančnej nestabilite. Ešte pred niekoľkými týždňami investori vsádzali na to, že Federálny rezervný systém zvýši sadzby takmer na 6 % a Európska centrálna banka ich zvýši nad 4 %. Teraz trhy naznačujú, že cykly sprísňovania sú takmer na konci a vsádzajú na minimálne štyri zníženia sadzieb v USA do konca roka. Jednodňové indexované swapy oceňujú 70 % šancu, že FED tento týždeň zvýši sadzby o štvrť bodu zo súčasného pásma 4,5 % až 4,75 %.

Investori zarobili na:

Spoločnosti NRG Energy Inc, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,83 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 64,09 %). Spoločnosť NRG Energy, Inc. vlastní a prevádzkuje rozmanité portfólio zariadení na výrobu elektrickej energie predovšetkým v Spojených štátoch. Spoločnosť ponúka zariadenia na výrobu energie a kogeneráciu, výrobu tepelnej energie a zariadenia na zhodnocovanie energetických zdrojov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonská centrálna banka na svojom marcovom zasadaní jednohlasným rozhodnutím ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov na úrovni okolo 0 %. Čínska ľudová banka podľa všeobecných očakávaní ponechala svoje kľúčové úrokové sadzby na stabilnej úrovni už siedmy mesiac po sebe. Jednoročná hlavná úroková sadzba (LPR), ktorá sa v rámci strednodobej úverovej politiky používa na úvery podnikom a domácnostiam, zostala nezmenená na úrovni 3,65 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,50 %, Hang Seng -2,65 %, Nikkei 225 -1,42 %.

Medziročná inflácia priemyselného sektora v Nemecku sa vo februári 2023 spomalila piaty mesiac po sebe na 17-mesačné minimum 15,8 %. Najväčší vplyv na rast mali naďalej ceny energií, konkrétne distribúcia zemného plynu a elektriny. Bez započítania energií sa ceny výrobcov oproti predchádzajúcemu roku zvýšili o 10,2 %. Na medzimesačnej báze sa ceny výrobcov znížili o 0,3 %, čo predstavuje piaty mesiac poklesu v rade, čo je lepší výsledok ako trhový konsenzus. Eurozóna zaznamenala v januári 2023 deficit obchodnej bilancie vo výške 30,6 mld. eur. Tento schodok sa mierne zvýšil oproti 30,2 mld. eur v rovnakom období predchádzajúceho roka. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +1,34 %, CAC 40 +1,27 %, DAX +1,12 %.

FED v nedeľu uviedol, že sa spojil s Bank of Canada, Bank of England, Bank of Japan, Európskou centrálnou bankou a Švajčiarskou národnou bankou v koordinovanej akcii zameranej na posilnenie poskytovania likvidity prostredníctvom stálych swapových zmlúv v amerických dolároch. Americká banka Flagstar Bank uzavrela dohodu s americkými regulačnými orgánmi o kúpe vkladov a úverov od krachujúcej newyorskej banky Signature Bank. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,20 %, S&P 500 +0,89 %, NASDAQ +0,39 %.

Prečítané: 633x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX Pro
pred dňom

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 2 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 3 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

FX pro
pred 4 dňami

Výnosy dlhopisov klesajú

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.