pred 6 mesiacmi

Patová situácia v USA

Shutterstock_745384780 (3)

Investori sa zamerali na bezpečné aktíva vrátane štátnych dlhopisov a technologických akcií v situácii, keď vo Washingtone došlo k patovej situácii v otázke zvýšenia dlhového stropu USA.

Výnosy z referenčných 10-ročných štátnych dlhopisov klesli o štyri bázické body, zatiaľ čo kontrakty na index S&P 500 sa znížili o 0,2 %. V Európe boli technologické akcie najväčším prínosom v rámci indexu Stoxx Europe 600. Akcie telekomunikačných spoločností ťahali index nadol, čo prerušila strata akcií spoločnosti Telecom Italia SpA až o 5,4 %. Všetci sledujeme Kongres a Biely dom, aby sme zistili, ako pokračujú diskusie o dlhovom strope v USA. Teraz, keď máme dostatok jasných informácií o politike centrálnych bánk a blížime sa k vrcholu cyklu zvyšovania sadzieb, investori pred nadchádzajúcou výsledkovou sezónou hľadajú jasnosť na politickom fronte. V utorok sú naplánované rokovania o dlhovom strope medzi prezidentom Joeom Bidenom a predsedom Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym. Ministerka financií Janet Yellenová varovala, že USA už platia cenu za nezvýšenie limitu federálneho dlhu, a zopakovala, že jej rezortu môže začiatkom júna dôjsť hotovosť. Napriek tomu väčšina investorov tvrdí, že očakáva, že politici na poslednú chvíľu dosiahnu dohodu, aby odvrátili platobnú neschopnosť. Podľa najnovšieho prieskumu Bank of America Corp. sa obchodníci zároveň zabezpečili proti najhorším scenárom tým, že uložili hotovosť, štátne dlhopisy a akcie technologických spoločností. Ak sa posledná epizóda týkajúca sa limitu dlhu bude vyvíjať podobne ako v roku 2011, štátne pokladničné poukážky by mohli byť v období pred termínom 1. júna veľkým prínosom.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Index spotrebiteľského sentimentu inštitútu Westpac-Melbourne v Austrálii sa v máji 2023 prepadol o výrazných 7,9 %, dosiahol hodnotu 79,0 a výrazne prekonal očakávania trhu, ktorý predpokladal pokles o 1,7 %. Index sa teraz nachádza tesne nad nízkou úrovňou zaznamenanou v marci, kedy bol zaznamenaný najnižší mesačný údaj od vypuknutia COVID v roku 2020, po prekvapivom zvýšení sadzieb zo strany RBA v máji a miernom sklamaní z rozpočtu. Všetky zložky indexu klesli, pričom vnímanie rodinných financií a ekonomické očakávania zaznamenali výraznejší prepad.

Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve zaznamenala mierny nárast o 0,1 percentuálneho bodu a v prvom štvrťroku 2023 dosiahla 3,9 %, čím mierne prekonala trhový konsenzus na úrovni 3,8 %. Počet nezamestnaných osôb vzrástol o 60 tisíc na celkových 1,329 milióna, k čomu prispeli najmä osoby, ktoré boli bez práce viac ako 12 mesiacov. Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko klesol v máji 2023 na -10,7, čo je najnižšia úroveň za posledných päť mesiacov a výrazne horšia ako očakávania trhu na úrovni -5,3. Tieto poklesy možno sčasti pripísať očakávaniam budúceho zvyšovania úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou, pričom neistotu v súvislosti s medzinárodným hospodárskym vývojom zvýšili aj obavy z potenciálneho platobnej neschopnosti Spojených štátov. V dôsledku toho odborníci na finančné trhy predpovedajú na nasledujúcich šesť mesiacov ďalšie zhoršenie už aj tak nepriaznivej hospodárskej situácie. ZEW navyše upozornil na možnosť vstupu nemeckej ekonomiky do miernej recesie.

Maloobchodné tržby v USA sa v apríli 2023 medziročne zvýšili o 0,4 %, čím sa odrazili od dvoch po sebe nasledujúcich mesiacov poklesu, ale boli výrazne pod trhovými prognózami rastu o 0,8 %. Tzv. jadrové maloobchodné tržby, ktoré nezahŕňajú predaj automobilov, benzínu, stavebných materiálov a potravinárskych služieb, však rástli rýchlejšie o 0,7 %, čo bolo znakom pretrvávajúceho spotrebiteľského dopytu.

Prečítané: 612x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX Pro
pred dňom

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 2 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 3 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

FX pro
pred 4 dňami

Výnosy dlhopisov klesajú

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.