Investori sa zamerali na bezpečné aktíva vrátane štátnych dlhopisov a technologických akcií v situácii, keď vo Washingtone došlo k patovej situácii v otázke zvýšenia dlhového stropu USA.
Investori sa zamerali na bezpečné aktíva vrátane štátnych dlhopisov a technologických akcií v situácii, keď vo Washingtone došlo k patovej situácii v otázke zvýšenia dlhového stropu USA.
Výnosy z referenčných 10-ročných štátnych dlhopisov klesli o štyri bázické body, zatiaľ čo kontrakty na index S&P 500 sa znížili o 0,2 %. V Európe boli technologické akcie najväčším prínosom v rámci indexu Stoxx Europe 600. Akcie telekomunikačných spoločností ťahali index nadol, čo prerušila strata akcií spoločnosti Telecom Italia SpA až o 5,4 %. Všetci sledujeme Kongres a Biely dom, aby sme zistili, ako pokračujú diskusie o dlhovom strope v USA. Teraz, keď máme dostatok jasných informácií o politike centrálnych bánk a blížime sa k vrcholu cyklu zvyšovania sadzieb, investori pred nadchádzajúcou výsledkovou sezónou hľadajú jasnosť na politickom fronte. V utorok sú naplánované rokovania o dlhovom strope medzi prezidentom Joeom Bidenom a predsedom Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym. Ministerka financií Janet Yellenová varovala, že USA už platia cenu za nezvýšenie limitu federálneho dlhu, a zopakovala, že jej rezortu môže začiatkom júna dôjsť hotovosť. Napriek tomu väčšina investorov tvrdí, že očakáva, že politici na poslednú chvíľu dosiahnu dohodu, aby odvrátili platobnú neschopnosť. Podľa najnovšieho prieskumu Bank of America Corp. sa obchodníci zároveň zabezpečili proti najhorším scenárom tým, že uložili hotovosť, štátne dlhopisy a akcie technologických spoločností. Ak sa posledná epizóda týkajúca sa limitu dlhu bude vyvíjať podobne ako v roku 2011, štátne pokladničné poukážky by mohli byť v období pred termínom 1. júna veľkým prínosom.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index spotrebiteľského sentimentu inštitútu Westpac-Melbourne v Austrálii sa v máji 2023 prepadol o výrazných 7,9 %, dosiahol hodnotu 79,0 a výrazne prekonal očakávania trhu, ktorý predpokladal pokles o 1,7 %. Index sa teraz nachádza tesne nad nízkou úrovňou zaznamenanou v marci, kedy bol zaznamenaný najnižší mesačný údaj od vypuknutia COVID v roku 2020, po prekvapivom zvýšení sadzieb zo strany RBA v máji a miernom sklamaní z rozpočtu. Všetky zložky indexu klesli, pričom vnímanie rodinných financií a ekonomické očakávania zaznamenali výraznejší prepad.
Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve zaznamenala mierny nárast o 0,1 percentuálneho bodu a v prvom štvrťroku 2023 dosiahla 3,9 %, čím mierne prekonala trhový konsenzus na úrovni 3,8 %. Počet nezamestnaných osôb vzrástol o 60 tisíc na celkových 1,329 milióna, k čomu prispeli najmä osoby, ktoré boli bez práce viac ako 12 mesiacov. Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko klesol v máji 2023 na -10,7, čo je najnižšia úroveň za posledných päť mesiacov a výrazne horšia ako očakávania trhu na úrovni -5,3. Tieto poklesy možno sčasti pripísať očakávaniam budúceho zvyšovania úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou, pričom neistotu v súvislosti s medzinárodným hospodárskym vývojom zvýšili aj obavy z potenciálneho platobnej neschopnosti Spojených štátov. V dôsledku toho odborníci na finančné trhy predpovedajú na nasledujúcich šesť mesiacov ďalšie zhoršenie už aj tak nepriaznivej hospodárskej situácie. ZEW navyše upozornil na možnosť vstupu nemeckej ekonomiky do miernej recesie.
Maloobchodné tržby v USA sa v apríli 2023 medziročne zvýšili o 0,4 %, čím sa odrazili od dvoch po sebe nasledujúcich mesiacov poklesu, ale boli výrazne pod trhovými prognózami rastu o 0,8 %. Tzv. jadrové maloobchodné tržby, ktoré nezahŕňajú predaj automobilov, benzínu, stavebných materiálov a potravinárskych služieb, však rástli rýchlejšie o 0,7 %, čo bolo znakom pretrvávajúceho spotrebiteľského dopytu.
Prečítané: 914x
Wall Street sa pripravuje na očakávané zmeny po nadchádzajúcom zasadnutí Federálneho rezervného systému, zatiaľ čo investori sledujú vývoj v korporátnom svete s veľkými oznámeniami od technologických gigantov Intel a Microsoft. Zároveň sa na globálnych trhoch objavujú zmiešané výsledky, pričom ázijské aj európske burzy zaznamenávajú rôzne pohyby.
V dnešnom komentári sa zameriame na predpokladané zníženie úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému v Spojených štátoch, novú dohodu medzi spoločnosťami Disney a DirecTV a vplyv štrajku v Boeingu na akciový trh. Rovnako sa pozrieme na dôležité makroekonomické údaje a najnovšie trendy na menových, komoditných a kryptomenových trhoch.
V piatok 13.9.2024 dosiahlo niekoľko akciových indexov svoje týždenné maximá. Medzi nimi boli napríklad americké, európske, ale aj hongkonské indexy. Ďalší dôležitý historický míľnik dosiahlo zlato. Prvý krát od roku 2008 sa 30 000 zamestnancov leteckej spoločnosti Boeing chystá vstúpiť do štrajku. Okrem toho sa pozrieme aj na ďalšie pohyby nielen akcií, ale aj komodít.
Dnešný komentár prináša informácie o rozhodnutí ECB o znížení sadzieb. Okrem toho v Amerike vyšli ďalšie dôležité údaje o inflácií, ktoré podobne ako včerajšie údaje CPI, naznačujú miernejšie zníženie sadzieb ako sa očakávalo. Ďalej sa ako pozrieme na korporátne správy ako aj na hodnoty jednotlivých komodít.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.