pred rokom

Plyn v Európe sa obchoduje na nových maximách

shutterstock_1892669737

Energetická kríza v Európe pokračuje. Cena zemného plynu sa obchoduje na nových maximách. Prekonali sme aj úrovne zo začiatku marca, keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu.

Absolútna správa:

Európske futures na zemný plyn dosiahli nové maximum. Referenčný kontrakt sa zvýšil o 6,7 % na úroveň 241 eur za megawatthodinu, čo je nad predchádzajúcim rekordom zo začiatku marca, keď ruská invázia na Ukrajine spôsobila šok na trhoch. Ceny sú približne 11-krát vyššie, než kde sa zvyčajne nachádzajú v tomto ročnom období. Klaus Müller, prezident Spolkovej sieťovej agentúry BNetzA síce neočakáva v Nemecku celoštátny nedostatok plynu ale priznal že v určitých regiónoch by k takejto situácií mohlo prísť. Európa bude pravdepodobne agresívne čerpať zo svojich zásob, ak by Rusko pokračovalo v obmedzovaní tokov plynu aj počas zimy. Čerpanie zásob by znamenalo nízke zásoby na konci vykurovacej sezóny a slabý základ na doplnenie zariadení na nový cyklus. Podľa Müllera je toto veľmi dôležité si uvedomiť. Sme v situácií kedy nejde len o jednu zimu ale minimálne o dve. S tým že nasledujúca zima môže byť ešte ťažšia. Stav komplikuje aj konkurencia v oblasti LNG. Keďže sa blíži zimná sezóna Európa bude musieť ešte k tomu súťažiť aj s Áziou o dostupné dodávky skvapalneného zemného plynu, najmä z USA. Energetickú krízu zhoršila aj situácia na Rýne, ktorého hladina sa v posledných dňoch kvôli suchému počasiu znížila na rekordné úrovne. Očakáva sa však dočasné zvýšenie hladiny v dôsledku dažďov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Spoločnosť APA Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,53 % (výkonnosť za posledné 2 roky: +120,81 %). Spoločnosť APA Corporation pôsobí ako ropná a plynárenská spoločnosť. Spoločnosť sa zameriava na prieskum a ťažbu ropy a zemného plynu. APA poskytuje služby klientom na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Miera nezamestnanosti v Austrálii dosiahla 3,4 %, čo je najnižšia úroveň od roku 2008. Podľa štátnych médií Čína plánuje ďalšie fiškálne stimuly. Miestne samosprávy by mohli predať dlhopisy v hodnote viac ako 229 miliárd USD na financovanie projektov infraštruktúry a zníženie rozpočtových deficitov. Filipínska centrálna banka na svojom augustovom zasadnutí zvýšila svoju kľúčovú jednodňovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 3,75 %, čo bolo štvrté zvýšenie sadzieb v tomto roku. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,87 %, Hang Seng -0,80 %, Nikkei 225 -0,96 %.

Ročná miera inflácie v eurozóne bola v júli 2022 potvrdená na novej rekordnej úrovni 8,9 % v porovnaní s 8,6 % v júni a 2,2 % rok predtým. Stavebná produkcia v eurozóne v júni 2022 medziročne vzrástla o 0,1 %. V porovnaní s mesiacom predtým produkcia klesla. Išlo o najpomalšie tempo rastu stavebnej aktivity od poklesu o 1 % v decembri 2021. Sezónne očistená nezamestnanosť v Holandsku sa v júli 2022 zvýšila na šesťmesačné maximum 3,6 % z 3,4 % v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,57 %, CAC 40 +0,45 %, DAX +0,52 %.

Predaj existujúcich domov v USA klesol v júli 2022 o 5,9 % na sezónne očistenú ročnú mieru 4,81 milióna, čo je najnižšia hodnota od mája 2020 a pod očakávaniami trhu. Predaj klesal už šiesty mesiac po sebe, čo odzrkadľuje vplyv vyšších úrovní hypotekárnych sadzieb. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, klesol v týždni, ktorý sa skončil 13. augusta, o 2 000 na 250 000, čo je výrazne pod očakávaním 265 000. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,06 %, S&P 500 +0,23 %, NASDAQ +0,21 %.

Prečítané: 641x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX Pro
pred dňom

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 2 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 3 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

FX pro
pred 4 dňami

Výnosy dlhopisov klesajú

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.