pred 4 mesiacmi

Po minulotýždňovom raste dnes akcie opäť klesali

shutterstock_1179571936

Akcie dnes otvárajú tento týždeň v červených číslach, po tom čo sa blížia výsledky inflácie v USA a výsledková sezóna. Index Nasdaq 100 dnes klesol o viac ako 2 %.

Absolútna správa:

Cenové tlaky, vlna sprísňovania menovej politiky a spomaľujúca sa globálna ekonomika naďalej držia investorov v napätí. Po minulotýždňových ziskoch dnes akcie klesajú keďže sa približujú výsledky inflácie, kde sa očakáva že inflácia v USA sa priblíži k 9 %, čo podporí argumenty Federálneho rezervného systému pre júlové zvýšenie sadzieb. Veľké banky tento týždeň odštartujú výsledkovú sezónu a investorov bude zaujímať zdravie spotrebiteľov a trendy v oblasti výdavkov, ako aj informácie o poskytovaní úverov podnikovej sfére. Výsledky skupiny FAANG, ktorú tvoria mega koncerny ako Meta Platforms Inc. vlastniaca Facebook a Alphabet Inc. materská spoločnosť Google, budú zverejnené až koncom tohto mesiaca. Obchodníci sa však pripravujú na zvýšenú volatilitu, keďže analytici v odvetviach znižujú zisky v predstihu. Podľa stratégov z Wall street prudké zvyšovanie sadzieb Fedu a obavy z recesie zdvihli hodnotu dolára na najvyššiu úroveň od marca 2020. Prudký nárast dolára bude komplikovať situáciu a môže znížiť zisky mnohých veľkých amerických firiem, čo môže vytvárať dodatočný predajný tlak. Viaceré firmy, ako napríklad giganti Microsoft Corp., Costco Wholesale Corp. a Salesforce Inc. v skutočnosti riešia otázku vplyvu prudkého vzostupu americkej meny.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Cboe Global Markets, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 2,34 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 31,90 %). Cboe Global Markets, Inc. pôsobí ako burzová holdingová spoločnosť. Spoločnosť prostredníctvom svojich dcérskych spoločností prevádzkuje platformu na obchodovanie s finančnými opciami, ktorá poskytuje špičkové obchodné a investičné riešenia, zahŕňa akcie, devízy, indexy, údaje a analýzy a riešenia na vykazovanie obchodov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Objednávky strojov v súkromnom sektore v Japonsku klesli v máji 2022 o 5,6 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čím zaznamenali prvý pokles za posledné tri mesiace. Analytici naznačili, že japonské firmy odkladajú výdavky v dôsledku rastúcich cien energií a surovín, ktoré ešte zhoršili situáciu s vysokými cenami dovozu v dôsledku oslabenia jenu. Na medziročnej báze objednávky strojov v súkromnom sektore v máji vzrástli o 7,4 %, čím sa ich expanzia spomalila z 19 % v predchádzajúcom mesiaci. Rast nesplatených úverov v Číne a predaj dlhopisov, sa v júni 2022 medziročne zvýšil o 11,2 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,67 %, Hang Seng -2,77 %, Nikkei 225 +1,11 %.

Maloobchodné tržby v Taliansku vzrástli v máji 2022 o 1,9 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo je najviac za posledný rok. Nárast nasleduje po vzostupne revidovanom 0,3-percentnom náraste v apríli. V medziročnom porovnaní maloobchodné tržby vzrástli o 7,3 %, čím sa zmiernil pokles z nadol revidovaného 8,3-percentného rastu v apríli. Priemyselná produkcia na Slovensku sa v máji 2022 v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka zvýšila o 1,10 %. Maloobchod v Českej republike sa v máji 2022 medziročne prepadol o 6,9 %. Ide o prvý mesačný pokles maloobchodnej aktivity od začiatku roka 2021.  Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,99 %, CAC 40  -0,61 %, DAX -1,40 %.

Kolumbijský index spotrebiteľskej dôvery vzrástol v júni 2022 na 2,9 bodu z -14,7 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo je najviac od augusta 2018. Došlo k zlepšeniu budúcich očakávaní, najmä pokiaľ ide o ekonomickú situáciu krajiny ( 9,6 bodu vs -21,3 bodu) a situáciou v domácnostiach. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,52 %, S&P 500 -1,15 %, NASDAQ -2,26 %.  

Prečítané: 364x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_189185666 (1)
pred dňom

Nezamestnanosť v USA a Kanade sa stále drží na nízkych úrovniach

shutterstock_306271739 (7)
pred 2 dňami

Index S&P 500 sa pohybuje okolo kľúčovej hodnoty

Shutterstock_2154920811 (2)
pred 3 dňami

Inflácia v eurozóne v novembri 2022 klesá

Shutterstock_376748761 (1)
pred 4 dňami

Akcie pred zajtrajším prejavom Jeroma Powella klesali

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.