pred rokom

Po týždni poklesov zatvorili svetové trhy v zelených číslach

shutterstock_1887349105

Trhy začínajú očakávať postupné znižovanie inflácie a snahy centrálnych bánk ohodnocujú pozitívne, čo spolu so stabilizáciou doláru prinieslo nárast drvivej väčšiny trhov.

Absolútna správa:

Akcie sa pripojili k odrazu od dna a rástli aj rizikovejšie segmenty trhu. Tiež nastal obrat v vývoji amerického dolára, ktorý dnes po troch dňoch oslabovania opäť posilnil. Zároveň povzbudil sentiment investorov po divokom náraste, ktorý otriasol menami po celom svete. Týmto sa dolár sa posunul od svojho historického maxima – čo spochybňuje skeptikov, ktorí tvrdili, že pokles bol len korekciou. Index S&P 500 prekonal svoj 100-dňový priemer, pričom benchmark je pripravený na ukončenie trojtýždňovej série strát. Trhy rástli aj v Európe a v Ázií. Trhy sa zamerajú na budúco týždňovú správu indexu spotrebiteľských cien, poslednú pred tým, ako tvorcovia americkej monetárnej politiky rozhodnú o zvýšení sadzbieb. Podľa prieskumu ekonómov Bloomberg, ktorý sa uskutočnil od 2. do 7. septembra, ekonómovia upravili svoje predpovede inflácie v USA do konca roka 2023. To je pravdepodobne povzbudzujúce znamenie pre Fed, ktorý sa snaží udržať cenové očakávania ukotvené. Ceny bitcoinu, zlata a komodít rástli.

Investori zarobili na:

Spoločnosti ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,60 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -57,48 %). DISH Network Corporation je satelitná televízna spoločnosť. Spoločnosť poskytuje priame vysielanie satelitnej televízie, audio programov a interaktívnych televíznych služieb komerčným a rezidenčným predplatiteľom. DISH Network pôsobí v Spojených štátoch.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Medziročná inflácia v Číne v auguste nečakane klesla na 2,5 % z júlového 2-ročného maxima 2,7 %, čo je menej ako uvádzali trhové prognózy - na úrovni 2,8 %. Ceny potravín aj nepotravinových výrobkov sa znížili v dôsledku prísnych obmedzení COVID. Zároveň sa index spotrebiteľských cien v Číne v auguste znížil o 0,10 percenta v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,39 %, Hang Seng +2,69 %, Nikkei 225 +0,53 %.

Priemyselná produkcia vo Francúzsku klesla o 1,6 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v júli, po raste o 1,2 % v júni, čo je horšie ako trhové prognózy, ktoré predpokladali pokles o 0,5 %. Išlo o najprudší pokles priemyselnej aktivity od februára 2021, keďže produkcia klesla pre spracovateľský priemysel (-1,6 % oproti +0,9 % v júni), pričom došlo k zníženiu takmer vo všetkých sekciách s výnimkou rafinovaných ropných produktov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +1,64 %, CAC 40 +1,41 %, DAX +1,42 %.

Miera nezamestnanosti v Kanade vzrástla v auguste 2022 na 5,4 % z rekordne nízkej úrovne 4,9 % zaznamenanej v predchádzajúcich dvoch mesiacoch a výrazne prekonala očakávania trhu vo výške 5 %. Išlo o prvé zvýšenie miery nezamestnanosti za sedem mesiacov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,19 %, S&P 500 +1,53 %, NASDAQ +2,11 %.

Timotej Lencz, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 664x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX Pro
pred dňom

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 2 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 3 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

FX pro
pred 4 dňami

Výnosy dlhopisov klesajú

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.