pred rokom

Podľa Lagardovej je ekonomický výhľad ECB aj napriek lockdownu stále platný

shutterstock_1581902248

Európska centrálna banka verí vo svoje prognózy. Najbližšie zasadnutie nás čaká už budúci týždeň.

Absolútna správa:

Posledné prognózy Európskej centrálnej banky pre hospodársky rast v eurozóne sú stále „veľmi zreteľne vierohodné“ aj napriek eskalujúcemu koronavírusu a najnovšiemu lockdownu, povedala prezidentka Christine Lagardová. Šéfka ECB zdôraznila, že mnohé z neistôt, ktoré predtým zahmlili vyhliadky, sú už objasnené, vrátane volieb v USA, obchodnej dohody o brexite s Veľkou Britániou či začatia očkovania. "Začíname na pozitívnejšej báze, ako sa niektorí domnievajú," uviedla na internetovej akcii organizovanej agentúrou Reuters a dodala, že bude stále potrebná trvalá menová a fiškálna podpora. Hospodárstvo eurozóny je na dobrej ceste, aby začiatkom roku 2021 opäť pokleslo, pretože ožívajúca sa pandémia vrhá región do dvojitej recesie. Mnoho ekonómov v posledných dňoch znížilo prognózy, aby zohľadnili obnovené obmedzenia, ktoré sú na niektorých miestach prísnejšie ako kedykoľvek predtým. Na podporu ekonomiky v turbulentných časoch predĺžila centrálna banka svoj program nákupu dlhopisov do marca 2022. Prezidentka tiež uviedla, že tvorcovia politiky budú „mimoriadne pozorní“ pri raste eura voči doláru, ktorý tlačí na infláciu znižovaním dovozných nákladov. Nasledujúce zasadnutie Európskej centrálnej banky je na programe budúci týždeň.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Intel Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,97 % (výkonnosť za 5 rokov: +80,25 %). Dôvodom tohto rastu bola výmena na poste generálneho riaditeľa, kde bol terajší CEO Bob Swan nahradený riaditeľom VMware Inc. Patom Gelsingerom, ktorý sa vracia do spoločnosti po takmer 10 rokoch. Spoločnosť Intel Corporation navrhuje, vyrába a predáva počítačové komponenty a súvisiace produkty. Pôsobí celosvetovo.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Taiwanský dodávateľ elektroniky Foxconn a čínska automobilka Geely vytvoria spoločný podnik, ktorý bude ostatným automobilkám ponúknuť zmluvnú výrobu áut. Firmy dnes tiež uviedli, že spoločný podnik bude automobilkám poskytovať tiež poradenstvo v oblasti technológií pre elektromobily. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,33%, Hang Seng -0,15 %, Nikkei 225 +1,04 %.

Nemeckému automobilovému koncernu Volkswagen vlani klesol odbyt o 15% na 9,31 milióna vozidiel. Akcie Carrefour dnes vzrástli o 11% po tom, čo kanadský reťazec Couche-Tard uviedol, že začal rokovania o jeho kúpe. Nemecko bude musieť ešte po určitú dobu uplatňovať prísne koronavírusové obmedzenia, nepotrebuje však ďalší balík opatrení na podporu ekonomiky. Uviedol to nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,12 %, CAC 40 +0,21 %, DAX +0,11 %.

Spotrebiteľská inflácia v USA vzrástla v decembri o 0,2 p.b. na 1,4 % na medziročnej báze a prekonala tak očakávania trhu. Zásoby ropy v USA klesli predchádzajúci týždeň o 3,247 mil. barelov oproti odhadu - 2,266 mil. barelov. Ide už o piaty týždeň poklesu v rade. Výrobca elektromobilov Tesla je o krok bližšie k pôsobeniu v Indii, teda na piatom najväčšom automobilovom trhu. Americká automobilka v indickom meste Bangalúr, kde sídli mnoho technologických firiem, registrovala dve dcérske spoločnosti. Americká spoločnosť Boeing vlani dodala zákazníkom iba 157 lietadiel, teda najmenej za 43 rokov. Dodávky boli o zhruba 60 percent nižšie ako v roku 2019. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,03 %, S&P 500 +0,23 %, NASDAQ +0,43 %.

Prečítané: 674x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1566823240 (1)
pred 13 hodinami

Americké akcie predlžujú poklesy

shutterstock_1465275569
pred dňom

Globálny akciový trh v červených číslach

shutterstock_1643463436
pred 2 dňami

Walmart odhalil plány na vytvorenie kryptomeny a NFT

shutterstock_1700360854
pred 5 dňami

Európska energetická kríza sa zhoršuje

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.