pred mesiacom

Podľa Powella je Fed na ceste k taperingu a inflácia spomalí

shutterstock_2040704237

Predseda americkej centrálnej banky Powell potvrdil blížiace sa znižovanie nákupu aktív a očakáva spomalenie inflácie.

Absolútna správa:

Federálny rezervný systém je na dobrej ceste začať znižovať svoj program nákupu dlhopisov a inflácia by mala klesnúť, keď sa zmiernia obmedzenia v dodávateľskom reťazci, ktoré tlačia na ceny, povedal predseda Fedu Jerome Powell. „Sme na dobrej ceste začať znižovať naše nákupy aktív, ktoré, ak sa ekonomika bude vyvíjať tak, ako sa očakávalo, budú ukončené do polovice budúceho roka,“ povedal Powell v piatok počas panelovej diskusie na virtuálnom podujatí organizovanom juhoafrickou centrálnou bankou. „Myslím si, že je čas na tapering a nemyslím si, že je čas zvyšovať sadzby.“ Globálne obmedzenia a nedostatky v dodávateľskom reťazci, ktoré viedli k zvýšeniu inflácie, „pravdepodobne budú trvať dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo, pravdepodobne do budúceho roka,“ povedal Powell a dodal, že „stále je to najpravdepodobnejší scenár“. „Ako rast pracovných miest zrýchli, inflácia sa vráti späť k nášmu 2 % cieľu.“ Očakáva sa, že Powell a jeho kolegovia z Federálneho výboru pre otvorený trh americkej centrálnej banky oznámia na konci svojho nadchádzajúceho zasadnutia 2. - 3. novembra, že začnú ukončovať program nákupu dlhopisov zavedený minulý rok počas začiatku pandémie. V súčasnosti Fed každý mesiac nakupuje štátne obligácie a cenné papiere kryté hypotékami v hodnote 120 miliárd USD a nadchádzajúce zníženie tempa nákupov bude znamenať prvý krok centrálnej banky smerom k ukončeniu opatrení menovej podpory zavedených v roku 2020 na ochranu ekonomiky pred dopadom koronavírusu. Investori stále očakávajú, že predstavitelia Fedu začnú v polovici budúceho roka zvyšovať svoju referenčnú úrokovú sadzbu, ktorá je v súčasnosti tesne nad nulou. Časová os očakávaného zvyšovania sadzieb sa na peňažných trhoch v posledných týždňoch posunula vpred v dôsledku nepriaznivých správ o inflácii, ktorá výrazne prekračuje 2 % cieľ centrálnej banky kvôli narušeniu globálneho dodávateľského reťazca, ktoré zvyšuje ceny širokej škály tovarov a služieb.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Seagate Technology Holdings PLC, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,07 % (výkonnosť za posledný rok: +150,84 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za FY Q1 2022, pričom zisk na akciu prekonal očakávania analytikov o 6,82 % a tržby o 0,17 %. Seagate Technology Holdings PLC ponúka produkty hardvéru pre počítače. Spoločnosť navrhuje, vyrába a predáva pevné disky pre podnikové aplikácie, klientske výpočtové aplikácie, klientske nevýpočtové aplikácie, systémy na zálohovanie osobných údajov, prenosné externé úložné systémy a systémy digitálnych médií.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Spotrebiteľské ceny v Japonsku vzrástli v septembri o 0,2 % medziročne. Ide o prvý rast cien po 11 mesiacoch. China Evergrande Group unikla z pokraja platobnej neschopnosti vyplatením kupónu dlhopisov pred sobotňajším termínom, čo poskytlo realitnému gigantovi ešte aspoň týždeň na to, aby sa vyrovnal s dlhovou krízou, ktorá otriasla dôverou investorov v druhú najväčšiu ekonomiku sveta. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,64 %, Hang Seng +0,42 %, Nikkei 225 +0,34 %.

Ruská centrálna banka na svojom dnešnom zasadnutí zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 75 bázických bodov na 7,5 %, čo je najviac od júna 2019. Trhové prognózy rátali so zvýšením o 50 bázických bodov. Kompozitný PMI v eurozóne klesol podľa predbežného odhadu za október z 56,2 bodov na 54,3 bodov, očakával sa pokles na 55,2 bodov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,80 %, CAC 40 +0,71 %, DAX +0,46 %.

Index nákupných manažérov vo výrobnom sektore v USA klesol podľa odhadu v októbri z úrovne 60,7 bodov na 59,2 bodov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,21 %, S&P 500 -0,11%, NASDAQ -0,82 %.  

Prečítané: 206x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1658501791
pred 8 hodinami

Globálne trhy zažili výrazný vypredaj

shutterstock_1412624405
pred dňom

Goldman Sachs očakáva rýchlejšie kroky Fedu

shutterstock_2006615303
pred 2 dňami

Podľa Panettu ECB nesmie prehnane reagovať na infláciu

shutterstock_1674147205
pred 3 dňami

Joe Biden čelí tlaku na zastavenie rastúcich cien pohonných hmôt

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.