pred mesiacom

Pokladničné poukážky navýšili predaj

ForexPro (1)

Index S&P 500 rozšíril stredajšie straty a európske akcie klesli o takmer 1 %. Dolár posilnil.

Absolútna správa

Pokladničné poukážky navýšili výpredaj, čím 10-ročné výnosy dosiahli deväťmesačné maximum a akcie sa prepadli, keďže investori sa čoraz viac obávali rastúcich nákladov na pôžičky. Bill Ackman, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Pershing Square Capital Management, prispel k medvedej nálade oznámením, že šortuje 30-ročné štátne dlhopisy ako poistku proti vplyvu vyšších dlhodobých sadzieb na akcie. Rýchly nárast výnosov štátnych pokladníc za posledné štyri dni "vrhlo tieň" na rizikové aktíva a investori sa sústredia na trh s dlhopismi, kým USA nezverejní svoju štvrťročnú finančnú správu na budúci týždeň sa domnievajú analytici.  Štvrtkové údaje o počte žiadostí o podporu v nezamestnanosti preukázali odolnosť dopytu po pracovníkoch a silu americkej ekonomiky, zatiaľ čo údaje v sektore služieb v USA ukázali aktivitu, ktorá sa v júli prejavovala miernejším tempom. Apple a Amazon.com majú podať správu neskôr počas dňa. Výpredaj dlhopisov prišiel v súvislosti so silnými americkými hospodárskymi údajmi a správami, že ministerstvo financií vydá 103 mld. EUR cenných papierov na budúci týždeň, čo je o niečo viac, ako sa predpokladalo. Rozhodnutie agentúry Fitch Ratings odobrať Spojeným štátom úverovú známku AAA ratingu, tiež upriamilo pozornosť na prudko rastúci fiškálny rast krajiny. Berkshire minulý pondelok nakúpila americké štátne dlhopisy v hodnote 10 miliárd USD. Tento pondelok nakúpili ďalších 10 miliárd dolárov pokladničných poukážkach. A jedinou otázkou na budúci pondelok je, či nakúpia 10 miliárd USD v 3-mesačných alebo 6-mesačných pokladničných poukážkach. Libra bola voči doláru slabšia po tom, ako Bank of England podľa očakávaní zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov. Obchodníci znížili stávky na to, kde sa sadzby v Spojenom kráľovstve skončia, pričom vrchol videli pod úrovňou 5,75 %.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Prebytok obchodnej bilancie Austrálie sa v júni 2023 zvýšil na trojmesačné maximum 11,32 mld. austrálskych dolárov z májových 10,49 mld. Index PMI všeobecných služieb Caixin China v júli 2023 nečakane vzrástol na 54,1 bodu z júnového päťmesačného minima 53,9 bodu, čím prekonal prognózy na úrovni 52,5 bodu. PMI služieb au Jibun Bank Japan bol v júli 2023 na úrovni 53,8 v porovnaní s bleskovou hodnotou 53,9 a konečnou hodnotou 54,0 v júni.

EU: HCOB PMI v službách eurozóny bol v júli 2023 revidovaný na 50,9 bodu z predbežných 51,1 bodu a 52 bodov v júni, čo poukazuje na takmer zastavenie úrovne aktivity v sektore služieb, čo je najslabší výsledok za posledných šesť mesiacov. S&P Global/CIPS UK Composite PMI bol v júli 2023 revidovaný mierne nahor na 50,8 z predbežného odhadu 50,7, hoci v predchádzajúcom mesiaci bol nižší ako 52,8.

USA:  Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 29. júla oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšil o 6 000 na 227 000, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu a držalo sa blízko päťmesačného minima z predchádzajúceho obdobia. Index PMI v službách S&P Global US bol v júli 2023 revidovaný mierne nadol na 52,3 bodu z predbežných 52,4 bodu, čo poukazuje na najpomalší rast v sektore služieb za posledných päť mesiacov v dôsledku zmiernenia podmienok dopytu.

Prečítané: 321x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 18 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.