pred 8 mesiacmi

Pokojné pondelňajšie obchodovanie a týždeň plný udalostí

Shutterstock_28512553

Inflácia v eurozóne, FOMC, ako aj rozhodnutie o úrokových sadzbách vo Veľkej Británii sú hlavné udalosti tohto týždňa, ktoré budú hýbať trhmi.

Absolútna správa:

Index S&P 500 kolísal. Letecké spoločnosti klesli, zatiaľ čo akcie energetických spoločností vzrástli, keďže ropa predĺžila rally, ktorá bola poháňaná silným dopytom a obmedzenou ponukou zo strany Saudskej Arábie a Ruska. Spoločnosť Apple viedla zisky v rámci najväčších spoločností. Tesla klesla, keďže Goldman Sachs znížil svoje odhady zisku pre spoločnosť. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov sa pohybovali v blízkosti najvyšších úrovni od roku 2007 a výnosy z dvojročných dlhopisov zostali nad 5 %. Spoločnosť Micron Technology vzrástla po tom, čo bol výrobca čipov povýšený z pozície "držať" na “kúpiť“ spoločnosťou Deutsche Bank AG. Spoločnosť DoorDash vzrástla po tom, čo spoločnosť Mizuho Securities odporučila nákup akcií spoločnosti.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Index výkonnosti služieb BusinessNZ na Novom Zélande klesol v auguste na 47,1 bodu zo 47,8 bodu v júli, čím zaznamenal tretí pokles úrovne aktivity za sebou na najnižšiu úroveň od januára 2022. Aktivita/predaje (43,4) aj nové objednávky/obchody (47,3) zostali v hlbokom poklese, zatiaľ čo dodávky dodávateľom (49,2) sa prvýkrát od novembra 2022 dostali do záporných hodnôt. Zamestnanosť (50,9) sa medzitým vrátila do miernej expanzie. Kompozitný PMI na Novom Zélande klesol v auguste na 46,80 bodu zo 47,10 bodu v júli.

EU: Základné spotrebiteľské ceny v Poľsku sa v auguste medziročne zvýšili o 10 %, pričom v júli vzrástli o 10,6 % a zmiernili sa už siedmy mesiac po sebe. Medziročná inflácia výrobcov v Českej republike sa v auguste 2023 zvýšila na 1,8 % z 1,4 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je mierne viac, ako trhové očakávania na úrovni 1,6 %, ale stále ide o jednu z najnižších mier od začiatku roka 2021. Medzimesačne ceny výrobcov vzrástli o 0,2 % po júlovom poklese o 0,1 % a zaznamenali prvý rast od januára.

USA: Ceny priemyselných výrobcov v Kanade v auguste oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástli o 1,3 %, čo bol prvý nárast od októbra 2022, a prekonali tak očakávania 0,5 % rastu. Prudký rozsah nárastu bol do veľkej miery spôsobený vyššími cenami energetických produktov (9,1 %), najmä rafinovaných ropných energetických produktov (10,6 %), nafty (16,8 %) a benzínu (4,2 %). Na ročnej báze klesli ceny priemyselných výrobcov o 0,5 %, čo je najmenší pokles od februára. Index trhu s bývaním NAHB/Wells Fargo v Spojených štátoch klesol v septembri 2023 druhý mesiac na 45, čo je najnižšia hodnota za posledných päť mesiacov, z augustových 50 a pod prognózami 50. Ukazovateľ súčasného predaja rodinných domov klesol na 51 z 57 a ukazovateľ potenciálnych kupujúcich sa znížil o 5 bodov na 30. Aj čiastkový index predaja domov v nasledujúcich šiestich mesiacoch klesol o 6 bodov na 49 bodov.

Prečítané: 527x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 8 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.