pred 2 mesiacmi

Posledné údaje pred zvyšovaním sadzieb

shutterstock_1490709407

Dnes vyšli posledné makroekonomické dáta, a to PMI index, pred stredajším zvyšovaním úrokových sadzieb americkým Fedom. Toto zvýšenie by malo zakončiť súčasné zvyšovanie sadzieb na potlačenie inflácie, ktorá zaznamenáva pokles.

Absolútna správa

Globálne dlhopisy rástli, európske akcie zaznamenali malý rast a americké otvorili v miernom pluse. Bolo to v dôsledku prudkého poklesu výroby a služieb merané indexom PMI v celej Európe, ktoré rozdúchavali obavy o hospodársky rast. Napriek tomu vyzerá, že americký centrálni bankári nenachystajú pre investorov prekvapenie a úrokové sadzby zvýšia o 25 bázických bodov na rozmedzie 5,25-5,50 %, teda podľa očakávaní. Zvýšenie o 50 bázických bodov by totiž mohlo ekonomiku spomaliť v omnoho výraznejšej miere, čo by spolu s dnešnými údajmi o PMI mohlo ekonomiku vrhnúť do recesie. Naopak, pokiaľ by sa Fed rozhodol nezmeniť úrokové sadzby, mohol by sa prerušiť proces znižovania infláie. Na menových trhoch euro oslabilo, voči doláru stratilo až 0,5 % a 0,8 % voči doláru japonský jen. Takisto klesol americký dolár. Tieto zmeny zohľadnili potenciálnu nižšiu cenu peňazí amerických ekonomík, v dôsledku spomínaného neuspokojivého makroekonomického vývoja. Naopak, PMI krajiny vychádzajúceho Slnka bolo pozitívnejšie ako sa očakávalo. Index nákupných manažérov (PMI) je index prevládajúceho smeru ekonomických trendov vo výrobnom sektore a sektore služieb. Podobne aj európski centrálni bankári plánujú podobné kroky ako ich americký kolegovia, avšak tí s uťahovaním monetárnej politiky prestať zatiaľ neplánujú.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Výrobný PMI au Jibun Bank Japan v júli 2023 klesol na 49,4, čo je najnižšie od marca, zo 49,8 v máji, ukázal bleskový údaj. Údaje poukázali na šiesty pokles aktivity tovární v tomto roku, keďže nové objednávky klesli najviac od marca. Podľa predbežných údajov PMI služieb au Jibun Bank Flash Japan v júli 2023 klesol na 53,9 z konečných 54,0 pred mesiacom. Ide o 11. mesiac rastu za sebou.

EU: Predbežný odhad ukázal, že výrobný PMI HCOB v Nemecku klesol na 38,8 v júli 2023 zo 40,6 v predchádzajúcom mesiaci a výrazne pod trhový konsenzus 41,0. Ten istý index pre sektor služieb takisto sklamal, keď klesol na 52 bodov z 54,1, pri odhadoch 53,1. HCOB výrobný PMI index pre Eurozónu klesol v júli 2023 na 42,7 bodov zo 43,4 v predchádzajúcom mesiaci, čo je najnižšia hodnota za tri roky, pričom očakávania trhu boli na úrovni 43,5, čo poukazuje na jeden celý rok po sebe idúcich kontrakcií vo výrobnom sektore menového bloku, keďže vyššie náklady na pôžičky od ECB naďalej klesali. Pre sektor služieb dosiahol index hodnotu 51,1, čo iba mierne zaostalo za očakávaniami 51,5.

USA: Globálny americký kompozitný index PMI od spoločnosti S&P klesol v júli 2023 na 52,0, čo je pokles z 53,2 pri očakávaniach 52,6 v predchádzajúcom mesiaci, ako ukazuje predbežný odhad. Najnovšie údaje naznačili najpomalšie tempo expanzie podnikateľskej aktivity súkromného sektora od februára. Ukazovateľ PMI pre sektor služieb dosiahol úroveň 52,4 a pre výrobný sektor 49. Obidva výrazne zaostali za očakávaním analytikov.

Prečítané: 365x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 18 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.