pred 3 mesiacmi

Powell znižuje šance na recesiu

Shutterstock_2257192919 (2)

Technologické megakoncerny podporili odraz akcií od najnižších úrovní počas obchodnej seansy, pričom Jerome Powell povedal, že recesia nie je najpravdepodobnejším scenárom, keďže hospodárstvo zostáva pomerne odolné.

Absolútna správa

Nasdaq 100 vzrástol a index S&P 500 sa takmer nezmenil vďaka rastu gigantov ako Tesla Inc. a Amazon.com Inc. Výrobcovia čipov tiež znížili pokles spôsobený správou, že USA zvažujú nové obmedzenia vývozu čipov s umelou inteligenciou do Číny. Akcie nakrátko rozšírili straty po tom, ako šéf Federálneho rezervného systému povedal, že nezruší dve po sebe idúce zvýšenia úrokových sadzieb. Obchodníci tiež zostali opatrní pred výsledkami záťažového testu Fedu, ktorý sa uskutoční neskôr v stredu. Hoci analytici neočakávajú žiadne negatívne prekvapenia, ukazovateľ bánk po dvojdňovej rally klesol približne o 1 %. Podľa stratégov spoločnosti Barclays Plc podielové fondy v uplynulom mesiaci prvýkrát od februára nakupovali akcie, keďže strach z ich zlyhania prevážil nad ekonomickými obavami. Napriek tomu to však podľa nich nezmenilo širší celoročný obraz, keď sa investori hrnú najmä do bezpečných aktív. Spoločnosť BlackRock Inc. práve predstavila býčiu výzvu týkajúcu sa umelej inteligencie po prudkej rally, ktorá už spôsobila historicky najlepší prvý polrok pre technologický Nasdaq 100. Stratégovia spoločnosti sa stále pripravujú na miernu recesiu v tomto roku, a teda na krátkodobý pokles akcií rozvinutých krajín. Spoločnosť BlackRock tvrdí, že ceny akcií nie sú dostatočne nízke, aby odrážali riziká, hoci techniku nakupuje selektívne. V rámci ďalších podnikových správ spoločnosť General Mills Inc. klesla po tom, ako výrobca potravín poskytol ročné usmernenie, ktoré naznačuje, že zvyšovanie cien už nevykompenzuje spomaľujúce sa tržby, keďže infláciou unavení zákazníci obmedzujú výdavky. Spoločnosť Netflix Inc. získala, keďže Oppenheimer zvýšil jej cieľovú cenu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Bank of Japan na svojom júnovom zasadaní jednomyseľne ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov na úrovni približne 0 %. Banková rada tiež neurobila žiadne zmeny v rámci limitu stanoveného pre nákup dlhopisov vo výške 0,5 %. Tvorcovia politiky síce spomenuli, že inflácia v krajine sa neskôr v tomto roku spomalí, ale dodali, že budú trpezlivo pokračovať v uvoľňovaní menovej politiky a reagovať na neistoty, ktorým čelí ekonomika a dynamika cien, ako aj finančné podmienky.

EU: Nemecký indikátor spotrebiteľskej klímy GfK klesol v júli 2023 na -25,4 v porovnaní s mierne revidovanou hodnotou -24,4 v predchádzajúcom mesiaci a zaostal za očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni -23,0. Znamenalo to prvé zhoršenie spotrebiteľskej nálady za posledných deväť mesiacov, ktoré bolo spôsobené predovšetkým poklesom ekonomických a príjmových očakávaní. Podľa prieskumu pretrvávajúca vysoká miera inflácie výrazne znižuje kúpnu silu domácností, čím bráni súkromnej spotrebe pozitívne prispievať k rastu ekonomiky. Medzi spotrebiteľmi však došlo k nepatrnému zvýšeniu sklonu k nákupom.

USA: Podľa predbežného odhadu sa schodok obchodnej bilancie USA s tovarom v máji 2023 znížil na 91,1 mld. USD z revidovaných 97,1 mld. USD v predchádzajúcom mesiaci, čo je odrazom oslabeného globálneho dopytu. Priemerná zmluvná úroková sadzba 30-ročných hypoték s pevnou úrokovou sadzbou a zodpovedajúcim zostatkom úveru (726 200 USD alebo menej) v USA sa v týždni končiacom 23. júna 2023 zvýšila o 2 bázické body na 6,75 %, čo je prvý nárast za posledné štyri týždne, ukázali údaje Asociácie hypotekárnych bankárov.

Prečítané: 221x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 18 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.