pred 2 mesiacmi

Pozastavenie polročného rally?

shutterstock_1874669296

Americké akcie otvorili zmiešane, napriek tomu, že technologickí giganti držia zisky. Obchodníci dnes ešte čakajú na najnovšiu zápisnicu zo zasadnutia Federálneho rezervného systému.

Absolútna správa

Slabé údaje PMI v odvetví služieb z Číny aj Európy poslali svetové trhy do červených čísiel. Technologický benchmark NASDAQ kolísal okolo nuly a dosiahol nižšie straty vďaka mega-caps Meta Platforms a Nvidia, ktoré priniesli zisky, vďaka obnovenému obchodovaniu po sviatku Dňa nezávislosti. Aj Index S&P 500 klesol iba mierne. Spomedzi stredajších významných udalostí klesli spoločnosť United Parcel Service o 2,4 %, keď sa zamestnanci priblížili k štrajku za vyššie platy a kryptomenová burza Coinbase Global po znížení ratingu. Výnos z dvojročných štátnych dlhopisov citlivých na súčasnú ekonomickú situáciu sa posunul nižšie na 4,91 %, zatiaľ čo 10-ročný výnos bol na úrovni 3,87 %. Táto inverzná výnosová krivka sa často považuje za znak nadchádzajúceho ekonomického prepadu. Analytici komentujú súčasnú situáciu na trhoch čoraz viac negatívnejšie a očakávajú korekciu na trhu. Dnes, v stredu  večer budú obchodníci zároveň podrobne skúmať zápisnicu z posledného zasadania Fedu, ktoré vyvolalo napätie na Wall Street, keďže úradníci pozastavili cyklus zvyšovania sadzieb po 10 po zvýšeniach po sebe, ale predpovedajú dva ďalšie zvýšenia v tomto roku, ktoré by mohli ešte viac ovplyvniť ekonomický rast a zisky spoločností.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: 

Čínske PMI služieb Caixin China General klesol v júni 2023 na 53,9 z 57,1 v predchádzajúcom mesiaci. Údaje poukázali najnižšiu hodnotu za posledných šesť mesiacov za sebou, ale hodnota je vyššia ako priemer z posledných rokov. Podobne aj japonské PMI v oblasti služieb od au Jibun Bank bol v júni 2023 revidovaný nižšie na 54,0 z 54,2 v prvom odhade a po rekordnom maxime 55,9 z mája.

EU: 

V Európe dnes vyšli údaje o PMI služieb podobne ako v Ázií: za odhadmi trhu najväčšie európske ekonomiky skôr zaostali a taktiež sa výraznejšie znížila ich hodnota v porovnaní s predchádzajúcimi meraniami. Okrem toho inflácia v Turecku klesla už ôsmy mesiac po sebe na 38,2 % v júni 2023, čo je najnižšia úroveň od decembra 2021, z 39,6 % v máji a pod očakávaniami trhu 39,5 %.

USA: 

Nové objednávky na priemyselný tovar v USA sa v máji 2023 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšili o 0,3 percenta, rástli rovnakým tempom ako v predchádzajúcom mesiaci, ale zaostali za očakávaniami trhu vo výške 0,8 percenta. Najvyšší podiel na raste bol spôsobený najmä dopytom v doprave, kde objednávky vzrástli o 3,8 percenta.

Prečítané: 203x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 19 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.