Materská spoločnosť Google Alphabet bola obvinená zo zneužívanie svojho dominantného postavenia
Materská spoločnosť Google Alphabet bola obvinená zo zneužívanie svojho dominantného postavenia
Absolútna správa
Akcie v stredu vzrástli, pričom trhy sú pripravené na to, že predseda Fedu - Jerome Powell – má oznámiť pozastavenie zvyšovania úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou. V rámci podnikových správ materská spoločnosť Google Alphabet zaznamenala mierny nárast v americkom pred burzovom obchodovaní, pričom Európska únia obvinila Google Alphabet zo zneužíva svojho dominantného postavenia v oblasti reklamných technológií. Advanced Micro Devices (AMD) vzrástla po tom, čo výrobca čipov predviedol svoj plánovaný rad procesorov pre umelú inteligenciu, medzitým spoločnosť Tesla zaznamenala 14ty deň rastu za sebou. V Európe, rast v baníctve pomohol posunúť benchmark Stoxx 600 na najvyššiu úroveň za posledné tri týždňe. Globálni investori prijali utorkové údaje, ktoré ukázali spomalenie inflácie v USA, ako potvrdenie toho, že Federálny výbor pre voľný trh bude držať sadzby v pásme 5 % až 5,25 %. Investori odhadli šance na zvýšenie sadzieb len na 10 %, pričom stále vidia potenciál pre júlový nárast vzhľadom na to, že inflácia je stále viac ako dvojnásobne vyššia ako cieľ centrálnej banky. "Dnešné udržanie úrokových sadzieb najpravdepodobnejším scenárom dnešného FOMC," uviedli analytici na otázku, či Fed zvýši, ponechá alebo zníži úrokové sadzby. Rast dopytu po rope sa dramaticky spomalí, keďže sa blíži jeho vrchol. Rastúce náklady na hypotéky tlačia britský trh s bývaním k bodu zlomu. Čína zvoláva naliehavé stretnutia o ekonomike s podnikateľskými lídrami. Indikátor strachu na Wall Street - index volatility Cboe - klesol späť pod 15 bodov, pričom priemer za posledné obdobie bol 23 bodov. rok, čo zdôrazňuje podporu rizikových aktív. Ďalším znakom pokojného vývoja na akciových trhoch je teraz takmer 80 obchodných dní, odkedy index S&P 500 klesol o 2 % alebo viac.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Veľkoobchodné ceny priemyselnej výroby v Indii sa v máji 2023 oproti predchádzajúcemu roku znížili o 2,97 % po 2,42-percentnom poklese v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o tretí mesiac poklesu výrobných nákladov v rade, pričom základné kovy naďalej klesali (-9,17 % oproti 9,80 %). Veľkoobchodné ceny v Indii v máji 2023 medziročne klesli o 3,48 % v porovnaní s trhovým odhadom 2,35 % po 0,92 % poklese v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o druhý mesiac deflácie v rade a najprudší od novembra 2015, a to v dôsledku poklesu cien vo všetkých sektoroch.
EU: Priemyselná produkcia v eurozóne sa v apríli 2023 medzimesačne zvýšila o 1,0 %, čím čiastočne kompenzovala pokles o 3,8 % v predchádzajúcom období a prekonala očakávania trhu týkajúce sa nárastu o 0,8 %. Výroba kapitálových tovarov vzrástla o 14,7 % po prudkom poklese o 15,2 % v marci a výroba energií sa zvýšila o 1,0 % po 1,4-percentnom poklese v predchádzajúcom mesiaci. Priemyselná produkcia v Spojenom kráľovstve v apríli 2023 medzimesačne klesla o 0,3 %, čo je viac, ako sa na trhu predpokladalo, že klesne o 0,2 %. Obchodná bilancie Spojeného kráľovstva s tovarom sa v apríli 2023 znížila na 14,996 mld. britských libier z 16,356 mld. libier v predchádzajúcom mesiaci.
USA: Ceny výrobcov pre konečný dopyt v USA v máji 2023 medzimesačne klesli o 0,3 % po 0,2-% náraste v apríli. Ceny tovarov sa znížili o 1,6 %, čo je najväčší pokles od júla 2022, najmä v dôsledku poklesu cien benzínu o 13,8 % a potravín o 1,3 %. Základné ceny výrobcov v USA sa v máji 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšili o 0,2 %, čo zodpovedá trhovým odhadom a v predchádzajúcom mesiaci rástli stabilným tempom.
Prečítané: 894x
V aktuálnom prostredí svetových trhov sledujú investori významné udalosti, ktoré by mohli mať dopad na ekonomické perspektívy a investičné prístupy. V pondelok došlo k poklesu futures na americké akciové indexy, čo nasledovalo po zverejnení priaznivých mzdových údajov z predchádzajúceho týždňa a zmeny v odhadoch recesie, pričom nasledujúce dni prinesú ďalšie dôležité indikátory.
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.