pred rokom

Pozitívne správy na konci úvodného týždňa roka

shutterstock_1997712335

Dnešný deň priniesol silný nárast akcií v dôsledku pozitívnych makroekonomických správ. Stále silný trh práce aj klesajúca inflácia v eurozóne boli interpretované ako pozitívne impulzy pre rast trhov.

Absolútna správa:

Výrazný pokles inflácie v eurozóne sa pridal ku trende z USA, ktorý hovorí o poklese inflácie. V Európe poklesol nárast spotrebiteľských cien z 10,1 % na 9,2 %. Znamená to, že centrálnym bankám sa darí znižovať infláciu, tak ako si zaumienili. Pri sledovaní poklesu inflácie je však dôležité sledovať stav trhu práce. Centrálne banky totiž pri plnom vedomí ochladzujú ekonomiku, čoho logický dôsledok je nárast nezamestnanosti. Dnes však vyšli v USA makroekonomické údaje, ktoré hovoria o stále silnom trhu práce v podobe rekordne nízkej nezamestnanosti. Navyše novovytvorené pracovné miesta v USA prekonali odhady. Toto dáva teoreticky priestor americkej centrálnej banke na prudšie zvyšovanie úrokových sadzieb ako avizuje. V reakcií na tento silný trend stále silného trhu práce reagovali trhy prudkým rastom. Index S&P 500 aj technologický NASDAQ si pripísali 2,5 %, čo je najviac za posledné tri týždne.

Investori zarobili na:

Spoločnosť First Solar, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,80 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +126,69 %). First Solar, jedna z popredných amerických spoločností v oblasti solárnych technológií a globálny poskytovateľ riešení fotovoltaickej solárnej energie, navrhuje, vyrába a predáva fotovoltaické (PV) solárne moduly s pokročilou technológiou tenkovrstvových polovodičov, ktoré poskytujú vysokovýkonnú alternatívu s nízkym obsahom uhlíka.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Index nákupných manažérov v Japonsku Jibun Bank Japan Services PMI dosiahol v decembri 2022 hodnotu 51,1 v porovnaní s prvými odhadmi 51,7 a po 50,3 v novembri. Išlo už o štvrtý mesiac rastu aktivity v oblasti služieb podporený nárastom cestovného ruchu a zlepšením covid podmienok. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,31 %, Hang Seng -0,29 %, Nikkei 225 +0,59 %.

Podľa prvých odhadov klesla ročná miera inflácie v eurozóne v decembri 2022 na 9,2 %, čo je najnižšia úroveň za štyri mesiace, a bola nižšia ako prognóza 9,7 %. V novembri rástli spotrebiteľské ceny o 10,1 %. Medzimesačne poklesli ceny o 0,3 %. Jadrová inflácia v eurozóne - bez cien energií, potravín, alkoholu a tabaku vzrástli v decembri 2022 medziročne o 5,2 %, čo je podľa predbežných odhadov nový rekord. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +1,47 %, CAC 40 +1,47 %, DAX +1,20  %.

Miera nezamestnanosti v USA klesla na 3,5 % v decembri 2022, čím klesla pod očakávania trhu 3,7 %. Americká ekonomika vytvorila v decembri 223 000 pracovných miest, čo je najmenej od decembra 2020, po 256 000 v novembri pri prekonaní očakávaní trhu vo výške 200 000. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +2,13 %, S&P 500 +2,25 %, NASDAQ +2,56 %.

Prečítané: 709x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_forexpro
pred dňom

Trhy si odmietajú vydýchnuť po tom, čo benchmarky z USA do Európy a Japonska dosiahli historické maximá ťahané ziskami Nvidia Corp.

FX pro
pred 2 dňami

Prísľub veľkých technologických investícií prispel k býčej nálade na trhoch

Shutterstock_1143041831
pred 3 dňami

Dokáže Nvidia a jej ťahúň v podobe AI zvrátiť pokles trhov?

FX pro
pred 4 dňami

Európske, americké akcie klesali kvôli pretrvávajúcim obavám o čínsku ekonomiku

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.