pred 4 mesiacmi

Pozitívne správy z Ruska zmierňujú situáciu na energetickom trhu

shutterstock_2104791914

Európske ceny zemného plynu a elektriny klesli po tom, čo Rusko oznámilo, že niektorí vojaci sa začínajú vracať na svoje základne, a prezident Vladimir Putin uistil nemeckého kancelára o dodávkach energie.

Absolútna správa:

Jednotky Západného a Južného vojenského okruhu už po ukončení cvičení nakladajú vybavenie na cestnú a železničnú dopravu, uviedol hovorca ministerstva obrany Igor Konašenkov. Rusko je spoľahlivým dodávateľom energie už „desaťročia“, zopakoval Putin na stretnutí v Moskve s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Trh reagoval na každú zmenu tónu v rozhovoroch medzi Ruskom a Západom o Ukrajine. To prispelo ku kolísaniu cien, a to aj napriek tomu, že európska energetická kríza sa v posledných týždňoch zmiernila v dôsledku prílevu skvapalneného zemného plynu a miernejších teplôt. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že Rusko je presvedčené, že diplomatické úsilie zamerané na vyriešenie napätej patovej situácie s USA a Európou bude úspešné. Putin v pondelok reagoval na varovania USA, že Rusko môže v priebehu niekoľkých dní napadnúť Ukrajinu. Moskva akékoľvek takéto plány opakovane poprela. Ruský plyn vstupujúci na Slovensko kľúčovou cestou cez Ukrajinu sa tiež postupne zotavuje po tom, čo cez víkend dosiahol dno. Toky cez líniu Jamal – Európa sú však na viac ako osem týždňov zastavené. K poklesu cien energií prispeli aj predpovede miernejšieho počasia. Nadpriemerné teploty budú budúci týždeň pozorované vo väčšine pevninskej Európy a Spojeného kráľovstva. Silnejší vietor má v najbližších dňoch znížiť aj ceny elektriny, pričom v stredu sa predpovedá takmer rekordný výkon veternej energie v Nemecku.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Monolithic Power Systems, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,60 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +455,50 %). Monolithic Power Systems, Inc. navrhuje a vyrába riešenia správy napájania. Spoločnosť poskytuje konverziu energie, LED osvetlenie, spínače záťaže, adaptéry do zapaľovačov, nabíjačky, snímače polohy, analógové vstupy a ďalšie elektrické komponenty. Monolithic Power Systems slúži zákazníkom po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonská ekonomika v 4. štvrťroku 2021 medziročne vzrástla o 5,4%, čo bolo nižšie v porovnaní s trhovým konsenzom, ktorý počítal s nárastom o 5,8%. Prudké oživenie znamenalo najsilnejšie tempo expanzie od 4. štvrťroka 2020, keďže situácia okolo COVIDU-19 bola pod kontrolou po poklese prípadov a náraste očkovania. Spotreba domácností prudko vzrástla, pričom vzrástla najviac za päť štvrťrokov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,06 %, Hang Seng -0,82 %, Nikkei 225 -0,79 %.

Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko vzrástol vo februári 2022 o 2,6 bodu na 54,3 bodu z 51,7 bodov v predchádzajúcom mesiaci, čo je najviac od júla 2021. Investori očakávajú zmiernenie obmedzení súvisiacich s pandémiou a oživenie ekonomiky v prvom polroku 2022 a tiež predpokladá pokles inflácie, aj keď pomalším tempom. Viac ako 50 % odborníkov teraz predpovedá, že krátkodobé úrokové sadzby v eurozóne v najbližších šiestich mesiacoch vzrastú. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,95 %, CAC 40 +1,86 %, DAX +1,98 %.

New York Empire State Manufacturing Index vzrástol vo februári 2022 na 3,1 z -0,7 v januári, ale výrazne pod očakávaniami trhu, ktoré počítali s nárastom na 12,15. Nové objednávky a zásielky zostali stabilné a počet nevybavených objednávok sa zvýšil. Dodacie lehoty sa stále predlžovali. Indikátory trhu práce poukazovali na solídny nárast zamestnanosti a dlhší priemerný pracovný týždeň. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,22 %, S&P 500 +1,58 %, NASDAQ +2,53 %.  

Prečítané: 511x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_630478085
pred 11 hodinami

Horšie výsledky spotrebiteľskej dôvery dnes otočili trh.

shutterstock_2166457233
pred dňom

Akcie dnes v miernej korekcií

shutterstock_210281686
pred 4 dňami

Akcie majú za sebou najlepší týždeň za posledný mesiac

shutterstock_1832846329
pred 5 dňami

Horšie makro výsledky v Európe a USA dnes vytvárali predajný tlak

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.