pred rokom

Prekvapivé zvýšenie sadzieb v Austrálii a Kanade

Shutterstock_2172822511 (2)

Špekulácie o tom, čí federálni rezervní systém bude udržovať úrokové sadzby na vyššej úrovni po dlhšiu dobu ako sa predpokladalo

Absolútna správa:

Veľkou otázkou, ktorej trhy momentálne čelia, je, či sa Fed rozhodne zvýšiť sadzby budúcu stredu, alebo ich po desiatich zvýšeniach v rade nezvýši. Na americkom predburzovom trhu sa spoločnosť GameStop Corp. prepadla o 18 % po tom, ako prepustila svojho výkonného riaditeľa a vykázala tržby, ktoré zaostali za odhadmi. Technologické akcie, ktoré bývajú spomedzi všetkých akcií najcitlivejšie na úrokové sadzby, pociťujú tlak, keďže investori zvažujú možnosť, že Federálny rezervný systém ešte neskončil so sprísňovaním úrokových sadzieb. Obchodníci zvýšili stávky na zvýšenie sadzieb Fedu, pričom swapy sa priblížili k cene zvýšenia o štvrť bodu na júlovom zasadnutí. V rámci európskych akcií spoločnosť ASML Holding vo štvrtok stratila 1,8 %, čo bol najväčší pokles indexu Stoxx 600. Dve významné centrálne banky tento týždeň - Bank of Canada a Reserve Bank of Australia - nečakane zvýšili sadzby, aby dostali infláciu pod kontrolu. "Kľúčovou vecou, ktorú si treba uvedomiť, je, že boj proti inflácii sa neskončil," povedala Helen Jewellová, zástupkyňa CIO spoločnosti BlackRock Fundamental Equities pre región EMEA. Analytici tvrdia, že sa inflácia a obavy z jej zvyšovania prehlbujú z hľadiska zvyšovania sadzieb.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Indická centrálna banka (Reserve Bank of India) na svojom júnovom zasadnutí v roku 2023 druhýkrát po sebe ponechala svoju základnú repo sadzbu na úrovni 6,5 % s cieľom zabezpečiť, aby inflácia zostala v cieľovom pásme centrálnej banky 2-6 % a zároveň naďalej podporovala rast. Index spotrebiteľských cien v Číne sa v apríli 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 0,10 %.

EU: Hospodárstvo Európy sa v prvých troch mesiacoch roka 2023 nečakane znížilo o 0,1 % v porovnaní s prvými odhadmi mierneho rastu o 0,1 %. Údaje za posledný štvrťrok 2022 boli tiež revidované a namiesto nezmeneného údaju vykázali pokles o 0,1 %, čo znamená, že eurozóna sa dostala do malej technickej recesie.

USA: Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 3. júna 2023 zvýšil na 261 tisíc, čo je najvyššia hodnota od októbra 2021 a prevyšuje trhové prognózy na úrovni 235 tisíc.

Prečítané: 689x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 9 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.