pred 3 rokmi

Prepad ako nikdy predtým

shutterstock_1667312818

Na jednej strane rekordný pokles HDP, na druhej strane rekordné ceny akciových indexov

Absolútna správa:

Ekonomika Spojených štátov v druhom štvrťroku klesla podľa spresnených údajov anualizovane o rekordných 31,7 %. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Rýchly odhad zverejnený zhruba pred mesiacom uvádzal prepad hrubého domáceho produktu o 32,9%. Najväčšia ekonomika sveta dopláca na dôsledky šírenia koronavírusu, kvôli čomu bola prerušená veľká časť ekonomických aktivít. Na rekord od veľkej hospodárskej krízy sa dostala tiež nezamestnanosť.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Live Nation Entertainment, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 9 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 131,55 %).  Spoločnosť sa venuje produkcií živých koncertov a predaja lístkov na rôzne podujatia cez internet. Taktiež ponúkajú služby predaja lístkov, rôznym arénam, štadiónom alebo športovým klubom. Dôvodom rastu cien akcií je ako také upokojovanie sa situácie ohľadne pandémie.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Svetové ekonomické fórum (WEF) sa kvôli koronavírusu rozhodlo odložiť svoje zasadnutie vo švajčiarskom Davose, ktorého sa každoročne zúčastňujú špičky svetovej politiky, podnikatelia, ekonómovia i aktivisti. Namiesto tradičného termínu v januári by sa tak zasadnutie malo uskutočniť až začiatkom budúceho leta. Alibaba podľa zdrojov jedná so zakladateľmi YTO Express Group o zvýšení podielu v tejto čínskej špedičné firme. Teraz v nej má podiel približne 10%, mohla by ho vraj zvýšiť až na 30%. Takýto podiel by mal teraz hodnotu zhruba 2,3 miliárd USD. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 0,54 %, Hang Seng - 0,83 %, Nikkei 225 - 0,35 %.

Ruský prezident Putin hovorí, že ho bieloruský vodca Lukašenko požiadal o vytvorenie záložnej policajné sily a sľúbil, že ju nepoužije, ak sa situácia nevymkne kontrole. Európska agentúra pre bezpečnosť letectva dnes oznámila, že v týždni od 7. septembra začne v kanadskom meste Vancouver skúšobné lety dopravného lietadla Boeing 737 MAX. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,77 %, CAC 40 - 0,64 %, DAX - 0,71 %.

Fed dnes predstavil dôraznú novú stratégiu na obnovenie plnej zamestnanosti v USA a navrátenie inflácie k zdravším úrovniam: Okrem inflácie dosahujúcej v priebehu času "priemerných" 2% bude klásť dôraz na maximálnu úroveň zamestnanosti. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA prekonal očakávania o 60 tisíc. Očakával sa pritom rast o 1 milión. Nedokončené predaje domov v júli medzimesačne vzrástli o 5,9% oproti predchádzajúcemu rastu o 15,8%. Amazon .com otvára svoj supermarket v Los Angeles, kde zákazníci nemusia chodiť k pokladni. Nákup sa im automaticky strhne z platobnej karty. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,62 %, S&P 500 +0,17 %, NASDAQ - 0,32 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1697x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 8 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.