pred 4 mesiacmi

Pristúpi ECB tento rok k zvyšovaniu úrokových sadzieb?

shutterstock_1428200399 (3)

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde  povedala, že akákoľvek úprava menovej politiky bude postupná, keďže sa rozprúdili debaty o prvom zvýšení úrokových sadzieb v eurozóne za viac ako desať rokov.

Absolútna správa:

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde  povedala, že akákoľvek úprava menovej politiky bude postupná, keďže sa rozprúdili debaty o prvom zvýšení úrokových sadzieb v eurozóne za viac ako desať rokov. Podľa slov prezidentky ECB je potrebné zamerať pozornosť na makroekonomické údaje, keďže sa ekonomika dostáva z pandémie koronavírusu a úradníci musia zachovať flexibilitu viac ako kedykoľvek predtým. Tvárou v tvár opakovaným rekordným hodnotám inflácie týždeň po zasadnutí Rady guvernérov ECB centrálna banka zvolila viac jastrabí tón. Výraznou zmenou v komunikácii ECB je, že prezidentka  centrálnej banky odmietla vylúčiť možnosť zvýšenia sadzieb v tomto roku, čo prinútilo investorov urýchliť stávky na to, že sa tak stane. Člen holandskej Rady guvernérov Klaas Knot v doteraz najvýraznejších komentároch k zrýchlenému harmonogramu sprísňovania menovej politiky v nedeľu uviedol, že očakáva zvýšenie sadzieb už vo štvrtom štvrťroku. Naproti tomu guvernér rakúskej centrálnej banky Robert Holzmann, jeden z najjastrabejších predstaviteľov ECB, vo štvrtok zopakoval svoj názor, že inštitúcia by mohla agresívne sprísniť menovú politiku zvyšovaním sadzieb ešte predtým, ako sa prestanú nakupovať dlhopisy.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Tyson Foods, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,23 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +52,33 %). Tyson Foods, Inc. vyrába, distribuuje a predáva kuracie, hovädzie, bravčové mäso, hotové jedlá a súvisiace príbuzné produkty. Produkty spoločnosti sú predávané národným a regionálnym maloobchodníkom s potravinami, regionálnym veľkoobchodníkom s potravinami, distribútorom mäsa a spoločnostiam na priemyselné spracovanie potravín.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Maloobchodné tržby v Austrálii klesli v decembri 2021 medzimesačne o 4,4 %. Išlo o prvý pokles v maloobchode od augusta a najprudšie tempo poklesu od apríla 2020, ktoré stiahli nadol narastajúce obavy z rýchleho šírenia omikrónového variantu. Mesačný ukazovateľ inflácie Melbourne Institute ukázal, že ceny v Austrálii vzrástli na 6-mesačné maximum 0,4 % v januári 2022, čím sa zrýchlili z 0,2 % mesačného nárastu v predchádzajúcom mesiaci v dôsledku výrazného zvýšenia cien súvisiacich s bývaním. Index zhodných ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý pozostáva z celého radu údajov vrátane továrenskej výroby, zamestnanosti a maloobchodných tržieb, klesol v decembri 2021 na 92,6 bodu z konečných 92,8 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,54 %, Hang Seng +0,03 %, Nikkei 225 -0,70 %.

Priemyselná produkcia v Nemecku v decembri 2021 nečakane klesla medzimesačne o 0,3 %, po novembrovom zvýšení o 0,3 % a nedosiahla na trhové prognózy, ktoré boli na úrovni rastu o 0,4 %. Fínsko vykázalo v decembri 2021 obchodný deficit vo výške 345 miliónov EUR, čím sa posunulo z prebytku 986 miliónov EUR v rovnakom mesiaci minulého roka. Nórska priemyselná produkcia vzrástla v decembri 2021 medziročne o 1,8 %, čím sa spomalila z 2,3 % v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najslabší rast priemyselnej produkcie od júla v dôsledku pomalšieho rastu výroby elektriny, plynu a pary. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,83 %, CAC 40 +0,83 %, DAX +0,71 %.

Americké futures na zemný plyn klesli v pondelok o viac ako 8 % na menej ako 4,1 USD za milión britských tepelných jednotiek, čím sa ešte viac vzdialili od 3-mesačného maxima 5,5 USD  za milión britských tepelných jednotiek dosiahnutého 2. februára. Index manažérov logistiky v USA sa v januári 2022 zvýšil na 71,9 bodu z jedenásťmesačného minima 70,1 bodu v decembri a to uprostred neprimerane vysokej miery akumulácie zásob, hoci kapacita zostáva obmedzená a ceny naďalej rýchlo rastú. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,00 %, S&P 500 -0,07 %, NASDAQ -0,58 %.  

Prečítané: 528x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_630478085
pred 9 hodinami

Horšie výsledky spotrebiteľskej dôvery dnes otočili trh.

shutterstock_2166457233
pred dňom

Akcie dnes v miernej korekcií

shutterstock_210281686
pred 4 dňami

Akcie majú za sebou najlepší týždeň za posledný mesiac

shutterstock_1832846329
pred 5 dňami

Horšie makro výsledky v Európe a USA dnes vytvárali predajný tlak

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.