pred 4 mesiacmi

Pristúpi FED k agresívnejšiemu sprísneniu menovej politiky?

shutterstock_1860132769 (3)

Obchodníci zvýšili stávky, že Federálny rezervný systém bude zvyšovať úrokové sadzby agresívnejšie po tom, čo inflácia v Spojených štátoch opäť prekonala očakávania.

Absolútna správa:

Obchodníci zvýšili stávky, že Federálny rezervný systém bude zvyšovať úrokové sadzby agresívnejšie po tom, čo inflácia v Spojených štátoch opäť prekonala očakávania. Navýšila sa aj pravdepodobnosťou, že centrálna banka zvýši sadzby až o pol percentuálneho bodu na budúco mesačnom zasadnutí, čo by predstavovalo prvé takto razantné navýšenie od roku 2000. K rýchlemu preceňovaniu došlo po tom, čo ministerstvo práce oznámilo, že spotrebiteľské ceny v januári vyskočili medziročne o 7,5 %, čo je viac, ako očakávali ekonómovia, ktorých očakávania boli na úrovni 7,3 %. Niektorí predstavitelia Fedu sa k zvyšovaniu úrokových sadzieb vyjadrili v stredu, prezident Fedu v Atlante Raphael Bostic povedal, že prichádzajúce údaje ukážu, či je vhodné zvýšenie o 25 alebo 50 bázických bodov, a dodal, že sa tento rok prikláňa k štyrom zvýšeniam sadzieb. Loretta Mesterová z Clevelandského Fedu medzitým povedala, že je menej nadšená z takéhoto prehnaného kroku, aj keď uprednostňuje sprísnenie budúci mesiac, čo zdieľala aj jej kolegyňa z Fedu v San Franciscu Mary Daly. Po mesiacoch tvrdenia, že rastúce spotrebiteľské ceny sú prechodné, nechal predseda Fedu Jerome Powell na otvorené dvere zvyšovaniu sadzieb. Na tlačovej konferencii po poslednom stretnutí Federálneho výboru pre voľný trh nevylúčil možnosť zvýšenia o 50 základných bodov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti The Walt Disney Company, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,38 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +39,31 %). The Walt Disney Company je spoločnosť pôsobiaca v mediálnych sieťach, parkových zážitkoch a spotrebiteľských produktoch, štúdiovej zábave a sieťach a kanáloch Direct-to-Consumer. Spoločnosť slúži zákazníkom po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Reserve Bank of India ponechala svoju referenčnú repo sadzbu na svojom februárovom zasadnutí na úrovni 4 %, pričom uviedla, že zachová akomodačný postoj menovej politiky tak dlho, ako to bude potrebné na podporu hospodárskeho oživenia a na pomoc pri zmierňovaní negatívneho vplyvu COVID-19. Index spotrebiteľskej dôvery Thajskej obchodnej komory v januári 2022 klesol na 44,8 bodu zo 46,2 bodu pred mesiacom. Ide o najnižšiu hodnotu od vlaňajšieho októbra, uprostred rastúcich prípadov kmeňa Omicron. Japonskí investori nakúpili zahraničné dlhopisy v čistej hodnote 72,9 miliardy jenov v týždni končiacom sa 5. februára, čím sa zvrátili z čistého predaja v hodnote 555,2 miliardy jenov v predchádzajúcom týždni, podľa údajov ministerstva financií. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,26 %, Hang Seng +0,38 %, Nikkei 225 +0,42 %.

Ročná miera inflácie v Portugalsku sa v januári 2022 mierne zvýšila na 3,3 % z 2,7 % v predchádzajúcom mesiaci a je v súlade s predbežnými odhadmi. Bola to najvyššia hodnota od februára 2012. Výnos nemeckého 10-ročného dlhopisu sa vrátil späť nad 0,25 %, čím sa priblížil k trojročnému maximu 0,26 % dosiahnutému začiatkom týždňa na základe očakávaní, že Federálny rezervný systém USA sprísni menovú politiku rýchlejším tempom, než sa predpokladalo, aby skrotil pretrvávajúcu vysokú infláciu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,17 %, CAC 40 -0,41 %, DAX +0,05 %.

Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol v týždni, ktorý sa skončil 5. februára, o 16 tisíc na 223 tisíc, čo je najmenej za päť týždňov a pod očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 230 tisíc. Ročná miera inflácie v USA sa v januári 2022 zrýchlila na 7,5 %, čo je najviac od februára 1982 a výrazne prevyšuje trhové prognózy, ktoré boli na úrovni rastu o 7,3 %, zavážili najmä prudko stúpajúce náklady na energiu, nedostatok pracovnej sily a prerušenia dodávok spolu so silným dopytom. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,47 %, S&P 500 -1,81 %, NASDAQ -2,10 %.  

Prečítané: 400x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_630478085
pred 10 hodinami

Horšie výsledky spotrebiteľskej dôvery dnes otočili trh.

shutterstock_2166457233
pred dňom

Akcie dnes v miernej korekcií

shutterstock_210281686
pred 4 dňami

Akcie majú za sebou najlepší týždeň za posledný mesiac

shutterstock_1832846329
pred 5 dňami

Horšie makro výsledky v Európe a USA dnes vytvárali predajný tlak

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.