Ruské trhy v pondelok zamrzli a ruský rubeľ sa dostal pod výrazný tlak v nadväznosti na medzinárodné sankcie, ktoré otriasli finančným systémom krajiny.
Ruské trhy v pondelok zamrzli a ruský rubeľ sa dostal pod výrazný tlak v nadväznosti na medzinárodné sankcie, ktoré otriasli finančným systémom krajiny.
Absolútna správa:
Ruské trhy v pondelok zamrzli a ruský rubeľ sa dostal pod výrazný tlak v nadväznosti na medzinárodné sankcie, ktoré otriasli finančným systémom krajiny. Kurz rubľu bol na začiatku obchodnej seansy nestabilný a obchodníci varovali, že nízka likvidita sťažuje párovanie medzi kupujúcimi a predávajúcimi. Centrálna banka úplne pozastavila miestne obchodovanie s akciami a dlhopismi, pretože cena akcií a dlhov spojených s Ruskom v zámorí výrazne klesla. V snahe ochrániť ekonomiku pred najprísnejšími zahraničnými sankciami, ktoré boli doteraz uvalené, centrálna banka zvýšila kľúčovú sadzbu na 20 %. Medzi rubľami kótovanými v Moskve a cenami na medzinárodných trhoch sa vytvorila obrovská priepasť. Núdzové opatrenia centrálnej banky prišli uprostred zosúladeného globálneho kroku s cieľom zablokovať ruskej centrálnej banke použitie 640 miliárd dolárov devízových rezerv ako poistku pre menu a ekonomiku. Podľa Renaissance Capital by však opatrenia centrálnej banky mali byť dostatočné na to, aby udržali rubeľ okolo 100 rubľov za dolár a aby miestnu menu mali k dispozícii spoločnosti a občania za predpokladu, že zahraničné vlády nebudú eskalovať situáciu tým, že obmedzia kľúčové ruské komodity. Obmedzené obchodovanie má pokračovať. Ruská banka oznámila, že od 1. do 5. marca nebude na moskovskej burze možné obchodovať.
Investori zarobili na:
Spoločnosti SolarEdge Technologies Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 14,93 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +2 157,39 %). SolarEdge Technologies Inc. poskytuje riešenia na optimalizáciu solárnej energie a fotovoltaické monitorovanie. SolarEdge Technologies slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Indická ekonomika vzrástla v poslednom štvrťroku 2021 medziročne o 5,4 %, po nahor revidovanom 8,5 % náraste v predchádzajúcom období, čo bolo pod očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni rastu vo výške 6 %. Maloobchodné tržby v Japonsku sa v januári 2022 zvýšili o 1,6 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, pričom rastú už štvrtý mesiac po sebe. Výstavba začatých bytov v Japonsku vzrástla v januári 2022 medziročne o 2,1 %, v porovnaní s trhovým konsenzom na úrovni 1,7 % a po 4,2 % náraste o mesiac skôr. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,18 %, Hang Seng -0,24 %, Nikkei 225 +0,19 %.
Hrubý domáci produkt vo Švajčiarsku vzrástol v štvrtom štvrťroku 2021 o 3,70 % v porovnaní s rovnakým štvrťrokom predchádzajúceho roka. Index spotrebiteľských cien v Španielsku sa vo februári 2022 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšil o 0,60 %. Miera inflácie v Portugalsku sa vo februári zvýšila na 4,20 % z 3,30 % v januári 2022. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,17 %, CAC 40 -1,39 %, DAX -0,73 %.
Maloobchodné zásoby bez započítania automobilov v USA vzrástli v januári 2022 o 1,7 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, čím sa spomalili z nahor revidovaného rekordného nárastu o 3,9 %. Veľkoobchodné zásoby v USA vzrástli medzimesačne o 0,8 % na 798,2 miliardy dolárov v januári 2022, čím sa spomalili z nahor revidovaného nárastu o 2,3 % v decembri. Chicagský PMI v Spojených štátoch sa vo februári 2022 znížil na 56,3 bodu z januárových 65,2 bodu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,53 %, S&P 500 -0,26 %, NASDAQ +0,41 %.
Prečítané: 1133x
K 18. marcu 2025 čelí finančný sektor rôznym výzvam a trendom, pričom v USA sa prejavovala volatilita, zatiaľ čo v Ázii a Európe bol zaznamenaný rast. Investori sa teraz sústredia na kľúčové geopolitické a technologické faktory, ktoré by mohli zásadne ovplyvniť smerovanie trhov v nasledujúcich dňoch.
Začiatok týždňa na finančných trhoch priniesol pozitívne pohyby, pričom investori reagovali na maloobchodné tržby v USA, ktoré rástli pomalším tempom. Okrem toho sa objavili rôzne korporátne správy, ako napríklad akvizícia sódy Poppi spoločnosťou Pepsi či zmeny vo výrobe čipov od Intelu. Na druhú stranu Affirm Holdings stratil časť služieb, ktoré poskytoval jednému zo svojich známych klientov. V rámci komoditného trhu zlato prekonalo psychologickú úroveň.
S globálnymi trhmi, ktoré prechádzajú fázami volatility, je záujem o aktuálne ekonomické trendy stále silnejší. Po poklesoch na americkej pôde sa objavuje optimizmus, pričom Ázia a Európa vykazujú zisky.
K 13. marcu 2025 sa trhy po celom svete nachádzajú pod tlakom, keď investori vyhodnocujú dôležité makroekonomické údaje a podnikové správy. Zatiaľ čo globálne akcie pokračujú v medveďom trende, sektor technológií reaguje na zmenu vo vedení spoločnosti Intel.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.