pred 2 rokmi

Rusko zápasy s dôsledkami uvalených sankcií

shutterstock_2108579309

Zdá sa, že Rusko sa vyhlo historickému nesplácaniu dlhu, pretože tvrdí, že splnilo kľúčové úrokové platby za dva eurobondy denominované v dolároch.

Absolútna správa:

Zdá sa, že Rusko sa vyhlo historickému nesplácaniu dlhu, pretože tvrdí, že splnilo kľúčové úrokové platby za dva eurobondy denominované v dolároch. Niektorí držitelia dvoch ruských eurobondov s kupónmi splatnými tento týždeň uviedli, že dostali platbu v dolároch, čo je úľava pre investorov, ktorí sa obávali, že sa národ uchýli k vyrovnaniu dlhu v rubľoch. Úrokové platby v hodnote 117 miliónov dolárov z dvoch dolárových dlhopisov boli splatné v stredu. Vyplatením kupónov dlhopisov v dolároch Rusko reaguje na obavy, že by nedokázalo splatiť svoje dlhové záväzky po invázii na Ukrajinu. Ruský minister financií Anton Siluanov tento týždeň zopakoval, že ak prevod v dolároch zlyhá, krajina sa uchýli k uhradeniu platby v rubľoch. Ak by Rusko platilo vo svojej miestnej mene, ratingové spoločnosti vrátane Fitch Ratings uviedli, že držitelia dlhopisov by mali právo požiadať o zlyhanie po uplynutí 30-dňovej doby odkladu. Popri tom všetkom Ruská ekonomika čelí novej „perestrojke“, keďže je nútená prispôsobiť sa životu pod prísnymi sankciami a medzinárodnou izoláciou, čo bude sprevádzať dočasné, ale nevyhnutné obdobie vyššej inflácie, na ktorú Ruska centrálna banka reagovala zvýšením úrokových sadzieb na úroveň 20 %, s tvrdením že tieto opatrenia sú len dočasné proti krízové opatrenie, a vysokú infláciu stlačia na úroveň 4 % do roku 2024. Ruská miera inflácie bola v prvých týždňoch po invázii na Ukrajinu na najvyššej úrovni za posledných 24 rokov. Úrady v piatok varovali pred panickým nákupom ruských spotrebiteľov, keďže viaceré ruské obchody hlásili nedostatok základných tovarov.

Investori zarobili na:

Ceridian HCM Holding Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,88 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +221,68 %). Ceridian HCM Holding Inc. pôsobí ako holdingová spoločnosť. Spoločnosť prostredníctvom aj svojich dcérskych spoločností, vyvíja softvér na riadenie ľudského kapitálu, monitorovanie, spracovanie miezd, angažovanosť zamestnancov a technológie riadenia ľudského kapitálu. Ceridian HCM Holding slúži zákazníkom po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonská centrálna banka v piatok zachovala svoje výrazné uvoľnenie menovej politiky uprostred vlažnej inflácie a zvýšenej neistoty v súvislosti s krízou na Ukrajine, čím sa zvýšila pravdepodobnosť, že bude poslednou spomedzi veľkých centrálnych bánk pri prechode k normalizácii politiky. S nedávnym nárastom inflácie poháňaným prudkým nárastom cien komodít, sa rozhodla stanoviť Japonská centrálna banka krátkodobé úrokové sadzby na -0,1 % a nasmerovať dlhodobé úrokové sadzby na úroveň okolo nuly, aby dosiahla svoje stále nedosiahnuteľný 2-percentný inflačný cieľ. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,67 %, Hang Seng -0,41 %, Nikkei 225 +0,64 %.

Rast miezd v eurozóne sa spomaľuje, čo potvrdzuje že vo štvrtom štvrťroku minulého roka mzdy medzikvartálne vzrástli o 1,5 %, v porovnaní s rastom 2,2 % v predchádzajúcom štvrťroku klesli o 0,7 %. V eurozóne sa hodinové náklady práce zvýšili o 1,9 % v porovnaní s rovnakým štvrťrokom predchádzajúceho roka. Zatiaľ čo náklady na mzdy a platy sa mierne zvýšili, nemzdová zložka rastu v 4. štvrťroku vyskočila o 3,4 %. Obchodný deficit eurozóny sa rozširuje, pretože v januári sa obchodný deficit eurozóny prehĺbil zo 4,6 miliardy eur na 27,2 miliardy eur. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,44 %, CAC 40 +0,12 %, DAX +0,17 %.

Predaj existujúcich domov v USA sa vo februári znížil, pretože rastúce úrokové sadzby hypoték a nedostatok domov na predaj sťažili konkurenciu kupujúcich. Predaj existujúcich domov sa vo februári v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížil o 7,2 % na sezónne upravenú ročnú mieru 6,02 milióna. Februárový predaj medziročne klesol o 2,4 %, napriek tomu dopyt po dome ďaleko prevyšuje počet domov dostupných na predaj. Kupujúci dychtivo kupujú domy z obáv z ďalšieho rastu úrokových sadzieb hypoték. Medián existujúcich domov vzrástol vo februári oproti predchádzajúcemu roku o 15 % na 357 300 USD. Priemerná sadzba 30-ročnej hypotéky s pevnou úrokovou sadzbou bola vo štvrtok 4,16 %, čo je nárast z úrovni 3,09 % spred roka. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,78 %, S&P 500 +1,14 %, NASDAQ +2,05 %.   

Prečítané: 1073x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred dňom

Vplyv finančných výsledkov a regulačných prekážok na akcie

Shutterstock_no
pred 2 dňami

Nvidia a Hargreaves Lansdown zaznamenávajú rast, kým Live Nation čelí prepadom

FP (3)
pred 3 dňami

Komodity v poklese a očakávanie hospodárskych výsledkov Nvidie

FX pro
pred 4 dňami

Ceny komodít klesajú, zatiaľ čo kryptomeny zaznamenávajú rast

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.