Nárast ropy v utorok zamrazil rizikové aktíva, zvrátil skoré zotavenie amerických akcií a poslal niektoré európske trhy dole o 4 %.
Nárast ropy v utorok zamrazil rizikové aktíva, zvrátil skoré zotavenie amerických akcií a poslal niektoré európske trhy dole o 4 %.
Absolútna správa:
Dlhopisy sa zvýšili v dôsledku obáv z vplyvu vojny na globálne ekonomiky, pričom 10-ročné výnosy v USA zaznamenali najhorší štvordňový pokles od júla. Akcie klesli, keď sa ropa obchodovala blízko 105 dolárov za barel, čo vyvolalo obavy z vyššej inflácie, ktorá by mohla skomplikovať prácu Federálneho rezervného systému v čase, keď sa ruská invázia na Ukrajinu považuje za potenciálnu hrozbu pre ekonomiku. Rastie tlak na ropu, aj keď sa USA a ďalšie veľké ekonomiky dohodli na koordinovanom uvoľnení zásob. Konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou zvyšuje ceny ropy a iných komodít, čo predstavuje možnosť, že inflácia zostane vysoko dlhšie. Veľvyslanci Európskej únie súhlasili s vylúčením siedmich ruských bánk zo systému finančných správ SWIFT, ale ušetrili najväčšieho veriteľa v krajine Sberbank a banku čiastočne vlastnenú ruským plynárenským gigantom Gazprom. Zákonodarcovia oboch strán tlačia na prezidenta Joea Bidena, aby prerušil dovoz ruskej ropy a plynu do USA, aby sa zvýšili náklady Ruska, ktoré pramenia z jeho inváziu na Ukrajinu. Takýto krok by pravdepodobne spôsobil prudký nárast cien benzínu v USA, čo by z neho urobilo politicky a ekonomicky riskantný krok pre prezidenta, ktorý už zápasí s vysokou infláciou. Predseda Fedu Jerome Powell sa tento týždeň pokúsi uistiť zákonodarcov, že centrálna banka bude konať tak, aby obmedzila najvyššiu infláciu za štyri desaťročia.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Target Corporation., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,89 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 250,82 %). Target Corporation prevádzkuje diskontné predajne so zmiešaným tovarom. Spoločnosť sa zameriava na merchandisingové operácie, ktoré zahŕňajú diskontné predajne so zmiešaným tovarom a potravinami a plne integrovaný online obchod. Target tiež ponúka úver kvalifikovaným žiadateľom prostredníctvom svojich značkových kreditných kariet.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Oficiálny PMI NBS pre Čínu vo februári 2022 nečakane zaznamenal nárast na 50,2 bodu v porovnaní s odhadmi trhu, ktoré počítali s poklesom na 49,9 bodu oproti januárovým hodnotám, ktoré boli na úrovni 50,1 bodu. Najnovšie údaje zaznamenali štvrtý mesiac po sebe rast aktivity v továrňach, uprostred sezónneho vplyvu sviatkov lunárneho Nového roka a napriek spomaleniu výroby počas zimných olympijských hier. Produkcia rástla už štvrtý mesiac po sebe, nové objednávky sa zvýšili prvýkrát za sedem mesiacov. Tržby z nového vývozu a zamestnanosť medzitým klesali miernejším tempom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,83 %, Hang Seng +0,21 %, Nikkei 225 +1,20 %.
Ročná miera inflácie v Nemecku vzrástla vo februári 2022 na 5,1 % zo 4,9 %, ktoré boli namerané v predchádzajúcom mesiaci. Dôsledky súvisiace s COVID-19, ako sú problémy s dodávkami a výrazné zvýšenie cien v počiatočných fázach ekonomického procesu, ako aj cien energetických produktov, naďalej tlačia na ceny. Tieto účinky prekrývajú neistoty spôsobené ruským útokom na Ukrajinu. Náklady na tovar vzrástli o 7,9 percenta, čím vzrástli zo 7,2 percenta v januári, k čomu prispeli najmä energie. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -4,04 %, CAC 40 -3,94 %, DAX -3,85 %.
ISM Manufacturing PMI pre USA vzrástol druhý mesiac po sebe na 58,6 bodu vo februári 2022 z 57,6 bodu, ktoré boli namerané v januári a pri porovnaní s trhovými prognózami, ktoré počítali s rastom na 58 bodov sme zaznamenali pozitívnejšie výsledky. Toto posledné čítanie ukázalo, že celková ekonomika rástla už 21. mesiac po sebe. Nové objednávky a výroba naďalej rástli solídnym tempom, keďže infekcie COVID-19 ustupovali, hoci sa nábor zamestnancov v továrňach spomalil. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,77 %, S&P 500 -1,59 %, NASDAQ -1,59 %.
Prečítané: 1166x
K 18. marcu 2025 čelí finančný sektor rôznym výzvam a trendom, pričom v USA sa prejavovala volatilita, zatiaľ čo v Ázii a Európe bol zaznamenaný rast. Investori sa teraz sústredia na kľúčové geopolitické a technologické faktory, ktoré by mohli zásadne ovplyvniť smerovanie trhov v nasledujúcich dňoch.
Začiatok týždňa na finančných trhoch priniesol pozitívne pohyby, pričom investori reagovali na maloobchodné tržby v USA, ktoré rástli pomalším tempom. Okrem toho sa objavili rôzne korporátne správy, ako napríklad akvizícia sódy Poppi spoločnosťou Pepsi či zmeny vo výrobe čipov od Intelu. Na druhú stranu Affirm Holdings stratil časť služieb, ktoré poskytoval jednému zo svojich známych klientov. V rámci komoditného trhu zlato prekonalo psychologickú úroveň.
S globálnymi trhmi, ktoré prechádzajú fázami volatility, je záujem o aktuálne ekonomické trendy stále silnejší. Po poklesoch na americkej pôde sa objavuje optimizmus, pričom Ázia a Európa vykazujú zisky.
K 13. marcu 2025 sa trhy po celom svete nachádzajú pod tlakom, keď investori vyhodnocujú dôležité makroekonomické údaje a podnikové správy. Zatiaľ čo globálne akcie pokračujú v medveďom trende, sektor technológií reaguje na zmenu vo vedení spoločnosti Intel.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.