pred rokom

Šiesty pokles inflácie v rade

shutterstock_1445811017

Dnešné údaje o trhu práce a spotrebiteľských cenách v USA, ktoré patria k najviac pozorovaným údajom investorov aj centrálnych bankárov, vykázali pre trh pozitívne údaje.

Absolútna správa:

Najväčšou správou dňa sú nové dáta o inflácií, ktorá vykázala ďalšie známky uvoľňovania, čo by mohlo spôsobiť, že Federálny rezervný systém spomalí tempo zvyšovania sadzieb a zabráni tvrdšiemu hospodárskemu poklesu. Akcie zaznamenali mierne zisky. Opätovný pokles inflácie, ktorá poklesla šiesty mesiac v rade na úroveň 6,5 % je pozitívnou správou pre americkú ekonomiku. Znamená to, že vrchol rastu spotrebiteľských cien je takmer určite za nami a pokles inflačných očakávaní je takisto znižujúci sa. Nič z toho samozrejme neznamená, že Fed čoskoro vyhlási víťazstvo nad infláciou. Odolný spotrebiteľský dopyt, najmä po službách, v kombinácii so silným trhom práce, ktorého údaje o minulotýždenných nových dávkach v nezamestnanosti, ktorých počet bol nižší ako sa očakávalo, sú stále významnou hrozbou pre vývoj spotrebiteľských cien. Čísla však celkovo ukazujú, že sa veci uberajú správnym smerom a dláždia cestu pre Fed, aby na svojom ďalšom zasadnutí preradil smerom nadol na štvrťbodové zvýšenie. Šanca na zvýšenie o pol percenta je podľa trhov iba veľmi málo pravdepodobná.

Investori zarobili na:

Spoločnosť American Airlines Group, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,71 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -71,28 %). Spoločnosť American Airlines Group prevádzkuje leteckú spoločnosť. Spoločnosť poskytuje pravidelnú osobnú, nákladnú a poštovú službu. American Airlines Group obsluhuje zákazníkov v Spojených štátoch a Kanade.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie v Číne vzrástla v decembri 2022 na 1,8 % z novembrového osemmesačného minima 1,6 %, v súlade s trhovým konsenzom. Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny nezmenili. Austrálsky obchodný prebytok sa v novembri 2022 zvýšil na 13,20 miliardy AUD z októbrových 12,74 miliardy AUD, čím prekonal trhové prognózy prebytku 10,5 miliardy AUD. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,20 %, Hang Seng +0,36 %, Nikkei 225 +0,01 %.

Maloobchodné tržby na Slovensku klesli v novembri 2022 medziročne o 1,4 percenta, čím zaznamenali pokles štvrtý mesiac po sebe, aj keď sa pokles zmiernil z -4,4 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Maloobchodné tržby na Slovensku vzrástli v novembri 2022 oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,70 percenta. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,66 %, CAC 40 +0,74 %, DAX +0,74  %.

Ročná miera inflácie v USA sa v súlade s prognózami trhu šiesty mesiac po sebe spomalila na 6,5 % v decembri 2022, čo je najnižšia úroveň od októbra 2021. Vyplýva to z novembrových 7,1 %. Medzimesačne ceny poklesli o 0,1 %. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol v týždni končiacom sa 7.1. o 1 000 na 205 000, čo je výrazne pod očakávaniami 215 000. Bola to najnižšia hodnota za viac ako tri mesiace. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,64 %, S&P 500 +0,34 %, NASDAQ +0,64 %.

Prečítané: 752x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 7 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.