pred mesiacom

Signalizácia navyšovania úrokových sadzieb

Shutterstock

Oficiálny predstaviteľ FEDu signalizuje ďalšie navyšovanie úrokových sadzieb pri boji s vysokou infláciou.

Absolútna správa:

Štátne pokladničné poukážky začali týždeň pod tlakom po vyjadreniach predstaviteľa Federálneho rezervného systému, ktorý signalizoval, že sadzby by mohli zostať vyššie dlhšie aby sa dostatočne utlmili inflačné tlaky. Výnosy amerických dlhopisov s 10-ročnou splatnosťou pokračovali v raste, dolár kolísal a index S&P 500 zaznamenal mierny zisk po najhoršom týždennom poklese od marca. Akcie spoločností Apple a Tesla sa prepadli. Finančný riaditeľ Tesly Zachary Kirkhorn odstúpil po 13 rokoch práce v spoločnosti, čo je prekvapivý otras vo vedení spoločnosti. Spoločnosť Tyson Foods sa prepadla, pretože oznámila, že zatvorí ďalšie štyri prevádzky po tom, čo tržby za tretí fiškálny štvrťrok zaostali dokonca za najnižšími odhadmi analytikov. Spoločnosť Berkshire Hathaway vzrástla po tom, čo zaznamenala rastúce prevádzkové zisky, keďže silná pozícia v poisťovníctve pomohla čeliť inflačným tlakom. Guvernérka FEDu Michelle Bowmanová uviedla, že očakáva "ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb." Medzitým prezident FEDu v New Yorku John Williams uviedol, že je potrebné udržať reštriktívnu menovú politiku "po určitý čas", pričom poznamenal, že zníženie sadzieb môže byť oprávnené v budúcom roku, ak sa inflácia spomalí. Veľká väčšina investorov očakáva recesiu v USA pred rokom 2024, čo ich vedie k tomu, že súčasný akciový býčí trh považujú za dočasný a uprednostňujú dlhodobé americké štátne dlhopisy. To vyplýva z najnovšieho prieskumu Markets Live Pulse, ktorý ukázal, že približne dve tretiny zo 410 respondentov očakávajú pokles najväčšej svetovej ekonomiky do konca budúceho roka.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Index hlavných ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý sa používa na posúdenie ekonomického výhľadu na niekoľko mesiacov dopredu na základe údajov, ako sú ponuky práce a spotrebiteľská nálada, klesol v júni 2023 na 108,9 bodov zo 109,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Index zhodných ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý zahŕňa celý rad údajov, ako sú továrenská produkcia, zamestnanosť a maloobchodné tržby, sa v júni 2023 zvýšil na 115,2 bodu. Išlo o najvyššiu hodnotu od augusta 2022, keďže dynamika hospodárskeho oživenia sa zrýchlila v dôsledku oživenia turistickej aktivity a ďalšieho zmiernenia narušenia dodávateľského reťazca. Rezervné aktíva v Japonsku sa v júli 2023 mierne zvýšili na 1,254 bilióna USD z júnových 1,247 bilióna USD, pričom prvýkrát za posledné tri mesiace vzrástli najmä v dôsledku prírastku devízových rezerv.

EU: Index cien nehnuteľností Halifax v júli 2023 medziročne klesol o 2,4 % po júnovom poklese o 2,6 %, čo bol najprudší pokles od júna 2011. Najnovší výsledok poukázal na tretí mesiac medziročného poklesu cien nehnuteľností v rade. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ceny domov klesli o 0,3 %, čo je štvrtý mesiac poklesu v rade po 0,1 % poklese v júni. Priemyselná produkcia v Nemecku klesla v júni 2023 medzimesačne o 1,5 %, čo je horší výsledok, než predpokladal trhový konsenzus na úrovni 0,5 %. V medziročnom vyjadrení sa priemyselná výroba znížila o 1,7 % po tom, ako v predchádzajúcom mesiaci zostala nezmenená. Miera nezamestnanosti vo Švajčiarsku dosiahla v júli 2023 bez sezónneho očistenia 1,9 %, teda rovnakú úroveň ako v predchádzajúcich dvoch mesiacoch, a zostala tak na najnižšej úrovni od októbra 2022.

Prečítané: 305x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 19 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.