pred rokom

Silné zisky zdvihli akcie, keďže sa objavujú obavy

Shutterstock_717863800 (2)

Americké akcie v piatok pokračovali v raste, keď investori zápasili so silnými podnikovými ziskami v porovnaní s obavami o regionálne banky a infláciu. Štátne dlhopisy vzrástli.

Absolútna správa:                                           

Index S&P 500 vzrástol po lepších než očakávaných výsledkoch spoločností ako Exxon Mobil Corp. a Intel Corp. Zisky sa však ukázali ako neisté po poludňajších výkyvoch v súvislosti s výzvami predstaviteľov Federálneho rezervného systému na rozsiahle zmeny bankových pravidiel po krachu banky Silicon Valley. Nasdaq 100 vzrástol, pričom ho oslabila strata spoločnosti Amazon.com Inc. po varovaní pred rastom jej kľúčového biznisu v oblasti cloud computingu. Banka First Republic Bank medzitým klesla o 39 % po správach o nútenej správe FDIC, ktorá je najpravdepodobnejším scenárom pre banku po hromadnom výbere vkladov. Zisky v porovnaní s očakávaniami sa zdajú byť odolné, pričom ich vykázala o niečo viac ako polovica indexu S&P 500. Celoročné čísla a revízie sa v poslednom čase stabilizovali. Problémom zostáva sentiment a umiestnenie. Trhy sú nervózne v súvislosti s neistotou zvyšovania úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému po tom, ako čerstvé údaje o inflácii v piatok zvýšili pravdepodobnosť ich zvýšenia na budúci týždeň a možno aj v júni.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Charter Communications, Inc. ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,57 %. Spoločnosť Charter Communications, Inc. pôsobí ako spoločnosť poskytujúca širokopásmové pripojenie a káblový operátor, ktorý poskytuje služby domácnostiam a komerčným zákazníkom v Spojených štátoch. Spoločnosť ponúka predplatené internetové, video, mobilné a hlasové služby, balík služieb širokopásmového pripojenia vrátane pevného internetu, WiFi a mobilného pripojenia, bezpečnostný balík, ktorý chráni počítače pred vírusmi a spywarom a hrozbami zo strany škodlivých subjektov, domáce WiFi, ktoré zákazníkom poskytuje vysoko výkonné bezdrôtové smerovače a spravované WiFi služby na zlepšenie ich skúseností s pevným bezdrôtovým internetom, externé WiFi a služby Spectrum WiFi.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Bank of Japan v apríli jednomyseľným hlasovaním ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov na úrovni približne 0 %, ale upravila usmernenie týkajúce sa svojej základnej úrokovej sadzby tým, že odstránila odkaz na potrebu chrániť sa pred rizikami vyplývajúcimi z pandémie COVID a udržiavať úrokové sadzby na "súčasnej alebo nižšej úrovni". Na prvom zasadaní novovymenovaného guvernéra Kazua Uedu sa rada tiež rozhodla uskutočniť širokospektrálne hodnotenie menovej politiky s plánovaným časovým rámcom približne 1 až 1,5 roka, pričom uviedla, že jej politika pôsobila na široké oblasti japonskej ekonomiky a ovplyvňovala ich. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 1,14 %, Hang Seng 0,27%, Nikkei 225 1,40 %.

Nemecká ekonomika sa v prvom štvrťroku 2023 oproti predchádzajúcemu roku zmenšila o 0,1 %, po nadol revidovanej 0,8-percentnej expanzii v predchádzajúcom trojmesačnom období a po tom, čo trh očakával 0,3-percentný rast, ako ukázal predbežný odhad. Išlo o prvé obdobie poklesu od prvého štvrťroka 2021, keďže sa začali prejavovať rastúce životné náklady spolu s nedávnym sprísnením politiky Európskej centrálnej banky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,03 %, CAC 40 +0,10 %, DAX +0,77 %.      

Osobné príjmy v Spojených štátoch vzrástli v marci 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,3 %, čo je rovnaké tempo ako vo februári a mierne nad očakávaniami trhu, ktorý očakával rast o 0,2 %. Zvýšenie kompenzácií, príjmov z osobných príjmov z majetku a príjmov z prenájmu osôb bolo čiastočne kompenzované poklesom príjmov vlastníkov a príjmov z osobných bežných transferov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones  +0,80 %, S&P 500 +0,83 %, NASDAQ +0,69 %.

Prečítané: 534x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 8 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.