pred 3 rokmi

Spojené kráľovstvo začne tento týždeň rokovania s EÚ o finančnej spolupráci

shutterstock_1656415915

Cieľom Veľkej Británie je ochrana investorov a spotrebiteľov. Decembrová obchodná dohoda o brexite nepokrývala finančné služby.

Absolútna správa:

Spojené kráľovstvo tento týždeň začne rokovania s Európskou úniou o tom, ako budú regulačné orgány spolupracovať pri finančných službách, nakoľko je brexit už dokončený. Pri vyjednávaní tesne pred Vianocami sa odvetvie finančných služieb dostalo na vedľajšiu koľaj, ale obe strany sa dohodli, že do marca sprostredkujú Memorandum o regulačnej spolupráci. "Chceme zachovať finančnú stabilitu, integritu trhu a ochranu investorov a spotrebiteľov," povedal v utorok novinárom Johnsonov hovorca Jamie Davies. „V rámci rokovaní sme sa usilovali o dosiahnutie širšej dohody o finančných službách a ministerstvo financií bude pokračovať v práci s komisiou začiatkom tohto týždňa.“ Koniec prechodných opatrení k brexitu minulý mesiac ohrozuje dominantné postavenie Londýna vo finančných službách, ktoré predstavuje asi 7 % ekonomického výkonu Veľkej Británie. Komplexná dohoda by pomohla zachovať Londýn ako finančné centrum, čo ale nemusí byť priorita EÚ.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Etsy, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,08 % (výkonnosť za 5 rokov: +2 713,82 %). Dôvodom tohto rastu bol bolo vyjadrenie spoločnosti YipitData: „Konsolidovaný hrubý predaj tovaru za 4Q a aktívni kupujúci sú výrazne nad konsenzom a rast amerického trhu sa koncom decembra zrýchlil.“ Spoločnosť Etsy, Inc. poskytuje služby elektronického obchodu a pôsobí v USA.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia dnes nepriniesla žiadne zásadné správy a makroekonomické dáta. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,85 %, Hang Seng +1,32 %, Nikkei 225 +0,09 %.

Najväčšia švajčiarska banka UBS v tomto štvrťroku uzavrie vo Švajčiarsku zhruba 20 percent pobočiek a od júla začne pri vkladoch nad 250 000 frankov klientom účtovať záporný úrok. Guvernér BoE sa vyjadril, že Britská ekonomika sa kvôli najnovším opatreniam proti šíreniu koronavírusu nachádza vo veľmi zložitej situácii a s jej oživením možno počítať až po tom, čo sa skončia prísne reštrikcie a obavy zo šírenia vírusu poľavia. Európska agentúra pre lieky (EMA) vyhlásila, že hackeri po kybernetickom útoku z konca minulého roka zverejnili dôverné dokumenty týkajúce sa vakcín a liekov na Covid-19 na internete. Tento mesiac tiež preskúma vakcínu proti koronavírusu od AstraZeneca a Oxfordskej univerzity. Rozhodnutie by mohlo padnúť do 29. januára. Nemecká kancelárka Merkelová varovala, že Nemecko bude možno potrebovať lockdown na ďalších desať týždňov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,23 %, CAC 40 -0,20 %, DAX -0,08 %.

Ford Motor zastaví výrobu áut v Brazílii a uzavrie tu v tomto roku svoje tri továrne. Rozhodnutie je súčasťou plánu reštrukturalizácie operácií. V súvislosti s uzavretím tovární má prísť o prácu 5 000 osôb. Americký prezident Donald Trump povedal, že veľké technologické firmy "robia USA hroznú vec" a že urobili "strašnú chybu". Dodáva, že nikdy nevidel takú zlosť ako teraz po zásahu veľkých technologických firiem. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,19 %, S&P 500 +0,04 %, NASDAQ +0,28 %.

Prečítané: 1396x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2425986287 no mnyman
pred 7 hodinami

Finančné správy: expanzia Amazon Web Services, nárast Tesly a príprava Shein na IPO

FP (7)
pred dňom

Obchodníci očakávajú večerné vystúpenie Jeromeho Powella, indexy na historických maximách

FP (6)
pred 2 dňami

Trh reaguje na nadchádzajúce partnerstvo Apple s OpenAI a ďalšie udalosti

FP (5)
pred 3 dňami

Nervozita na trhoch: pokles indexov, kryptomien a komodít po zverejnení makroekonomických dát

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.