pred 4 mesiacmi

Spoločnosť Apple zaznamenala najväčší nárast v tomto roku

FP

Spoločnosť Apple oznámila spätné odkúpenie akcií v hodnote 90 miliárd USD. Akcie mierne posilnili po tom, čo spoločnosť prekonala obavy analytikov.

Absolútna správa:

Akcie spoločnosti Apple Inc. v predburzovom obchodovaní vzrástli po tom, čo v minulom štvrťroku zaznamenala oživenie predaja iPhonov, čo pomohlo najhodnotnejšej spoločnosti na svete prekonať odhady zisku a prekonať celosvetový pokles, ktorý zasiahol väčšinu jej produktového radu. Celkové tržby vo finančnom druhom štvrťroku dosiahli 94,8 mld. USD, uviedla spoločnosť Apple vo štvrtok, čím prekonala očakávania analytikov vo výške 92,6 mld. Hoci tržby v tomto období klesli o 2,5 %, spoločnosť varovala investorov, aby očakávali približne dvojnásobný pokles. Výsledky naznačujú, že spoločnosť Apple sa začína zotavovať z prepadu, ktorý sužuje odvetvie počítačov aj smartfónov. Pre investorov je to mimoriadna úľava po tom, čo spoločnosť Qualcomm Inc., kľúčový dodávateľ, začiatkom tohto týždňa vyjadrila nové obavy o dopyt po telefónoch. Tržby spoločnosti Apple v Číne, ktorá je slabým miestom pre ostatné technologické spoločnosti, boli tiež o niečo lepšie, ako sa očakávalo. Hoci výsledky boli lepšie, ako sa očakávalo, znamenali dva štvrťroky po sebe pokles tržieb - prvý pre Apple od začiatku pandémie. Zisk sa pritom oproti predchádzajúcemu roku nezmenil a dosiahol 1,52 USD na akciu. V porovnaní s priemerným odhadom 1,43 USD na akciu. Na konferenčnom hovore s analytikmi spoločnosť Apple uviedla, že tržby v súčasnom období klesnú o podobnú sumu ako v minulom štvrťroku, ktorý sa skončil 1. apríla. To naznačuje pokles približne o 3 %. Spoločnosť tiež uviedla, že bude naďalej pociťovať negatívny vplyv výmenných kurzov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie na Filipínach v apríli 2023 klesla na 6,6 % zo 7,6 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je pod trhovými prognózami na úrovni 7,0 %. Išlo o najnižšiu hodnotu od augusta minulého roka, pričom ceny potravín vzrástli najmenej za posledných sedem mesiacov. Indonézske hospodárstvo sa v 1. štvrťroku 2023 medziročne posunulo o 5,03 %, čím prekonalo trhové odhady rastu na úrovni 4,95 % po 5,01 % zisku vo 4. štvrťroku 2022. Išlo o ôsme po sebe idúce obdobie expanzie v prostredí rýchlejšieho rastu spotreby domácností a oživenia spotreby verejnej správy.

Miera nezamestnanosti vo Švajčiarsku bola v apríli 2023 na úrovni 2 % bez sezónneho očistenia, teda rovnaká ako v predchádzajúcom mesiaci. Počet nezamestnaných sa znížil o 2 221 osôb alebo o 0,4 % na 90 534 osôb. Medzitým sa miera nezamestnanosti mladých ľudí, ktorá meria uchádzačov o zamestnanie vo veku 15-24 rokov, v apríli znížila na 1,7 %, pričom počet mladých nezamestnaných klesol o 504, resp. o 6,1 % na 7 726. Ročná miera inflácie vo Švajčiarsku sa v apríli 2023 znížila na 2,6 % z 2,9 % v predchádzajúcom mesiaci a bola nižšia, ako sa predpokladalo na úrovni 2,8 %.

Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch sa v apríli 2023 znížila na 3,4 %, čo zodpovedá 50-ročnému minimu 3,4 % zaznamenanému v januári a je nižšia ako očakávania trhu na úrovni 3,6 %. Počet nezamestnaných sa znížil o 182 tisíc na 5,657 milióna a úroveň zamestnanosti sa zvýšila o 139 tisíc na 161,031 milióna. Miera nezamestnanosti v Kanade bola v apríli 2023 piaty mesiac po sebe na úrovni 5 %, čím zostala blízko rekordne nízkej hodnoty 4,9 % zaznamenanej v júni a júli 2022 a prekonala trhové odhady na úrovni 5,1 %.

Prečítané: 461x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2088084514
pred 19 hodinami

Nezamestnanosť v eurozóne klesá a výrobná aktivita sa spomaľuje

Shutterstock FX
pred 3 dňami

Akcie a dlhopisy sa zotavujú, keďže inflácia oslabuje

Shutterstock_1538141879
pred 4 dňami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred 5 dňami

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.