pred 2 týždňami

Spôsobí agresívna politika Fedu recesiu?

shutterstock_1302837301

Akcie klesli na najnižšiu úroveň od marca 2021 v dôsledku obáv o schopnosť Federálneho rezervného systému skrotiť inflačné tlaky bez uvrhnutia ekonomiky do recesie.

Absolútna správa:

Bitcoin klesol pod 32 000 dolárov. Investori sa čoraz viac obávajú obmedzení politiky Fedu v čase, keď prerušenia dodávateľského reťazca predstavujú významnú hrozbu pre infláciu uprostred vojny na Ukrajine a blokád spôsobených ochorením Covid v Číne. Obchodníci budú tento týždeň pozorne sledovať množstvo predstaviteľov centrálnej banky po tom, čo predseda Jerome Powell v stredu znížil možnosť zvýšenia sadzieb o 75 bázických bodov. Prezident Fed Bank of Atlanta Raphael Bostic povedal pre Bloomberg Television, že uprednostňuje, aby tvorcovia politík pokračovali vo zvyšovaní sadzieb o pol bodu. Zatiaľ čo viacerí ekonómovia predpovedali, že sprísnenie bude nevyhnutne viesť k recesii, Bostic povedal, že je „optimista“ a že súčasné jedinečné okolnosti sťažujú ekonomické prognózy. Aprílová správa indexu spotrebiteľských cien v stredu je vrcholom inak pokojného týždňa pre ekonomické správy. Očakáva sa, že inflácia sa zmiernila na mesačnej aj ročnej báze, čiastočne v dôsledku poklesu cien benzínu, ktoré sa odvtedy opäť zvýšili. Zatiaľ čo inflácia pravdepodobne vyvrcholila v marci na úrovni 8,5 %, najvyššej úrovni za štyri desaťročia, očakáva sa, že cenové tlaky zostanú zvýšené, čo udrží predstaviteľov Fedu na ceste k neustálemu zvyšovaniu nákladov na pôžičky v nasledujúcich mesiacoch. Vysoká miera inflácie, spomaľujúca sa ekonomika a agresívne sprísňovanie zo strany Fedu s cieľom skrotiť prudko stúpajúce ceny zavážili chuť investorov podstupovať riziko. Aj keď sa vyhneme priamej recesii, vyhliadky amerických akcií nie sú podľa stratégov Goldman Sachs Group Inc pozitívne.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Newell Brands, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,92 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -53,91 %). Newell Brands, Inc. predáva spotrebné produkty. Spoločnosť ponúka domáce potreby, bytové doplnky, kancelárske potreby, náradie a železiarsky tovar a vlasové doplnky. Newell Brands predáva svoje produkty po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Obchodný prebytok Číny v apríli 2022 medziročne vzrástol na 51,12 miliardy USD, čo predstavuje nárast o viac ako 10 miliárd zo 40,89 miliardy USD, ktoré boli namerané v minulom roku, čím prekonal prognózy trhu, ktoré počítali s rastom na úroveň 50,65 miliardy USD. Bol to najväčší prebytok obchodnej bilancie od januára, keďže export vzrástol, zatiaľ čo import sa nezmenil. Export medziročne vzrástol o 3,9 %, čo je prvý jednociferný rast za 18 mesiacov a najpomalší rast za takmer dva roky, zatiaľ čo dovoz stagnoval, a to uprostred prebiehajúcich obmedzení COVID-19 v niektorých kľúčových mestách. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,80 %, Hang Seng -3,81 %, Nikkei 225 -2,53 %.

Obchodný deficit Francúzska sa v marci 2022 prehĺbil na 12,4 miliardy EUR z februárových 10,4 miliardy EUR. Dovoz mierne vzrástol o 3,5 % na nové rekordné maximum 58 miliárd EUR, zatiaľ čo vývoz zostal takmer nezmenený na úrovni 45,7 miliardy. Pokiaľ ide o prvý štvrťrok 2022, Francúzsko zaznamenalo obchodný deficit vo výške 31 miliárd EUR. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,82 %, CAC 40 -2,75 %, DAX -2,15 %.

Federálny rezervný systém na svojom zasadnutí v máji 2022 zvýšil cieľovú sadzbu Fed fondov o pol bodu na 0,75 % – 1 %, čo bolo druhé zvýšenie sadzieb za sebou a najväčší nárast nákladov na pôžičky od roku 2000 s cieľom riešiť prudko rastúcu infláciu. Centrálna banka dodala, že pokračujúce zvyšovanie cieľového rozpätia bude primerané, pričom predseda Powell poukázal na zvýšenie o 50 bázických bodov na najbližších stretnutiach. Fed tiež začne 1. júna znižovať držbu aktív vo svojej súvahe. Plán sa začne mesačným sťahovaním 30 miliárd dolárov zo štátnych dlhopisov a 17,5 miliardy dolárov z cenných papierov krytých hypotékami na 3 mesiace a potom sa zvýši na 60 miliárd dolárov a 35 miliárd dolárov na hypotéky mesačne. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,99 %, S&P 500 -3,12 %, NASDAQ -4,29 %.   

Prečítané: 153x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_249300013
pred 18 hodinami

Americké akcie v piatok rástli, a ukončili tým sériu siedmych červených týždňov v rade

shutterstock_1043606782
pred dňom

Prichádza oživenie na akciovom trhu?

shutterstock_455343949 (1)
pred 2 dňami

Zápisnica zo zasadnutia Fedu podporila trhy

shutterstock_2073275018
pred 3 dňami

Technológie dnes ťahali americké akcie nadol.

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.