pred rokom

Spôsobí prísna politika Fedu recesiu alebo sa obavy rozplynú?

shutterstock_1623554140

Americké akcie začali mesiac nižšie po tom, čo veľké množstvo údajov naznačilo, že Federálny rezervný systém ešte nespomalil rast inflácie dostatočne na to, aby ju stlmil, zatiaľ čo Jamie Dimon z JPMorgan Chase & Co. varoval, že reštriktívna politika môže uvrhnúť ekonomiku do recesie

Absolútna správa:

Index S&P 500 klesol, pretože údaje ukázali neočakávaný pokrok vo výrobnej aktivite v USA, ako aj výnimočne vysoký počet otvorených pracovných miest, čo podnietilo obavy, že Fed bude musieť byť reštriktívnejší, aby spomalil rýchle rasty cien. Finančné firmy v indexe klesli takmer o 2 % po tom, čo Dimon povedal, že súkromní dlžníci môžu uviaznuť v dôsledku sprísnenia podmienok. Výnos z 10-ročných štátnych dlhopisov sa zvýšil, keď obchodníci zvýšili stávky na cestu zvyšovania sadzieb. Ropa vzrástla pred stretnutím OPEC+, na ktorom sa diskutovalo o politike dodávok. Kvalitné údaje sa dostali na trh, kde , momentálne u investorov prevládajú obavy, či prísnejšia politika Fedu nevyvolá recesiu, čím je sentiment zdôraznený Dimonovými komentármi. Centrálna banka od marca dvakrát zvýšila sadzby a naznačila, že na svojom ďalšom zasadnutí uzákoní ďalšie dve zvýšenia o 50 bázických bodov. Zatiaľ čo niektoré ekonomické údaje sa začali spomaľovať, iné zostávajú dostatočne robustné na to, aby investori teraz videli rastúce šance na tretí 50-bodový nárast. Prezident Fedu v St. Louis, James Bullard, v stredu naliehal na tvorcov politík, aby agresívne zvýšili úrokové sadzby, po ktorých bude nasledovať zníženie. Stratégovia Citigroup Inc. uviedli, že po ťažkých prvých piatich mesiacoch roku 2022 sa problémy globálnych akciových trhov ešte nemusia skončiť. Vyhliadka na revízie odhadov ziskov smerom nadol je najnovším protivetrom, ktorému musia čeliť akcioví investori, už otrasení infláciou a potenciálnym vplyvom sprísnenia centrálnej banky zameraného na jej kontrolu, uviedli stratégovia na čele s Jamiem Fahym.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Salesforce, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,88 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 97,79 %). Salesforce, Inc. navrhuje a vyvíja podnikový softvér. Spoločnosť dodáva firmám službu riadenia vzťahov so zákazníkmi, ktorá poskytuje technologickú platformu pre zákazníkov a vývojárov na vytváranie a prevádzkovanie podnikových aplikácií, ako aj na správu ich zákazníckych, predajných a prevádzkových údajov. Salesforce slúži zákazníkom po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

PMI au Jibun Bank Japan Manufacturing PMI sa v máji 2022 len málo zmenil a dosiahol trojmesačné minimum 53,3 bodu oproti 53,5 bodu, ktoré boli namerané o mesiac skôr. Rast produkcie aj nových objednávok sa spomalil na najpomalšie zaznamenané tempo v súčasnej 8-mesačnej sekvencii rastu, pričom nové exportné objednávky klesli najprudším tempom od júla 2020, uprostred prerušenia dodávateľského reťazca a v dôsledku vojny na Ukrajine. Zamestnanosť medzitým rástla už štvrtý mesiac po sebe, pričom tempo tvorby pracovných miest sa od apríla zrýchlilo. Dodacie lehoty sa predĺžili najviac za sedem mesiacov v dôsledku nedostatku materiálu a obmedzení v Číne, čo prispelo k štvrtému najsilnejšiemu zvýšeniu cien vstupov v histórii prieskumu. Inflácia výrobných cien sa však po prvý raz za tri mesiace spomalila. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,20 %, Hang Seng -0,56 %, Nikkei 225 +0,65 %.

Miera nezamestnanosti v eurozóne zostala v apríli 2022 nezmenená na rekordnom minime 6,8 percenta, rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci a v súlade s očakávaniami trhu. Nezamestnaných osôb bolo 11,181 milióna, čo je o 96 tisíc menej ako v marci. Nezamestnanosť mladých ľudí tiež mierne klesla na 2,122 milióna, čím sa miera znížila na 13,9 % zo 14 % v marci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50  -0,78 %, CAC 40  -0,77 %, DAX -0,33 %.

ISM Manufacturing PMI pre USA nečakane vzrástol na 56,1 bodu v máji 2022 z 55,4 bodu v apríli a prekonal prognózy trhu, ktoré počítali s poklesom na 54,5 bodu. Rýchlejšie rástli nové objednávky, výroba a zásoby. Aj cenové tlaky sa druhý mesiac po sebe zmiernili, zatiaľ čo zamestnanosť sa znížila, hoci spoločnosti zlepšili svoj pokrok pri riešení mierneho nedostatku pracovnej sily na všetkých úrovniach dodávateľského reťazca. Medzitým, podnikateľská nálada zostala silne optimistická, pokiaľ ide o dopyt, ale najväčšími obavami zostávajú problémy s dodávateľským reťazcom a vysokou cenou. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones  -0,54 %, S&P 500 -0,75 %, NASDAQ -0,72 %.   

Prečítané: 820x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_730187164
pred 14 hodinami

Nové spolupráce vo svete médií ale aj fintechu

Shutterstock_251789728 (1)
pred dňom

Index S&P 500 je nastavený na piaty mesiac priamych ziskov, zatiaľ čo japonský index akcií Nikkei 225 uzavrel v rámci svojho historického maxima

FX pro
pred 2 dňami

Pozornosť investorov sa obracia späť k ziskom firiem v druhom štvrťroku

Shutterstock_2192122535
pred 3 dňami

Akcie európskych obranných firiem vzrástli po teroristickom útoku v Moskve

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.